Jump to content
Forum Odszkodowania

Odszkodowanie/zadoscuczynienie od sprawy


arturooo
 Share

Recommended Posts

W pazdzierniku w rozprawie bez udzialu stron zapadl prawomocny wyrok na sprawcy, który spowodowa? u mnie uszkodzenia ciala powyzej 7dni. Dostal kare roku ograniczenia wolnosci z obowiazkiem wykonywania nieodplatnej pracy na cele spoleczne 30godz miesiecznie.

 

Jesli chcialbym jakies odszkodowanie to teraz musze teraz zakladac sprawcy sprawe cywilna o to? Czyli musze oplacic koszty rozprawy, swojego adwokata i stawiac sie na kazdej rozprawie, czy równiez bedzie bez udzialu stron? Ile mniej wiecej bedzie rozpraw?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Panie Arturze,

w przypadku, gdy do obrażeń ciała doszło w wyniku wypadku drogowego, odszkodowanie uzyska Pan ze strony Ubezpieczyciela sprawcy, czyli zgłaszając roszczenia do Towarzystwa Ubezpieczeń, gdzie sprawca miał ubezpieczony pojazd.

Jeśli na dzień wypadku sprawca nie posiadał polisy, może Pan zgłosić sprawę do dowolnego ubezpieczyciela z wnioskiem o skierowanie sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego celem wypłaty świadczenia (UFG wypłaci odszkodowanie a zwrot kwoty zwróci się bezpośrednio do sprawcy). Nie ma więc konieczności składania roszczeń na drogę sądową, aby uzyskać odszkodowanie. Chyba, że wypłacone odszkodowanie będzie znacznie zaniżone, ale w takim wypadku pozwanym jest ubezpieczyciel, a nie bezpośrednio sprawca wypadku (co daje większe prawdopodobieństwo wypłacalności odszkodowania).

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/proces-sadowy-o-odszkodowanie-i-zadoscuczynienie/

Jeśli sprawca wyrządził Panu szkodę podczas czynności życia codziennego, na swojej posesji - możliwe jest dochodzenie roszczeń z polisy OC w życiu prywatnym, jeśli jest rolnikiem i pomagał Pan w jego gospodarstwie rolnym - z OC rolnego.

Gdyby do wypadku doszło poza powyższymi sytuacjami - możliwe jest wezwanie do zapłaty na drodze polubownej (zawarcie ugody po wezwaniu do zapłaty) lub w ostateczności roszczenia sądowe, aby wyegzekwować roszczenia.

Samodzielne prowadzenie sprawy w sądzie może być trudne, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Więcej pod adresem:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/pelnomocnik-procesowy-w-postepowaniu-o-odszkodowanie/

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...