Jump to content
Forum Odszkodowania

PODPALONY


andrzejcybr
 Share

Recommended Posts

niedawno podpalono auto sąsiada ,' samochód zjechał do mojego i przód jest uszkodzony. Sprawcy podpalenia nie odnaleziono, sprawę umorzono z powodu braku dowodów. czy ja mogę się ubiegać o odszkodowanie z OC sąsiada .
Link to comment
Share on other sites

Brak podstaw do domagania się odszkodowania z jego OC, gdyż do zdarzenia nie doszło w wyniku ruchu pojazdów.. Sprawa utrudniona, gdyż nie ma nawet sprawcy podpalenia..
Link to comment
Share on other sites

Myślę, że można spróbować ubiegać się o odszkodowanie - co prawda pojazd nie znajdował się w ruchu fizycznym, ale ustawa przewiduje odpowiedzialność posiadacza pojazdu mechanicznego również w przypadku postoju pojazdu.

 

Art. 34. 1. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

2. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą:

1) przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego;

2) bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego;

3) podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

 

Ponieważ pojazd poszkodowanego był zaparkowany (nie znajdował się w ruchu) odpowiedzialność właściciela pojazdu sprawcy, zgodnie z art 435 i 436 k.c. kształtuje się na zasadzie ryzyka - czyli za skutek, nie jest konieczne udowadnianie winy.

Art. 435 KC: "§ 1. Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności."

"§ 2. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw lub zakładów wytwarzających środki wybuchowe albo posługujących się takimi środkami."

 

Art. 436 KC: "§ 1. Odpowiedzialność przewidzianą w artykule poprzedzającym ponosi również samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. Jednakże gdy posiadacz samoistny oddał środek komunikacji w posiadanie zależne, odpowiedzialność ponosi posiadacz zależny."

"§ 2. W razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody wymienione osoby mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód tylko na zasadach ogólnych. Również tylko na zasadach ogólnych osoby te są odpowiedzialne za szkody wyrządzone tym, których przewożą z grzeczności."

 

W tej sytuacji właściciel pojazdu sprawcy mógłby uwolnić się od odpowiedzialności w sytuacji kiedy zaszłaby jedna z trzech przesłanek egzoneracyjnych, tj. gdyby szkoda powstała wskutek siły wyższej - np. gdyby do pożaru pojazdu doszło wskutek np. uderzenia pioruna; wyłącznej winy poszkodowanego lub wyłącznej winy osoby trzeciej - czyli gdyby ustalony został sprawca podpalenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...