Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

odszkodowanie z oc sprawcy a spadek !!! -ważne - proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam od kilku dni próbuje się dowiedzieć czy odszkodowanie które wypłaciło towarzystwo ubezpieczeń za śmierć rodziców dziecku (dziecko nie odrzuciło spadku) wchodzi w skład spadku.

Szukałam w googlach ale nic nie mogę znaleźć, postanowiłam zadać to pytanie na tym forum jeśli było by to możliwe proszę o poparcie odpowiedzi jakimiś aktami prawnymi z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiele wiem w tym temacie ale wydaje mi sie ze odszkodowania za rodzicow nie mozna traktowac jako spadek

Spadek – ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych (spadkobierców) w drodze dziedziczenia. Za elementy spadku są uznawane także stany faktyczne wpływające na sytuację prawną osoby, tj. np. posiadanie rzeczy, ekspektatywy nabycia praw, a dziecko nie nabylo odszkodowania poniewaz ono sie dziecku nalezy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

721455669 wrote:
nie wiele wiem w tym temacie ale wydaje mi sie ze odszkodowania za rodzicow nie mozna traktowac jako spadek
Spadek – ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych (spadkobierców) w drodze dziedziczenia. Za elementy spadku są uznawane także stany faktyczne wpływające na sytuację prawną osoby, tj. np. posiadanie rzeczy, ekspektatywy nabycia praw, a dziecko nie nabylo odszkodowania poniewaz ono sie dziecku nalezy
dziękuję za szybką odpowiedź.
Dla większości jest to jasne z logicznego punktu widzenia, ale potrzebuje silnych i mocnych argumentów którymi podeprę się w sądzie.
Po 4 latach odezwali się wierzyciele o których nic mi nie było wcześniej wiadomo (dziecko jest w rodzinie zastępczej).
Może w prawie jest jakiś paragraf, kodeks który to reguluje prawnie - to byłby mój silny argument w sądzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna by poszukac czegos z dziale spadków i darowizn, jezeli o tym sie w tym dziale nie wspomina to nie powinno sie brac tego pod uwage i oprzec sie o definicje spadku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę szerzej opisać daną sytuację gdyż z przekazanych informacji niewiele wynika a temat jest bardzo rozległy. Radziłbym od początku i dokładniej opisać sprawę, wówczas otrzyma Pani konkretną odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-== Spróbuje opisać ==-

 

Dziecko traci obu rodziców w wypadku samochodowym, jego rodzice nie posiadali żadnego majątku byli młodym małżeństwem na dorobku ! [tz.. jak większość jakieś drobiazgi nic wartościowego rzeczy codziennego użytku jedna jaką mieli wartościową rzecz był samochód który poszedł do kasacji].

Po śmierci rodziców dziecko trafiło do rodziny zastępczej [chodź nie było łatwo] tj. do mnie.

Od kilku lat walczę o odszkodowanie z OC dla dziecka w sądach i jestem na dobrej drodze zakończenia tych spraw, dziecko otrzymało niewielką kwotę.

Pół roku temu odezwał się wierzyciel zakładając sprawę o nabycie spadku przez dziecko. Niestety wcześniej nic nie wskazywało by nieżyjący rodzice mieli jakiekolwiek długi nie byłam w posiadaniu żadnych dokumentów ani informacji też nie miałam wiedzy o jakimkolwiek [nabywaniu czy odrzucaniu spadku]

w sądzie rodzinnym musiałam mieć pozwolenie o złożeniu wniosku [ przywrócenia terminu odrzucenia spadku ].


I teraz zaczynają się schody na sprawie w sądzie rodzinnym sędzina stwierdził że jeśli dziecko posiada jakieś środki powinno spłacić wierzycieli z posiadanego spadku którego rodzice nie zostawili bo nie mieli ?!?!.

 

Mnie osobiście wydaje się że odszkodowanie które otrzymało dziecko nie wchodzi w skład spadku.

