Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

mandat za nie wskazanie kierujacego


1559
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o podpowiedż co zrobić.

Otrzymałem zdjęcie fotoradaru z tyłu auta. Postąpiłem tak jak 3 lata temu w podobnej sytuacji tzn. nic nie wypełniałem na dokumentach które przysłała mi SG, tylko na osobnej kartce napisałem że nie pamiętam kto kierował autem.

Ku mojemu zdziwieniu otrzymałem notkę urzędową.

Na pierwszej stronie

Na podstawie art.54&7 kpow przysługuje mi wyjaśnienie na piśmie do Straży Gminnej.

Czyn o który mogę być obwiniony-wbrew obowiązkowi, nie wskazał komu powierzył auto.

Z godnie z art.38&2 kpow obowiązek wskazać adres dla doręczeń krajowych.

Na drugiej stronie

Oświadczenie o adresie doręczeń krajowych.

Dane osobowopoznawcze osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia.

W tym pkt. 7 i 8 zawód i dane zakładu pracy.

Poniżej informacja że nieudzielenie informacji w zakresie 7 i 8 stanowi wykroczenie z art.65&2 kodeksu wykroczeń

podlega karze do 5000zł.

 

Czy mam to wypełnić?

Jakie wyjaśnienie mam napisać?

(auto jest służbowe, jeżdzimy po dwóch, kierując na zmiane)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dzień dobry

Bardzo proszę o pomoc, otóż dziś odebrałem z poczty zawiadomienie miejwięcej następującej treści

Wezwanie na podstawie art 54 ustawy z dn. 24.08.01 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia informujemy że SM prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie wykroczenia z art. 92 § 1 K.W popełnione w dniach 27.10.14 przez kierującego pojazdem... polegającym na niezastosowaniu do znaków drogowych p-20...

Z związku z powyższym wzywamy do wskazania komu powierzono auto. Proszę odesłać pismo do SM...

W przypadku nie dopełnienia obowiązku określonego w art 78 ust 4,5 Prawo o ruchu drogowym tj nie wskazania komu powierzono samochód, popełnione zostanie wykroczenie określane art. 96 § 3 KW z związku z powyższym zakończenie prowadzonych czynności wyjaśniających w sprawie o wykroczenie poprzez wyrażenie zgody na przyjęcie mandatu karnego kredytowego w wysokości 500zł...

Zatem wiem,że całe zdarzenie wszyscy wezmą za haniebne, jak można parkować na kopercie... Niemniej wyjaśnię,że cała sprawa miała miejsce ponad 8 miesięcy temu po pierwsze czy to nie za późno aby SM wysyłała takie pisma, według długich pouczeń wynika,że nałożenie mandatu nie może nastąpić po upływie 90dni w przypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia naocznie pod nie obecność sprawcy...?

Ponadto wydarzenie to miało miejsce na zamkniętym osiedlu gdzie znalezienie wolnego miejsca parkingowego graniczy z cudem, jest kilka miejsc parkingowych oznaczonych znakiem P-20 niemniej są one przeważnie puste bądź parkują tam tacy nie pełnosprawni którzy mają dobre drukarki...

Kolejna sprawa to jak wspominałem od całego zajścia upłynęło trochę czasu a ja w tamtym okresie czasu przebywałem kilka miesięcy po za swoim obecnym miejscem zamieszkania, natomiast z auta korzystało kilka osób między innymi znajomy który na co dzień mieszka w Irlandii związku z powyższym nie jestem wstanie jednoznacznie wskazać winnego całego zajścia...

Proszę zatem o pomoc co zrobić w tej sprawie, czy mam wysłać całą listę nazwisk osób które mogły być zamieszane w całą sprawę (z adresem będzie problem, znam tylko miasto) ? Czy może spróbować udać do siedziby SM i spróbować jakoś się z nimi dogadać? Powiem szczerze,że kwota 500zł jest dla mnie dość wysoka zatem nie chcę brać całej odpowiedzialności na siebie. Ponadto słyszałem,że mogę się powołać na art.234 ale nie wiem jak ma to się do mojej sytuacji i związku z powyższym zostać ukaranym z art 96 ?

Proszę o pomoc

Dzięki wszystkim

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 miesiąc temu...
Gdy mój brat miał podobną sytuację i zgłosił się do adwokat *** i dodatkowo na własną rękę poszukiwał rozwiązania dowiedział się, że np. w przypadku gdy właściciel jest sprawcą, to nie ma obowiązku wskazywania siebie i obowiązuje go jedynie mandat za wykroczenie bez grzywny za niewskazanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Witam,

Otrzymałam pismo - wezwanie do złożenia wyjaśnień w sprawie dot. Zatrzymania auta na zakazie. Wcześniej dostałam oczywiście pismo o wskazanie sprawcy. Sytuacja wyglada tak, ze w moich okolicach jest ogromny problem z parkingiem ( tak nie zwalnia to mnie z przestrzegania prawa) ale do końca tez nie wiadomo gdzie można a gdzie parkować.

Na pierwsze pismo nie odpowiedziałam nic.

To pismo o stawienie się i wyjaśnienie w charakterze podejrzanego dostałam 29.01 a dziś mamy 8.02 dopiero otworzyłam je, gdyż korespondencje mam na rodzinny adres. Ale do rzeczy, oczywiście zadzwonię do nich, jeśli maja ( i tu pytanie czy maja zdjęcia gdzie zaparkowałam czyt. Dowód przestepstwa) to oczywiście zgodzę się na mandat- a jeśli nie maja czy mogę się nie zgodzić? Plus zastanawia mnie ogromnie zapis:” na podstawie art57 ustęp 3 pkt 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie wzywam do wskazania w ciągu 7 dni .. miejsca zatrudnienia oraz w miare możliwości o warunkach materialnych i osobistych. Nie udzielenie powyższej informacji o miejsce zatrudnienia stanowi wykroczenie art 65 ust 2KW w zw. Art 65 ust 1 pkt 2 KW i będzie ono zawarte w treści zarzutu Wnisku o ukaranie”

 

Czy na prawdę straż miejska ma taka moc? Stawić się tam mogę dopiero ww wtorek gdyż obecnie jestem poza wwa. Pytanie co robić i jak się odnieść do tego ostatniego punktu?

Z góry pieknie dziękuje za odpowiedz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

co do pierwszego pytania, to oczywiście ma Pani prawo nie przyjąć mandatu jeżeli straż miejska czy policja nie okaże wystarczających dowodów na wykroczenie z Pani strony, ale wtedy sprawa zostanie przekazana do Sądu. Jeżeli faktycznie zaparkowała Pani na zakazie, to radzę zapłacić zapewne niewielki mandat. Jeśli na drodze sądowej straż miejska udowodni, że zaparkowała Pani w niedozwolonym miejscu to nie dość, że będzie Pani musiała uiścić mandat to jeszcze poniesie Pani koszty sprawy sądowej.

 

Jeżeli na pierwsze pismo Pani nie odpowiedziała i nie uiściła Pani mandatu, to w takiej sytuacji Straż Miejska ma podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko Pani w charakterze oskarżyciela publicznego. Staż Miejska może złożyć do Sądu wniosek o ukaranie Pani, dlatego też żądają przedłożenia informacji o Pani stanie majątkowym i osobistym i mają do tego prawo. Radzę jak najszybciej udać się na Straż Miejską i wyjaśnić sprawę, to może zaniechają dalszych działań.

 

Życzę powodzenia i pomyślnego załatwienia sprawy!

 

Pozdrawiam,

Izabela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...