Jump to content
Forum Odszkodowania

Odszkodowanie po kolizji..


Polima
 Share

Recommended Posts

W grudniu miałem małe zdarzenie. Byłem pasażerem samochodu, który prowadził mój ojciec, a mama siedziała z tyłu. Nagle jak staliśmy na skrzyżowaniu na czerwonym świetle na tył naszego samochodu wjechał facet. Samochód przesunął się do przodu o ok. 2 metry. O dziwo z uszkodzeń zewnętrznych był pęknięty tylko zderzak tylni ( Opel Corsa B ) Większe uszkodzenia były pod zderzakiem. Ja zaraz po uderzeniu poczułem ból w kręgosłupie szyjnym. Wezwana na miejsce karetka zabrała mnie na SOR do szpitala i tam wykonano dokładne badania. Okazało się, że mam uraz skrętny kręgosłupa szyjnego. Miałem kołnierz 10 dni. Po kilku dniach zaczęła mnie pobolewać głowa, a także w okolicach miednicy z lewej strony. Chodzę teraz do lekarzy ( chirurg, neurolog, psycholog ) i mam zapisane różne leki oraz zabiegi laserem, a także zastrzyki. Na zwolnieniu byłem 8 dni ( niestety nie mogę przeginać w pracy ).

Moje pytanie brzmi następująco: Czy równocześnie z ubieganiem się zadośćuczynienia lub odszkodowania ( nie wiem jak prawidłowo nazwać ) z polisy OC sprawcy mogę też ubiegać się o to samo ze swojego ubezpieczenia grupowego, a także czy razem z mamą możemy coś takiego również się domagać z NNW pojazdu ojca ( jeżeli tak to czy będą dla niego jakieś konsekwencje ).

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Miałem kolizję przed 2 dniami. Samochodem peugot 307wimowajcą był inny użytkownik drogi. Prosił bym o informację jak postąpić z pzu w której był ubezpieczony winowajca. Moje straty to : lewaa strona kurtyn poduszek + przedni zderzak + lewy leflektor + grill cała sufituwka lekko poerysowane drzwi i wgniecenie drzwi. + ? układ kierowniczy lewe koło wspomaganie. rok produkcji 2002 hdi sedan ok 93 km.
Link to comment
Share on other sites

Witam o odszkodowanie możesz się starać z polisy OC sprawcy wypadku. Roszczenie składasz do ubezpieczalni sprawcy wypadku i oni wyznaczają rzeczoznawcę, który wyceni szkody. Czy poniosłaś jedynie szkody rzeczowe?
Link to comment
Share on other sites

jeżeli zgłosiłeś wszystko poprawnie, przekazałeś notatkę o wypadku z policji lub co najmniej oświadczenie spisane ze sprawcą co do wypadku, nie powinno być problemu, przyjedzie likwidator, wyceni Twoją szkodę i przyjdzie pismo z kwotą odszkodowania. Jeżeli nie będziesz się zgadzał wówczas podejmij działania lub napisz tutaj co jest nie tak to Ci podpowiem.

bo w tej chwili niewiele jestem w stanie pomóc. Wszak nic złego (oczywiście poza wypadkiem) się nie stało?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam wszystkich mam kilka pytań odnośnie ubiegania się odszkodowania z OC sprawcy w kolizji jaką niedawno przeszedłem.

 

Sprawca w terenie zabudowanym wyprzedzał jednym ciągiem samochody jechał on z dość dużą prędkością, gdyż kiedy zauważył znak oznaczający wysepkę na jezdni nie wiedział co zrobić więc postanowił wykonać gwałtowny ruch kierownicą , aby ten znak wyminąć musiał zrobić to na tyle szybko , żeby zdążyć przed sznurem samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Po wykonaniu tego gwałtownego manewru wpadł w poślizg nie opanował auta i przodem swojego auta całym impetem uderzył we mnie. Uderzenie było na tyle silne ,że wykonałem przy prędkości około 50km/h obrót 360.W momencie gdy mój samochód i auto sprawcy zatrzymało się a było to ładny kawałek dalej spojrzałem na niego on na mnie i podjął się ucieczki .Pomimo ogromnego szoku zdołałem zapisać numery rejestracyjne i zapamiętać auto jakim się poruszał , oczywiście wezwałem policje przedstawiłem sytuacje i oczekiwałem na przyjazd taty aby mnie zabrał.

