Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

potrącenie przez samochód


marka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Syn został potrącony przez samochód. Jest w klasie maturalnej i wracał wieczorem z zajęć dodatkowych. Od dwóch tygodni na głównym skrzyżowaniu (droga wojewódzka, bardzo ruchliwa) były nieczynne światła- świeciło się pomarańczowe. Wzdłuż tej ruchliwej drogi jest tylko fragment chodnika po prawej stronie prowadzacy do przystanku. Nasze osiedle jest polożone dalej i w dodatku po lewej stronie drogi. Co prawda za przystankiem jest przejście dla pieszych na na lewą strone drogi, ale w tym miejscu jadace samochody maja jescze dużą prędkośc dlatego mieszkańcy naszego osiedla od swiateł chodzą na ogół lewym poboczem, gdyz tak jest bezpieczniej.( choć jak się okazuje nie zawsze). Syn wysiadł z autobusu i szedł poboczem lewą strona drogi. Nadjeżdżający samochód wpadł w poslizg i potrącił go. Syn spadł ze skarpy doznając wieloodłamowego złamania obu kości podudzia. Na miejsce zdarzenia została wezwana policja i pogotowie. Syn ma kość piszczelowa zespoloną gwoździem śródszpikowym, strzałka ma zrosnąć się sama. Przebywał 5 dni w szpitalu gdyz uprosił lekarza o wypisanie go, bo w niedzielę miał studniówkę i chciał przynajmniej zrobić zdjęcia z klasą.

Bardzo proszę o odpowiedź:

- czy chodzenie lewą strona drogi gdy po drugiej stronie jest fragment chodnika jest sprzeczne z przepisami ? ( co sugerowali mu policjanci) jesli tak czy to może wpłynąć na wysokość odszkodowania?

- czy przesłuchiwanie, gdy pacjent jest pod wpływem środków przeciwbólowych (syn miał nogę założoną na wyciąg) jest zgodne z przepisami?

-czy policja będzie syna (18 lat) informowała o toku postępowania?

-czy konieczność w przyszłości ( gdy stan zdrowia syna się poprawi) ponoszenia kosztów korepetycji w związku z opuszczaniem przez niego zajęć w szkole oraz ustalonych zajęć dodatkowych w czasie jego niedyspozycji, będzie brane pod uwagę przez ubezpieczyciela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Niestety, chodzenie poboczem w sytuacji gdy po drugiej stronie drogi jest chodnik, może wpłynąć na wysokość odszkodowania. Ubezpieczalnia może zastosować w tym przypadku nawet 50% przyczynienie do wypadku. Twój syn jako poszkodowany będzie informowany o postępowaniu, jeżeli prokuratura wytoczy oskarżenia, możecie spodziewać się wezwania.

Sprawca szkody lub osoba odpowiedzialna za likwidację szkody (w tym przypadku ubezpieczalnia) musi wziąć pod uwagę stan zdrowia poszkodowanego jak również jego widoki na przyszłość. Jeżeli stan zdrowia uniemożliwi naukę lub pracę, odszkodowanie musi uwzględniać tego typu straty. Dużo zależeć będzie również od postępowania karnego (o ile prokuratura uzna za zasadne rozpoczynacie postępowania). W przypadku skazania sprawcy za przestępstwo, roszczenia przedawnią się po 10 latach, w przeciwnym razie macie 3 lata na uzyskanie odszkodowania.

w razie pytań służę radą, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za szybką odpowiedź. A czy fakt, że niedziałające światła prowadzące na stronę, na której znajduje się chodnik i wzmożony ruch samochodów na tym skrzyżowaniu ( kto pierwszy ten lepszy) uniemozliwiające w praktyce synowi przejście ( wysiadł z autobusu po lewej stronie drogi) i w konsekwencji podjęcie przez niego decyzji o kontynuowaniu drogi do domu lewą stroną nie znoszą jego winy? Jaka jest odpowiedzialnośc Zarządu dróg w tym przypadku - od dwóch tygodni swiatła nie działały, a jest to stała droga naszych dzieci do szkoły. Po wypadku mojego syna światła zostały natychmiast naprawione ( bądź włączone - nie wiem jaka była przyczyna niesprawności)Pozdrawiam i czekam na dopowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam moja babcie potracil samochod w nocy na osiedlu policja stwierdzila ze to jest ewidentnie wina kierowcy.

