Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek przy pracy w Niemczech, czy uzyskam odszkodowanie


Wiki1661348290
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Miesiąc temu uległam wypadkowi przy pracy - podczas układania paczek w magazynie, spadł na mnie karton, straciłam równowagę i spadłam z metrowej wysokości drabinki. Mam złamaną nogę, przeszłam operację. Na chwilę obecną nie mogę pracować a już na pewno nie wrócę do firmy i dotychczasowych obowiązków. Chciałabym uzyskać pieniądze od pracodawcy, ale Wypadek był w Niemczech i słyszałam, że niestety nie mam szans na takie odszkodowanie...Proszę bardzo o informacje jak to wygląda.

 

Wiktoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Dochodzenie odszkodowania za wypadki przy pracy w Niemczech jest faktycznie procesem dość skomplikowanym i niejednokrotnie niemożliwym do zrealizowania. Aby dochodzić roszczeń z ubezpieczenia OC pracodawcy nie wystarczy wskazać jego winy za zaistniałe zdarzenie. Wina pracodawcy MUSI BYĆ WINĄ UMYŚLNĄ, czyli mówiąc najprościej pracodawca musi chcieć z premedytacją wyrządzić pracownikowi krzywdę. Taki przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko a już na pewno bardzo ciężko je udowodnić.

Wypadek przy pracy, jest traktowany jako ograniczone zdarzenie (z przyczyn zewnętrznych), które prowadzi do uszczerbku na zdrowiu albo do śmierci ubezpieczonego a świadczenia z jego tytułu traktowane są tak samo jak wypadek w drodze do pracy i z pracy. Instytucjami, odpowiadającymi za ubezpieczenia w Niemczech są branżowe organizacje przedsiębiorstw (tzw. Berufsgenossenschaft). Działają jak zakłady ubezpieczeń i pracodawca zobowiązany jest odprowadzać wszelkie składki oraz zgłosić do nich każdy wypadek, jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy dłużej niż trzy dni. Wówczas przysługuje mu świadczenie chorobowe (100% przez 6 tygodni).

Podsumowując, jeżeli w Pani przypadku nie było umyślnej, celowej winy pracodawcy, która można mu udowodnić, nie ma możliwości dochodzenia roszczeń z jego OC.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zachęcam do zapoznania się z artykułem zawartym w naszym poradniku:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-w-niemczech/

Izabela Stryjewska

Campter Odszkodowania kom. 690 622 575, mail: i.stryjewska@campter.pl

ul. Oświęcimska 7 42-700 Lubliniec

www.campter.pl

Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam w lutym miałem wypadek w pracy nie z mojej winy, złamane 3 kości śródstopia lewa noga rezwane wiązadło i coś tam jeszcze w kostce. 7 tygodni chodziłem w bucie ortopedycznym prawdopodobnie do pracy wrócę dopiero w połowie czerwca

, od 4 tygodni mam rehabilitację i będzie dalej utrzymana. Otrzymałem dokumenty o odszkodowanie od VBG z Niemiec czy ktoś wie ile się czeka na pieniążki i ile ich może być?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

wszelkie informacje dotyczące roszczeń o odszkodowanie za wypadek w pracy w Niemczech znajdzie Pan w publikacji, do której link zamieszczam poniżej:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-w-niemczech/

Wysokość świadczeń powypadkowych będzie uzależniona od doznanego uszczerbku na zdrowiu oraz długości leczenia powypadkowego.

W przypadku wypadku w pracy na terenie Niemiec zadośćuczynienie z OC pracodawcy przysługuje jedynie w przypadku, gdy do wypadku dojdzie z umyślnej winy pracodawcy, sama więc niesprawność maszyny nie będzie podstawą do uznania tego typu roszczeń.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Marta Sordon

Campter Odszkodowania

tel. +48 795 005 188 ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec

www.campter.pl

Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam. Mam takie pytanie. Miałem mały wypadek w pracy, schodząc po schodach na warsztacie skręciłem nogę. Zgłosiłem to u pracodawcy i kazali jechać na pogotowie. Na pogotowie stwierdzenie skręcenia i na razie tydzień zwolnienia. Mam przyjść na kontrolę. Oddałem zwolnienie do pracodawcy w ten sam dzień. Na drugi dzień dzwonią do mnie żebym wrócił do pracy po 3 dniach zwolnienia ze będę pracował na siedząco. Proszą mnie żebym wrócił do pracy bo oni zapłacą karę za to że ja skręciłem nogę. Czy to normalne ? Czy pracodawca zapłaci jakaś karę za to że ja skręciłem nogę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 14.05.2024 o 16:02, Pawel 1975 napisał:

Witam. Mam takie pytanie. Miałem mały wypadek w pracy, schodząc po schodach na warsztacie skręciłem nogę. Zgłosiłem to u pracodawcy i kazali jechać na pogotowie. Na pogotowie stwierdzenie skręcenia i na razie tydzień zwolnienia. Mam przyjść na kontrolę. Oddałem zwolnienie do pracodawcy w ten sam dzień. Na drugi dzień dzwonią do mnie żebym wrócił do pracy po 3 dniach zwolnienia ze będę pracował na siedząco. Proszą mnie żebym wrócił do pracy bo oni zapłacą karę za to że ja skręciłem nogę. Czy to normalne ? Czy pracodawca zapłaci jakaś karę za to że ja skręciłem nogę? 

Witam serdecznie,

w przypadku wypadków przy pracy w Niemczech niestety nie ma możliwości uzyskania odszkodowania, gdyż wymaga to wykazania umyślnej winy pracodawcy, a więc potwierdzenia, że pracodawca chciał wyrządzić Panu krzywdę (np. popychając Pana).  Można uzyskać jedynie zwrot kosztów leczenia po wypadku.

W przypadku wypadku, który nie zagroził Pana życiu lub zdrowiu lub nie spowodował ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pracodawca nie powinien być obciążony karą, chyba, że nastąpiło zgłoszenie do Inspekcji pracy i ona może obciążyć go karą za nieprzestrzeganie przepisów BHP.

Pozdrawiam

Marta Sordon

Campter Odszkodowania

tel. +48 795 005 188 ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec

www.campter.pl

Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...