 

W drodze powrotnej z minuty na minute gdy mijał szok zaczynałem odczuwać bóle związane z urazami między innymi głowa ,gdyż uderzyłem się w szybę i odcinek lędźwiowy kręgosłupa ,dlatego godzinę później byłem już w szpitalu na izbie przyjęć.Tam porobiono mi prześwietlenia i podano dożylnie jakieś specyfiki.Przyszedł lekarz popytał i powiedział ,że jeżeli w ciągu tygodnia nie ustąpi ból mam się do niego zgłosić.

 

No i żeby nie zanudzać na tą chwile czekam za wizytą u neurologa gdyż wystarczy, że postoje, pochodzę bądź nawet posiedzę cierpnie mi lewa noga od stopy po same cztery litery.....

 

I teraz jak to się mówi do brzegu....Sprawca został odnaleziony, ukarany, rzeczoznawca był ,wycena jest ,serwis do naprawy odnaleziony więc kwestia samochodu załatwiona...

 

No ale zostałem jeszcze ja.Mam zamiar wystąpić o zadośćuczynienie z OC sprawcy.

Wiem ,że mogę wystąpić w kwestii moich problemów związanych ze zdrowiem.Bo na tą chwile mam 22 lata i już problemy z kręgosłupem przez czyjąś nie odpowiedzialność .Wiem również, że mogę wystąpić o wyrównanie z tytułu niepełnego wynagrodzenia związanego z pobytem na chorobowym,koszty leczenia itd.

 

Lecz zastanawia mnie kilka spraw:

 

1.Czy we wniosku o odszkodowanie mogę żądać zadośćuczynienia, że sprawca świadomie zbiegł nie interesując się tym czy mi się nic poważnego nie stało

 

2.W swoim życiu przechodziłem chorobę neurologiczną, a mianowicie padaczkę po urazową leczyłem się 7 lat i choroba ta została wyleczona.Lecz lekarz ,który prowadził moje leczenie uświadamiał mnie ,że wszelkie urazy głowy mogą się przyczynić do nawrotu choroby ,a więc czy mogę również ubiegać się o zadość uczynienie z tytułu ryzyka nawrotów choroby.Zaznaczę jeszcze ze na izbie miałem robione prześwietlenie czaszki.

 

3.Z zawodu jestem kierowcą i przez aktualną sytuacje nie mogę prowadzić, gdyż mam nie sprawna w pełni nogę.Obawiam się bardzo tego ,że mogą mi jej nie naprawić i mogę utracić prace ,a nie wspomnę, że odczuwam pewnego rodzaju obawy związane z poruszaniem się w ruchu drogowym.Czy to też będzie brane pod uwagę we wniosku.

 

Wiem, że pewnie niektórych zanudziłem na śmierć ale chciałem to w miarę jasno opisać i prosił bym o odpowiedz głównie na te 3 pytania z góry wszystkim serdecznie dziękuje i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Zadośćuczynienie jest formą odszkodowania, lecz odnosi się do szkód niematerialnych, których wycenienie nie jest możliwe za pomocą żadnej z dostępnych metod. Zadośćuczynienie dotyczy przede wszystkim szkód na osobie czyli urazów fizycznych oraz cierpień psychicznych pojmowanych pod jednym pojęciem krzywdy. Kodeks cywilny w art. 445 §1 stanowi, że „sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”. Ustalenie zadośćuczynienia dokonuje się przede wszystkim w oparciu o zeznania osób poszkodowanych, dokumentację lekarską oraz badania lekarskie przeprowadzane przez lekarzy specjalistów. Brak obiektywnych metod ustalenia zadośćuczynienia umożliwia znaczną dowolność w określeniu jej wysokości, co przy ustalaniu wysokości odszkodowania jest ograniczone.