 

babcia byla w szpitalu na obserwacji kilka godzin dostala obdukcje i zdjecia jest tylko bardzo potluczona. babcia nie placi zadnych dodatkowych ubezpieczen tylko to co standardowo kazda emerytka, byla w zus i powiedzieli ze nie nlaezy jej sie zadne odszkodowanie od nich .... czy to prawda ?? troche to dzine ze ubezpieczenie obejmuje tylko smierc ;//

 

teraz druga sprawa czy nalezy jej sie ubezpieczenie z oc tego kierowcy ? co ona ma zrobic zeby dostac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

Twoja babcia ma prawo do odszkodowania z ubezpieczenia OC pojazdu sprawcy wypadku. Aby uzyskać takie odszkodowanie należy zgłosić swoje roszczenia do najbliższej jednostki likwidującej szkody danego towarzystwa. Czy posiadasz notatkę policyjną z przebiegu zdarzenia? Jeżeli sprawca przyznał się do winy, możesz już przygotować roszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze go nie zlapali go gosia nie bylo tdzien czasu wczoraj wrocil i ma sie jutro zglosic na komende ale przyzna sie bez problemow. czyli babcia ma zglosic sie do ubezpieczalni okej super dziekuje za pomoc

 

 

a z zusu nie nalezy jej sie nic ? w koncu za cos placi .... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam!

6 lat temu zostałam potrącona przez samochód. Szłam prawidłowo poboczem. Uznano winę kierowcy. W końcu dostałam odszkodowanie z OC sprawcy. Mam jednak pytanie czy teraz mogę jeszcze starać się o jakieś pieniądze np rentę? Z OC sprawcy? A może mogę się strać o jakieś zadośćuczynienie, odszkodowanie czy rentę od samego sprawcy? Pytam dlatego, że po tym wypadku stałam się kaleką już do końca życia (och jak ja nie znoszę tego słowa...), cały czas się leczę. Mam więc większe potrzeby, za to mniejsze szansę na godziwą pracę, a raczej na jakąkolwiek pracę.

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawą jest ustalenie czy sprawa się nie przedawniła, a to zależy od tego w jakiej formie został ukarany sprawca/ jeśli został ukarany wyłącznie mandatem karnym, to przedawnienie upływa po trzech latach od ostatniej wypłaty odszkodowania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalna zasada przedawnienia roszczeń z umów ubezpieczenia uregulowana jest w art. 819 § 1 k.c., który stanowi że roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Natomiast wyjątek od generalnej zasady trzyletniego okresu przedawnienia są roszczenia z umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Termin roszczeń poszkodowanego wobec zakładu ubezpieczeń o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem okresu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym (deliktem) lub niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania (kontraktem). Regulacja, ta stanowi, iż termin roszczeń poszkodowanego wobec zakładu ubezpieczeń z umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej deliktowej m.in. za wypadki drogowe roszczenie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem okresu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym (deliktem). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu roszczenia z tytułu czynów niedozwolonych przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia nie później jednak niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.

Przez pojęcie zdarzenia wyrządzającego szkodę należy rozumieć moment czasu w którym ustaje działanie (zaniechanie) osoby ponoszącej odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę. Ponadto zdarzają się sytuacje w których roszczenia z umowy ubezpieczenia OC mogą mieć również podstawy w zbrodni lub występku. Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat trzech albo karą surowszą natomiast występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc). W takim wypadku zgodnie z brzmieniem przepisu roszczenia o naprawienie szkody wynikłej ze zbrodni lub występku ulegają przedawnieniu po upływie lat 20 bez względu na to kiedy poszkodowany, dowiedział się o szkodzie jak i osobie za nią odpowiedzialnej. Dodatkowo, w przypadku szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Ponadto, przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności. Co więcej, co pozostaje istotne dla omawianego terminu przedawnienia roszczeń wobec zakładu ubezpieczeń. bieg przedawnienia roszczeń o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. W takich przypadkach bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

