Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

STRASZENIE BHP-OWCA


grazia783
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,proszę o pomoc,poradę,gdyż jestem kompletnie załamana.W miesiąc po zdarzeniu/wypadek przy pracy/odbyło się szkolenie BHP,na którym poinformowałam,że dziecko podbiło mi podbródek i pękł mi ząb.Prowadziłam rytmikę w żłobku.Pan oczywiście zaproponował mi,żebym napisała oświadczenie dla pracodawcy,co zrobiłam niezwłocznie.Dzisiaj minął16-ty dzień od oświadczenia i pan szkolący BHP zadzwonił do mnie strasząc,że zbyt pózno zgłosiłam wypadek,że będzie wszystko sprawdzał,że lepiej,jak odstąpię.Pracodawca nie wykazał żadnej inicjatywy,nie otrzymałam ani odpowiedzi na piśmie,ani ustnej.Cisza.Zadzwoniłam do stomatologa,który leczył mnie,wykonał koronę,gdyż ten pęknięty ząb wypadł.Koszty nie są aż tak duże,ale przy dochodzie ok.1500zł-wydatek 600zł jest dla mnie ogromny.pomijam ból.Opłacam wszelkie ubezpieczenia w zakładzie pracy.Czy należy mi się jaka kolwiek rekompensata za ból,za poniesione koszty?Co robić?Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Proszę nie przejmować się twierdzeniami behapowca- zespół powypadkowy ma obowiązek sporządzić protokół powypadkowy, a Pani ma prawo składania do niego uwag i zastrzeżeń. Ma Pani prawo do jednorazowego odszkodowanie z ZUS za trwały uszczerbek na zdrowiu oraz do odszkodowania z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowych (np. zawartych w pracy) jak i indywidualnych. Zgodnie z § 9 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza protokół powypadkowy nie później niż 14 dni od uzyskania zawiadomienia o wypadku. Zgodnie z § 11 przedmiotowego rozporządzania zespół powypadkowy jest zobowiązany zapoznać poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przez podpisaniem go przez pracodawcę i pouczyć go o prawie wniesienia uwag i zastrzeżeń oraz wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek, odpisów i kopii. Zastrzeżenia do protokołu powypadkowego pisze się oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Co ważne aby wnieść do protokołu powypadkowego skuteczne zastrzeżenia i uwagi poszkodowany pracownik (lub w przypadku wypadku śmiertelnego członek rodziny) powinien bardzo dokładnie przeanalizować akta sprawy oraz ewentualnie sporządzić z nich notatki, odpisy i kopii oraz prześledzić pod kątem niedopełnienia lub zaniedbania przez pracodawcę przepisów prawa pracy określonych w art. 207- 237 k.p. zawartych w dziale dziesiątym k.p. po tytułem „Bezpieczeństwo i higiena pracy” oraz we wszelkich rozporządzeniach wydanych na podstawie k.p.. Zgodnie z tezą wyroku S.N. z dnia 11 czerwca 2003 r. I PK 273/02 „Naruszenie przez pracodawcę zasad współżycia społecznego (uczciwego działania, dobrych obyczajów, przyzwoitości, lojalności wobec pracownika) stanowi czyn niedozwolony (art. 415 k.c. w związku z art. 300 k.p.)”. Zgodnie z § 12 ust. 2 przedmiotowego rozporządzania do protokołu powypadkowego dołącza się zapis wyjaśnień poszkodowanego i informacji uzyskanych od świadków wypadku, a także inne dokumenty zebrane podczas ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności opinię lekarza oraz innych specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku, a także zdanie odrębne członka zespołu powypadkowego oraz zastrzeżenia złożone przez poszkodowanego (lub w przypadku wypadku śmiertelnego członków rodziny), które stanowią integralną część protokołu powypadkowego. W myśl § 13 pracodawca zatwierdza protokół powypadkowy nie później niż w terminie 5 dni od jego sporządzenia. Jeśli do protokołu powypadkowego poszkodowany pracownik lub członek jego rodziny- w przypadku wypadku śmiertelnego- wniósł zastrzeżenia lub jeśli protokół powypadkowy nie spełnia warunków określony w rozporządzaniu to pracodawca zwraca nie zatwierdzony protokół powypadkowy w celu wyjaśniania i uzupełniania go przez zespół powypadkowy. Zespół powypadkowy wówczas dokonuje wyjaśnień i uzupełnień i w terminie nie dłuższym niż 5 dni sporządza nowy protokół powypadkowy do którego dołącza protokół powypadkowy nie zatwierdzony przez pracodawcę. Jeśli pracownik otrzymuje do razu protokół powypadkowy zatwierdzony przez pracodawcę i nie został wcześniej zapoznany z jego treścią to nie pozbawia go to prawa wniesienia ewentualnych uwagi zastrzeżeń tj. w ustęp 13 protokołu powypadkowego wpisuje faktyczną datę zapoznania się z treścią protokołu powypadkowego i wpisuje ewentualnie uwagę „do protokołu powypadkowego wniesiono stosowne zastrzeżenia”. Zastrzeżenia dołącza oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Jeśli komisja powypadkowa nie uwzględni uwag i zastrzeżeń pracownik może wystąpić na podstawie art. 189 k.p.c. z powództwem do sądu o ustalenie i sprostowanie protokołu powypadkowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałam się tak błyskawicznej reakcji,dzięki za obszerne wyjaśnienia.Mam nadzieję,że sobie jakoś z tym poradzę,chociaż nie jest łatwo.WIELKIE DZIĘKI.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

grazia783 wrote:

Nie spodziewałam się tak błyskawicznej reakcji,dzięki za obszerne wyjaśnienia.Mam nadzieję,że sobie jakoś z tym poradzę,chociaż nie jest łatwo.WIELKIE DZIĘKI.

Proszę bardzo- przyjemność po mojej stronie. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę śmiało pytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...