 

Należy się Państwu osobno z OC sprawcy

- zadośćuczynienie za ból i cierpienie

- odszkodowanie z tytułu kosztów leczenia, rehabilitacji, przejazdów

- odszkodowanie z tytułu opieki osób drugich

- odszkodowanie z tytułu utraconych dochodów - o ile Pani pracowała

- renty - o ile zachodzą przesłanki

 

Warto gromadzić rachunki i paragony, aby móc potem udowodnić wysokość roszczeń.

 

Wzór wniosku :roszczenia ze szkody osobowej do zakładu ubezpieczeń można pobrać-

http://www.rzu.gov.pl/serwis-prawny/wzory-pism/Ubezpieczenia_gospodarcze__ubezpieczenia_komunikacyjne__na_zycie__mienia___853

 

można się ubiegać o odszkodowanie z NNW pana pojazdu,o,ile było opłacone.

O odszkodowanie można się ubiegać samemu lub poprzez różne kancelarie ,firmy ale to wiąże się z kosztami

( 15-20% od sumy odszkodowania.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Byłem poszkodowanym w kolizji drogowej. Dostałem na skrzyżowaniu w tył pojazdu.

Po całym zdarzeniu miałem problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa i głową.

Po wypadku przez 10 tygodni przebywałem na L4 i leczyłem się u chirurga, ortopedy traumatologa i neurologa.

Pełną historię choroby już posiadam.

 

Chciałem teraz wysłać wszystkie dokumenty do ubezpieczyciela sprawcy. Czy do tego muszę napisać jakiś wniosek o odszkodowanie, bo nie bardzo się orientuje jak to wszystko ma wyglądać.

 

Po 1 proszę o pomoc w kwestii - jak mają być przygotowane dokumenty przed wysłaniem do ubezpieczyciela - co się powinno tam znajdować.

 

Po 2 z jakiego tytułu się ubiegać o odszkodowanie.

 

Z tego co wiem należy mi się zwrot poniesionych kosztów leczenia (rachunki od lekarzy i recepty)

Z tytułu utraty zdrowia

oraz z tytułu utraty dochodów (wyrównanie wynagrodzenia, które w okresie L4 jest wypłacane w niepełnej stawce)

Też nie bardzo wiem co się powinno znaleźć jako potwierdzenie dochodów... Kopia umowy o pracę czy RMUA?

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej jagbys zgłosił się do firmy która zajmuje sie odszkodowaniami . Z góry nie pobieraja honorarium a dopiero od tego co wywalczą . Jak sam będziesz to robił to więcej stracisz niz taka firma zabierze honorarium . Sam fakt że występuje firma w twoim imieniu a nie ty sam jest ważny .
Link to comment
Share on other sites

ZANIM podpiszesz jakaś umowę i dasz komuś zarobić na swojej krzywdzie (paskudnie brzmi, przepraszam tych "sumiennych") spróbuj mimo wszystko sam.

JAK powinny wyglądać dokumenty,m co załączyć, włącznie z wzorem (szablonem) wniosku znajdziesz na blogu zyciepowypadku (poszukaj w google). to mój blog na którym informacje są nieodpłatne i bazuje na własnych doświadczeniach.

 

Firma - może się przydać, ale na pewno nie trzeba jej brac od samego początku, byle pamietać o niepodpisywaniu ugody. Kwotę bezsporna uzyskasz bez umniejszenia jej o honorarium firmy.

Jeśli napotkasz silny sprzeciw później - wtedy warto poporsic o pomoc prawną kogoś więcej.

Na początek sporo poczytac, poznać troche temat, bo ZA ciebie zupelnie nawet superfirma całości nie zrobi.

O czym świadczą liczne wpisy na forach..

Link to comment
Share on other sites

W mojej sytuacji to była kolizja a nie wypadek.

Uszkodzenia samochodu minimalne (tylko tylny zderzak), ale kark i głowa dokuczały mi dość mocno.

Prześwietlenia i tomografie nic nie wykazały, ale 10 tygodni byłem na L4

 

Firmy które zajmują się odszkodowaniami często pewne fakty naciągają. Znajoma korzystała z takiej firmy i teraz 2 lata po wypadku kupuje jakieś kołnierze ortopedyczne, mimo, że jej nic nie jest i jakieś tam pieniądze jej wyciągają.