izulkak wrote:
kamila.m dziękuję za informacje. Sprawca dostał wyrok sądowny. Jednak dobrowolnie oddał się karze i był to wyrok w zawieszeniu, choć to chyba nie ma związku. Co w takiej sytuacji?
Sprawa nie wygląda nie nieprzedawnioną, zatem co do zasady można dochodzić świadczeń odszkodowawczych.

Co do ich zakresu i wysokości potrzebowałbym więcej informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

izulkak wrote:
Witam!
6 lat temu zostałam potrącona przez samochód. Szłam prawidłowo poboczem. Uznano winę kierowcy. W końcu dostałam odszkodowanie z OC sprawcy. Mam jednak pytanie czy teraz mogę jeszcze starać się o jakieś pieniądze np rentę? Z OC sprawcy? A może mogę się strać o jakieś zadośćuczynienie, odszkodowanie czy rentę od samego sprawcy? Pytam dlatego, że po tym wypadku stałam się kaleką już do końca życia (och jak ja nie znoszę tego słowa...), cały czas się leczę. Mam więc większe potrzeby, za to mniejsze szansę na godziwą pracę, a raczej na jakąkolwiek pracę.
Z góry dziękuję
Witam,

proszę o kontakt telefoniczny w tej sprawie - 665 717 937.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Witam! Mój 14 letni syn został potrącony przez samochód-prawdopodobnie to on wyskoczył na ulicę za piłką - chociaż nie jestem pewna jak było na prawdę.Od razu trafił do szpitala, miał obrzęk mózgu, stłuczenie płata czołowego lewego i prawego, złamanie kości ciemieniowej, złamanie obojczyka, liczne rany i otarcia głowy, twarzy i kończyn. Syn był w śpiączce farmakologicznej, potem na oddziale chirurgicznym- w sumie ponad 2 tygodnie w szpitalu. Czy to prawda ze mogę dochodzić jakiegoś odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej kierującego pojazdem? Co powinnam zrobić? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zasada, o której Pani wspomina dotyczy dzieci w wieku do 13 lat, gdyż faktycznie do tego wieku nie można przyznać mu winy. Nie znane są okoliczności zdarzenia tzn. na jakim terenie wydażył się wypadek, z jaką prędkością jechał samochód oraz jakie było oznaczenie drogi. Proszę czekać do zakończenia sprawy karnej bądź pozyskać te informacje..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim powinna Pani skorzystać z uprawnień jakie Pani przysługują w postępowaniu przygotowawczym a więc wgląd do akt sprawy, kserokopia dokumentacji, składanie wniosków dowodowych, ustalenie czy kierujący nie prowadził rozmowy przez telefon, to wszystko jest możliwe do ustalenia. proszę o kontakt na e-mail. Powiem Pani jak to można zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne dla mnie jest to ,że prowadząca dochodzenie policjantka nie chciała mi odpowiedzieć na prawie żadne pytanie gdyz tłumaczyła się, że jest prowadzone dochodzenie i nie może mi nic powiedzieć ani udostepnić.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

sonya wrote:

Dziwne dla mnie jest to ,że prowadząca dochodzenie policjantka nie chciała mi odpowiedzieć na prawie żadne pytanie gdyz tłumaczyła się, że jest prowadzone dochodzenie i nie może mi nic powiedzieć ani udostepnić.....

Jeśli odbyło się przesłuchanie syna to powinien on dostać do zapoznania się wykaz z jego prawami i obowiązkami przysługującymi osobie poszkodowanej. Z nich jasno wynika, że za zgodą prowadzącego postępowanie ma prawo wglądu do akt, wykonywania kopii dokumentów, zgłaszania wniosków dowodowych itp., a w związku z tym że jest małoletnim te prawa może wykonywać Pani jako przedstawiciel ustawowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...