Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadke komunikacyjny,poszkodowany pod wpływem alkoholu


rychliq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję informacji związanej z wypadkiem samochodowym,którego sprawcą jest osoba z mojej rodziny.

Sytuacja w uproszczony sposób wygląda tak,że dwie osoby pod wpływem alkoholu wsiadają do auta,obie bez prawa jazdy,brak namawiania czy zmuszania. Jadą,uderzają w drzewo i po tym wypadku kierowca cały a pasażer nieco gorzej ponieważ, jakieś obrażenia odniósł. Raczej nie zagrażające życiu pomijając fakt że coś było ( a raczej się okazało) z aortą nie tak. Co w wypadku nie mogło się stać- coś w typie rozwarstwienie aorty.

Przechodząc do sedna mojej zagwozdki interesuje mnie to czy osobie będącej pod wpływem alkoholu i poszkodowanej zarazem należy się jakieś odszkodowanie czy zadość uczynienie? Sprawę kontroluje ubezpieczyciel auta i domaga się kwoty w wysokości 3000zł od sprawcy wypadku na poczet nie wiem czego.

Czy HDI alias Warta ma prawo domagać się pieniędzy i czy pieniądze należą się poszkodowanemu będącemu pod wpływem alkoholu?

Również jakiś czas temu byłem uczestnikiem wypadku komunikacyjnego,ale nie byłem niczym odurzony,kierowca również. Dostałem odszkodowanie od HDI jeszcze wtedy.

Czy ubezpieczyciel może żądać pieniędzy od sprawcy?

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprawca był pijany, to OC już go nie chroni. To znaczy ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie i zadośćuczynienie, ale będzie dochodził od sprawcy zwrotu tych pieniędzy. Prawo ubezpieczyciela do regresu od pijanego sprawcy jest uregulowane w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK Art. 11 pkt. 3.

 

Jeśli poszkodowany w chwili zdarzenia też był pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel może pomniejszyć należne mu zadośćuczynienie o kwotę o tzw. przyczynienia poszkodowanego do szkody - np. dostanie 70% tego, co dostałby bez przyczynienia. Ale co do zasady jeśli poszkodowany nie ponosi wyłącznej winy za zdarzenie to odszkodowanie mu się należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...