Nie mam zamiaru kombinować i nie popieram takich działań.

 

Wydaje mi się, że jest to na tyle prosta sprawa, że dam radę sam.

Link to comment
Share on other sites

To nie jest tak do końca że jak sam wystąpisz to dostaniesz pieniądze takie jak pownieneś . Ważne jest abyś już tą pierwszą kwotę dostał odpowiednią . Jak sam wystapisz to coś ci przyślą ale to będzie z reguły mała kwota a potem trzeba pisac odwołania . I jest trudniej dostać dopłatę a często się zdarza że na odwołania są odmowy dopłaty i trzeba iśc do sądu . Jak wystapi firma to pierwsza kwotę dostaniesz o wiele wyższą . A to ma znaczenie przy dalszej walce dla ciebie bo masz kasę na sprawe sądową ,biegłych itd. Znam wielu ludzi którzy występowali sami i bardzo dużo na tym stracili . Firm jest dużo i powineś najpierw zrobic rozeznanie jak która działa ile prowizji bierze , poczytać umowy . Kompinować nie musisz jak twoi znajomi . Do tego nikt cię nie zmusza . Poprostu oni tak chcą to firma tym odpowiednio kieruje .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Witam!! jedno mam pytanie czy na miejscu byla policja?? czy po rostu na wskutek malej kolizji poszliscie na ugode?? Bo wlasnei nie wiem czy mozna po pojsciu na ugode walczyc o jakies odszkodowanie Pzdr
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
GumiGumi wrote:
Witam!
wczoraj brałem udział w kolizji drogowej, policja wskazała mnie jako winnego! Uwazam, ze nie słusznie :( ale przejdę do opisania sprawy..
Mała gminna wioska, droga dwu pasmowa, jade za vw polo, koleś jedzie bardzo wolno wiec wyprzedzam go. Nagle koles włancz kierunkowskaz i skreca w lewo uderzajac mnie w przednie drzwi od pasarzera. Droga którą my jechalismy była asfaltowa z pierszeństwem przejazdu, linia która biegła przez środek była przerywana i nigdzie nie było ciągłej. Droga w którą skręcał koleś była gruntowa nie oznakowana zadnym znakiem o skrzyzowaniu czy drodze "bocznej", po prostu nie było tam zadnego znaku ani informacji o drodze. Policja stwierdziła, ze wyprzedzałem na "krzyzówce" i wina jest moja :/
Dodm, ze miałem 2 świadków którzy widzieli, iz koles nagle właczył kierunek i skrecił w lewo. A owy koles jest synem wice dyrektora GS-ów i zna sie bardzo dobrze z tymi policjantami.
Rozmawiałem z instruktorami nauki jazdy którzy stwierdzili, ze to skrzyzowanie nie jest krzyżówką, bo nie ma tam zadnego znaku ani nie ma lini ciągłej, wiec oskarzenie, ze wyprzedzałem na skrzyżowaniu jest błedne. Obecnie chce pisać odwołanie do tej sprawy, ale najpierw proszę o opinie i podpowiedz jak odwołac sie dobrze ;]
z góry dziekuje :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam

 

Za szkody osobowe można dochodzić roszczeń z każdej zawartej polisy. Z NNW pojazdu ojca można też się oczywiście domagać jeżeli to ubezpieczenie przewiduje taką sytuację.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

To warunki NNW nie są równe w każdym TU? A jak np. przewiduje to czy ojciec będzie miał jakieś zwyżki itp. z tego tytułu. Przecież nie był sprawcą
Link to comment
Share on other sites

 

Polima wrote:

To warunki NNW nie są równe w każdym TU? A jak np. przewiduje to czy ojciec będzie miał jakieś zwyżki itp. z tego tytułu. Przecież nie był sprawcą

OWU NNW nie są równe. Poza tym ważna jest suma ubezpieczenia, na którą zawarto ubezpieczenie. Zwyżki z tytułu ubezpieczenia NNW komunikacyjnego..? Chyba nie będzie, a jeśli nawet to na przyszły okres trzeba będzie zapłacić np. nie 50 zł tylko 55 zł... To cy był sprawcą czy nie w tym wypadku jest nieistotne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...