Jump to content
Forum Odszkodowania

Wypadek przy pracy w Niemczech, czy uzyskam odszkodowanie


Wiki1661348290
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Miesiąc temu uległam wypadkowi przy pracy - podczas układania paczek w magazynie, spadł na mnie karton, straciłam równowagę i spadłam z metrowej wysokości drabinki. Mam złamaną nogę, przeszłam operację. Na chwilę obecną nie mogę pracować a już na pewno nie wrócę do firmy i dotychczasowych obowiązków. Chciałabym uzyskać pieniądze od pracodawcy, ale Wypadek był w Niemczech i słyszałam, że niestety nie mam szans na takie odszkodowanie...Proszę bardzo o informacje jak to wygląda.

 

Wiktoria.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

 

Dochodzenie odszkodowania za wypadki przy pracy w Niemczech jest faktycznie procesem dość skomplikowanym i niejednokrotnie niemożliwym do zrealizowania. Aby dochodzić roszczeń z ubezpieczenia OC pracodawcy nie wystarczy wskazać jego winy za zaistniałe zdarzenie. Wina pracodawcy MUSI BYĆ WINĄ UMYŚLNĄ, czyli mówiąc najprościej pracodawca musi chcieć z premedytacją wyrządzić pracownikowi krzywdę. Taki przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko a już na pewno bardzo ciężko je udowodnić.

Wypadek przy pracy, jest traktowany jako ograniczone zdarzenie (z przyczyn zewnętrznych), które prowadzi do uszczerbku na zdrowiu albo do śmierci ubezpieczonego a świadczenia z jego tytułu traktowane są tak samo jak wypadek w drodze do pracy i z pracy. Instytucjami, odpowiadającymi za ubezpieczenia w Niemczech są branżowe organizacje przedsiębiorstw (tzw. Berufsgenossenschaft). Działają jak zakłady ubezpieczeń i pracodawca zobowiązany jest odprowadzać wszelkie składki oraz zgłosić do nich każdy wypadek, jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy dłużej niż trzy dni. Wówczas przysługuje mu świadczenie chorobowe (100% przez 6 tygodni).

Podsumowując, jeżeli w Pani przypadku nie było umyślnej, celowej winy pracodawcy, która można mu udowodnić, nie ma możliwości dochodzenia roszczeń z jego OC.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zachęcam do zapoznania się z artykułem zawartym w naszym poradniku:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-w-niemczech/

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Witam w lutym miałem wypadek w pracy nie z mojej winy, złamane 3 kości śródstopia lewa noga rezwane wiązadło i coś tam jeszcze w kostce. 7 tygodni chodziłem w bucie ortopedycznym prawdopodobnie do pracy wrócę dopiero w połowie czerwca

, od 4 tygodni mam rehabilitację i będzie dalej utrzymana. Otrzymałem dokumenty o odszkodowanie od VBG z Niemiec czy ktoś wie ile się czeka na pieniążki i ile ich może być?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie,

wszelkie informacje dotyczące roszczeń o odszkodowanie za wypadek w pracy w Niemczech znajdzie Pan w publikacji, do której link zamieszczam poniżej:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-w-niemczech/

Wysokość świadczeń powypadkowych będzie uzależniona od doznanego uszczerbku na zdrowiu oraz długości leczenia powypadkowego.

W przypadku wypadku w pracy na terenie Niemiec zadośćuczynienie z OC pracodawcy przysługuje jedynie w przypadku, gdy do wypadku dojdzie z umyślnej winy pracodawcy, sama więc niesprawność maszyny nie będzie podstawą do uznania tego typu roszczeń.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...