Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

sprawa przeciwko sprawcy


michalekS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

korzystając z okazji...

miałem wypadek z żoną , żona ma złamany kręgosłup, prokuratura stawia zarzuty sprawcy,ale ja chciałbym pomóc w sprawie, proszę napisać jak mam zostać oskarżycielem posiłkowym, bo wiem że jest taka instytucja, jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instytucja oskarżyciela posiłkowego ma zastosowanie w postępowaniu przed sądem. Aby działać jako oskarżyciel posiłkowy należy złożyć oświadczenie w terminie najpóźniej do rozpoczęcia przwodu sądowego, tzn. do chwili rozpoczęcia sprawy przez sędziego. Nie zachowanie tego terminu powoduje utratę prawa do wielu czynności w postępowaniu przed sądem oraz utratę prawa do złożonia apelacji (poza jednym wyjątkiem). Jednak na etapie postępowania przygotowawczego możecie (Ty i Twoja żona) działać jedynie w charakterze pokrzywdzonych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
kocek wrote:
Udział oskarżyciela posiłkowego nie jest związany z żadnymi kosztami, jeżeli oskarżenie skierował prokurator i jej popiera.
Nie jest to prawdą- zgodnie z art. 624 § 1 k.p.k. sąd może zwolnić oskarżonego lub oskarżyciela posiłkowego w całości lub w części od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, jeżeli istnieją podstawy do uznania, że uiszczenie ich byłoby dla nich zbyt uciążliwe ze względu na sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów, jak również wtedy, gdy przemawiają za tym względy słuszności. Sąd może obciążyć oskarżyciela posiłkowego kosztami sądowymi, ale zwykle tego nie czyni, a zgodnie z art. 627.od skazanego w sprawach z oskarżenia publicznego sąd zasądza koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa oraz wydatki na rzecz oskarżyciela posiłkowego. Zgodnie z art. 632 k.p.k. jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania koszty procesu ponosi:w sprawach z oskarżenia publicznego – Skarb Państwa, z wyjątkiem należności z tytułu udziału adwokata lub radcy prawnego ustanowionego
w charakterze pełnomocnika przez pokrzywdzonego, oskarżyciela posiłkowego, powoda cywilnego albo inną osobę, a także z tytułu obrony oskarżonego w sprawie, w której oskarżony skierował przeciwko sobie podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...