Jump to content
Forum Odszkodowania

Przepuklina, a wypadek przy pracy


Sacroegoismo
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie, byłabym wdzięczna za odpowiedzi na kilka pytań.

 

Pod koniec stycznia 2011 roku podjęłam pracę w nowo powstałym markecie ogrodniczo-budowlanym jako kasjer sprzedawca. W wyniku wykonywania codziennych obowiązków pracowniczych polegających między innymi na dźwiganiu ciężkich przedmiotów i zatowarowania sklepu przed otwarciem, nabawiłam się przepuklin wielopoziomowych, głównie dwie na odcinkach L4-L5, oraz niedowładu lewej nogi. Schorzenie zakończyło się operacją. Po zabiegu wróciłam do pracy, Mimo bolącego kręgosłupa wykonywałam swoje obowiązki, jednak do maja 2012 roku kręgosłup i noga juz mi tak doskwierały że po miesięcznym zwolnieniu lekarskim złożyłam w pracy wypowiedzenie, gdyż problemy zdrowotne nie pozwalały mi na wykonywanie obowiązków.

 

W zeszłym tygodni po wizycie dr neurologa dostałam skierowanie na tomograf i dowiedziałam się że możliwe że czeka mnie kolejna operacja i ona też powiedziała mi że mam zgłosić moje schorzenie jako wypadek przy pracy.

Wcześniej tego nie zrobiłam gdyż cały czas myślałam że wyzdrowieję i normalnie wrócę do pracy. Po dzisiejszej wizycie w biurze dawnej firmy kadrowa mnie wyśmiała, a Pon od BHP stwierdził że nie mam szans gdyż nie ma przyczyny nagłej.

 

Jednak znalazłam coś takiego:

 

 

W myśl wyroku SN z dnia 29 listopada 1990 r., II PR 52/90, PiZS 1991, nr 4, s. 63, przy kwalifikacji konkretnej okoliczności jako przyczyny zewnętrznej ważne jest, aby stanowiła ona przyczynę sprawczą zdarzenia, natomiast nie musi być przyczyną wyłączną. Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby (wyrok SN z dnia 5 lutego 1997 r., II UKN 85/96, OSNAP 1997, nr 19, poz. 386). Pozostające w związku z wykonywaniem pracy zdarzenie zewnętrzne, które było sprawczym czynnikiem nagłego i gwałtownego pogorszenia samoistnych schorzeń pracownika, wyczerpuje przesłanki prawne uznania go za wypadek przy pracy (wyrok SN z dnia 21 maja 1997 r., II UKN 130/97, OSNAP 1998, nr 7, poz. 219).

 

 

Czy jeżeli przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy może zostać uznane wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych polegających np. na dźwiganiu to co z nagłością zdarzenia ?

I czy w formularzu "Zawiadomienie o wypadku" jako przyczynę mogę podać właśnie codzienne dźwiganie wynikające z moich obowiązków ?

 

Bardzo proszę o pomoc, co mam zrobić aby mój uraz uznano za wypadek przy pracy?

Poszłam do pracy zdrowa a teraz jestem zdesperowaną, bezrobotną osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

dzis dostalem papier po komisji lekarskiej w ZUS -w oparciu o obowiązujące przepisy ustalono 0,0% (slownie zero procent ) uszczerbku na zdrowiu spowodowanego skutkami wypadku przy pracy z dnia


4 dni w szpitalu 2 miesiace zwolnienia + 6 miesiecy zakaz dzwigania ehh nie rozumiem po co oplacac ten ZUS (zaklad utylizacji szmalu ) chce napisac odwolanie lecz ciezko zlalezc gdzie kolwiek wlasciwa wersje podobno mozna w zusie normalnie ustnie zdawac sprzeciw do pracownika zus ktory kieruje sprawe dalej

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...