Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Złamana ręka, odszkodowanie dla dziecka


Monika1661348258
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moja 5letnia córka ma ubezpieczenie w przedszkolu.Jest to ubezpieczenie grupowe w pzu na 11000. Ma złamanie typu "zielonej gałązki" obu kości prawej ręki. Po trzech pełnych tyg w gipsie idziemy na zdjęcie gipsu, ale lekarz stwierdził że ręka jeszcze pójdzie na ok 10dni w szynę gipsową. Na jakie odszkodowanie możemy liczyć dla naszej córki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wypadek dziecka prawnie klasyfikuje się, jako wypadek powstały w szczególnych okolicznościach. Za wypadek uzasadniający przyznanie świadczeń uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty. Ustawa ta jest bardzo specyficzna, więc również postępowanie powypadkowe takie będzie. W przypadku dziecka, zaznaczam wyraźnie, nie sporządza się ani protokołu powypadkowego ani kary wypadku, natomiast „zespół powypadkowy” sporządza coś w rodzaju dokumentacji powypadkowej, w której musi dokładnie opisać zdarzenie, które miało oczywiście miejsce podczas wspomnianych wyżej zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, które spowodowało uraz. Ważny jest opis czas i miejsce, gdyż ZUS będzie to dokładnie weryfikował, ponadto proszę pamiętać o pieczątce placówki pod tym dokumentem oraz wyraźnym podpisem osoby potwierdzającej ten dokument. Art. 11 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach wyraźnie stanowi, że osoba ubiegająca się o świadczenia z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach zobowiązana jest dołączyć do wniosku dokumentację wypadku, ustawodawca miał tu na myśli dokument, które zawiera ustalenia „zespołu powypadkowego” ale również będzie potrzebny druk N9, w którym lekarz prowadzący powinien bardzo dokładnie opisać uraz oraz to, że leczenie zostało zakończone !!!. Proszę pamiętać, że postępowanie o wypłatę jednorazowego odszkodowania, o które z pewnością będzie się Pani ubiegać wszczyna się na wniosek osoby poszkodowanej, w Państwa przypadku będzie to wy gdyż jesteście prawnym opiekunem dziecka. Dalsza procedura będzie wyglądała podobnie, jak w przypadku pracownika, czyli lekarz orzecznik stwierdzi uszczerbek na zdrowiu oraz co najważniejsze, że poszkodowana stała się „niezdolna do pracy” wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach. Szanowni Państwo proszę się uzbroić w cierpliwość, gdyż część pracowników ZUS nawet nie słyszało o takiej możliwości, mogą robić problemy np. ZUS Nowy Sącz.

Jeżeli chodzi o odszkodowanie z ubezpieczenia prywatnego, to jeżeli posiadacie polisę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci, młodzieży i personelu w szkołach i innych zakładach w PZU, to z pewnością wiecie, że to ubezpieczenie ma wbudowane w siebie dwa warianty ubezpieczenia i świadczeń podstawowych. Należy w przypadku tego ubezpieczenia zajrzeć do OWU gdzie znajdują się tabele trwałego uszkodzenia ciała oraz tabela złamań kości lub zwichnięć stawów(str.4 drugi wariant). Znajdziecie je państwo pod następującym adresem - http://www.pzu.pl/c/document_library/get_file?uuid=bafa74d7-3b67-431f-8acf-384e7b4d060e&groupId=10172

Musicie mieć Państwo również na uwadze, że rodzice poszkodowanego dziecka mogą żądać odszkodowanie pieniężnego, jeżeli szkoda nastąpiła wskutek zaniedbania obowiązków przez placówkę opiekuńczą, ale to trzeba udowodnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
Witam serdecznie. Moje 15 letnie dziecko wracając ze szkoły zostało potrącone przez samochód. Córka upadła i złamała rękę. Na miejscu była policja i stwierdziła współwinę córki - podobno świadkowie zeznali, że córka patrzyła w telefon a nie na drogę i weszła na ulicę bez rozglądania. Z kolei kierowca jechał za szybko i nie zachował ostrożności przy dojeżdżaniu do pasów. Czy w sytuacji gdy wina jest obopólna, możemy się starać o odszkodowanie dla córki z OC pojazdu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

córka jako osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym ma prawo dochodzić roszczeń odszkodowawczych z OC pojazdu, który ją potrącił. Polecam lekturę naszego Vademecum - znajdą tam Panie odpowiedź na najczęściej zadawane przez poszkodowanych pytania.

 

Córka jest niepełnoletnia, więc to Pani jako opiekun powinna zgłosić szkodę. Ubezpieczyciel na podstawie dokumentów medycznych, opisu zdarzenia i notatko policyjnej wyda decyzję w sprawie. Z racji tego, że policja uznała córkę za współwinną, to ubezpieczyciel zapewne dokładnie zbada sytuację i nałoży córce przyczynienie. Jeśli zostanie stwierdzone, że przyczyniła się do zdarzenia w 60% to ubezpieczyciel wypłaci tylko 40% należnej kwoty. Jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że wysokość przyczynienia córki wynosi 30%, to wypłaci 70% odszkodowania.

 

Nie napisała Pani dokładniej jaka kość dokładnie została złamana i jakie były skutki zdarzenia, więc polecam lekturę artykułu odnośnie uszczerbków na zdrowiu spowodowanych urazami przedramienia i łokcia. Na naszej stronie znajdzie Pani także inne artykuły w podobnej tematyce. Życzę powodzenia i w razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu!

 

Pozdrawiam,

Izabela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...