Jump to content
Forum Odszkodowania

Wypadek w pracy, jednorazowe odszkodowanie z ZUS

Mihu83
 Share

Recommended Posts

Witam.

W czerwcu 2012 r. miałem poważny wypadek w pracy - zmiażdżenie dłoni z oparzeniami II i III stopnia. Leczenie zostało zakończone w listopadzie 2013 r. W międzyczasie miałem przyznane świadczenie rehabilitacyjne a od czerwca tego roku rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - przyznana do czerwca 2014.

Niedawno wysłałem do ZUS dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania i w związku z tym mam pewne wątpliwości...

Na stronie ZUS znajduje się taryfikator odszkodowań a w nim oprócz kwoty za każdy procent taki opis dotyczący kwoty: "... z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego ".

Moje pytanie brzmi:

Czy w związku z orzeczeniem całkowitej niezdolności do pracy na okres roku, ZUS może zastosować ten zapis o kwocie z tytułu całkowitej niezdolności czy raczej zwyczajowo musi określić procent uszczerbku?

Witam. Zarówno prokuratura jak i PIP nie orzekły winy pracodawcy... długa historia. Zaznaczam, że wypadek nie był także moją winą - był to "nieszczęśliwy wypadek" jak to ładnie raczył ująć prokurator.