Jump to content
Forum Odszkodowania

wypadek przy pracy , emeryta pracujacemu na umowie zleceniu


jurek1951
 Share

Recommended Posts

witam

pracowalem w firmie ok 10 lat , na umowe o prace . Przeszedlem na emeryture.Mam 60 lat . Podjalem prace w Firmie na umowe zlec , umowa trwala do 31 pazdz2012 r. Natomiast 3 pazdz2012 r uleglem wypadkowi przy pracy , zlamalem prawe reke w nadgarsku .Sporzadzono protokol , uznano jako wypadek przy pracy.Chorobowe za mc pazdz wyplacil mi pracodawca.

Umowy Pracodawca mi nie przedluzyl . Na zwolnieniu jestem nadal , dopiero w marcu bede mial rechabilitacje

Dzisiaj ZUS mowi , ze nie bedzie mi placil zasilku chorobowego , mimo ze byla odprowadzana skladka na ubezpieczenie wypadkowe-obowiazkowe , gdyz jestem na emeryturze. Czy to jest sluszne?

Czy Pracodawca mial prawo nie przedluzac mi umowy -zlecenia?

Link to comment
Share on other sites

jurek1951 wrote:
witam
pracowalem w firmie ok 10 lat , na umowe o prace . Przeszedlem na emeryture.Mam 60 lat . Podjalem prace w Firmie na umowe zlec , umowa trwala do 31 pazdz2012 r. Natomiast 3 pazdz2012 r uleglem wypadkowi przy pracy , zlamalem prawe reke w nadgarsku .Sporzadzono protokol , uznano jako wypadek przy pracy.Chorobowe za mc pazdz wyplacil mi pracodawca.
Umowy Pracodawca mi nie przedluzyl . Na zwolnieniu jestem nadal , dopiero w marcu bede mial rechabilitacje
Dzisiaj ZUS mowi , ze nie bedzie mi placil zasilku chorobowego , mimo ze byla odprowadzana skladka na ubezpieczenie wypadkowe-obowiazkowe , gdyz jestem na emeryturze. Czy to jest sluszne?
Czy Pracodawca mial prawo nie przedluzac mi umowy -zlecenia?
1) Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy (art. 8. Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - Dz. U. 2009 r. Nr 167 poz. 1322) .

2) Tak, pracodawca mógł nie przedłużyć umowy – zlecenia.
Link to comment
Share on other sites

jurek1951 wrote:
przepraszam ,ale nie rozumie pktu 1
wiec dlaczego obowiazkowo placilem ubezpieczenie wypadkowe !?
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. 2009 r. Nr 205 poz. 1585) art. 16 ust. 3 stanowi, iż składki na ubezpieczenie wypadkowe np. zleceniobiorców, finansują w całości, z własnych środków, płatnicy składek (np. pracodawca).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...