A jeśli wchodzi !!! a ja staram się o przywróceniu terminu nabycia spadku i chcę go odrzucić - wtedy musiała bym zwrócić całą kwotę odszkodowania towarzystwu ubezpieczeniowemu bo by się nie należało dziecku.

W takim wypadku dziecko narażone by było już na samym początku swojej drogi życiowej obciążone długami ktoś musiał by spłacić firmę która zajmuje się odszkodowaniem.

 

 

Powiem w prost sędzia zrobił mi mętlik w głowie.

 

1. Jeśli [odszkodowanie wchodzi w skład spadku] - nie mogę go odrzucić i spodziewać się następnych wierzycieli.

2. Jeśli nie wchodzi w skład spadku - będę dalej walczyła o dobry byt i start dziecka w przyszłości.

 

Dlatego potrzebuję jakiś mocnych argumentów czasu coraz mniej sąd rodzinny odroczył sprawę by zapoznać się z dokumentami kazał mi się dobrze przygotować na następne posiedzenie.

 

można by stwierdzić i napisać - że za własne długi trzeba płacić ale ta sytuacja w jakiej znalazło się dziecko odstępuje od jakichkolwiek powiedzeń i realizmów - wystarczająco los je skrzywdził.

 

bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest skomplikowana ale nie jest beznadziejna. Na wstępie pragnę wyjaśnić, że odszkodowanie nie jest w żadnym stopniu spadkiem a jedynie kompensatą za poniesione straty w związku ze śmiercią rodziców.

Także spadek i odszkodowanie to dwie odmienne sprawy. Odrzucenie spadku nie powoduje konsekwencji ubiegania się o odszkodowanie i jego otrzymanie. Mało tego odpowiedzialność TU przy tego typach spraw reguluje art. 446 KC w którego skład wchodzi:

1. wszelkie koszty związane z organizacją pochówku (art. 446 §1),

2. rentę wynikającą z obowiązków alimentacyjnych zmarłego (art. 446 §2),

3. odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej (art. 446 §3),

4. zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (art. 446 §4 – obowiązuje od 03.08.2008 r.).

 

Należy tutaj zadać sobie pytanie czy istnieją przesłanki aby nabyte długi przez dziecko podciągnąć pod art. 446 §3 czyli odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej. Moim zdaniem istnieją przesłanki gdyż niewątpliwie nabycie długów przez dziecko znacznie pogorszy sytuację żeyciową, tym bardziej, że było one nieświadome zaciągnięcia zadłużenia przez zmarłych rodziców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że wcześniej kilkakrotnie czytałam ten art.446 KC.

Próbowałam go zrozumieć i pojąć z mojego punktu widzenia rozumie że

a) spadek to spadek

b) odszkodowanie to odszkodowanie - nie należny podciągać pod spadek

- tylko zastanawiam się jeśli nie ma prawnie tego uregulowanego to czy sąd nie ma wolnej ręki do interpretowania takiej sytuacji w własnym zakresie, może to wziąć jako spadek a wcale nie musi

 

czy tak to mam rozumieć ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
12Beti wrote:
Powiem szczerze że wcześniej kilkakrotnie czytałam ten art.446 KC.
Próbowałam go zrozumieć i pojąć z mojego punktu widzenia rozumie że
a) spadek to spadek
b) odszkodowanie to odszkodowanie - nie należny podciągać pod spadek
- tylko zastanawiam się jeśli nie ma prawnie tego uregulowanego to czy sąd nie ma wolnej ręki do interpretowania takiej sytuacji w własnym zakresie, może to wziąć jako spadek a wcale nie musi

czy tak to mam rozumieć ??
1. świadczenia jakie dziecko otrzymało / otrzyma po śmierci rodziców nie wchodzi do masy spadkowej po rodzicach. To nie jest dobro / wartość jaką wytworzyli rodzice za życia.

2. w chwili otwarcia spadku spadkobierca był małoletni, a więc z mocy prawa przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że dziecko może odpowiadać za długi spadkowe tylko do wysokości tego co otrzymało w spadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...