Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

sprawca wykroczenia a firma ubezpieczeniowa


hondacivic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu cofając auto na parkingu najechałem na stojący za mną samochód ocierając mu lekko błotnik. Właściciel pojazdu wezwał policję, która sporządziła protokół zdarzenia i ukarała mnie mandatem. Myślałem, że reszta należy do firmy ubezpieczeniowej ale po 2 tygodniach dostałem list od ubezpieczyciela z prośbą abym wysłał mu kopie dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy a także wypełnionego druku Oświadczenia Sprawcy oraz zgody właściciela na użytkowanie pojazdu (jechałem samochodem ojca ). W związku z tym pismem mam następujące pytania:

- czy muszę wysyłać wypełniony druk Oświadczenia Sprawcy skoro odpowiedni protokół zdarzenia sporządziła wezwana policja,

- czy ubezpieczyciel ma prawo żądać wysłania mu kopii dokumentów rejestracyjnego i prawa jazdy w kontekście informacji pojawiających się w mediach o nieudostępnianiu kopii swoich dokumentów, które z pewnością zostały sporządzone przez ubezpieczyciela w chwili dokonywania ubezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj,

Odpowiadając na Twoje pytania:

- Zgodnie z prawem nie musisz odsyłać oświadczenia, skoro zgadzasz się z ustaleniami policji co do wskazania sprawcy; jest to standardowy sposób postępowania ubezpieczycieli, gdyż oczekiwanie na tzw. notatkę policji czasami trwa 4-6 tygodni. Jeżeli chcesz przyspieszyć likwidację szkody i być fair wobec poszkodowanego, to wyślij oświadczenie oraz zgodę właściciela pojazdu. Niewiele będzie Cię to kosztować, a sprawa zakończy się szybciej.

- Ubezpieczyciel ma prawo wystąpić o takie dokumenty, ale może je dostać także z innych źródeł, przede wszystkim od Policji - tu znów wchodzi w grę praktyka - najczęściej szybciej przekaże te dokumenty sprawca. Takie dokumenty nie są zbierane przez ubezpieczyciela przy zawieraniu ubezpieczenia (dowód rejestracyjny czasami tak, ale prawo jazdy nigdy), a akurat prawo jazdy jest niezbędne do tego aby sprawdzić, czy kierujący miał uprawnienia do kierowanie pojazdem w chwili szkody. Jeżeli by nie miał, to ubezpieczyciel (przez UFG) ma prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania.

 

Na koniec w sprawie medialnej - proszę nie obawiać się udostępniania dokumentów takich jak prawo jazdy czy dowód rejestracyjny ubezpieczycielom. Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniową zakłady ubezpieczeniowe i ich pracownicy są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...