Jump to content
Forum Odszkodowania

sprawa przeciwko sprawcy


michalekS
 Share

Recommended Posts

witam,

korzystając z okazji...

miałem wypadek z żoną , żona ma złamany kręgosłup, prokuratura stawia zarzuty sprawcy,ale ja chciałbym pomóc w sprawie, proszę napisać jak mam zostać oskarżycielem posiłkowym, bo wiem że jest taka instytucja, jak to zrobić?

Link to comment
Share on other sites

Instytucja oskarżyciela posiłkowego ma zastosowanie w postępowaniu przed sądem. Aby działać jako oskarżyciel posiłkowy należy złożyć oświadczenie w terminie najpóźniej do rozpoczęcia przwodu sądowego, tzn. do chwili rozpoczęcia sprawy przez sędziego. Nie zachowanie tego terminu powoduje utratę prawa do wielu czynności w postępowaniu przed sądem oraz utratę prawa do złożonia apelacji (poza jednym wyjątkiem). Jednak na etapie postępowania przygotowawczego możecie (Ty i Twoja żona) działać jedynie w charakterze pokrzywdzonych.
Link to comment
Share on other sites

właśnie tutaj chciałem podziałać, bo w sądzie to sądzę jakoś pójdzie.

Czy jak zostanę oskarżycielem posiłkowym to wiąże się z jakimiś kosztami?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
kocek wrote:
Udział oskarżyciela posiłkowego nie jest związany z żadnymi kosztami, jeżeli oskarżenie skierował prokurator i jej popiera.
Nie jest to prawdą- zgodnie z art. 624 § 1 k.p.k. sąd może zwolnić oskarżonego lub oskarżyciela posiłkowego w całości lub w części od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, jeżeli istnieją podstawy do uznania, że uiszczenie ich byłoby dla nich zbyt uciążliwe ze względu na sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów, jak również wtedy, gdy przemawiają za tym względy słuszności. Sąd może obciążyć oskarżyciela posiłkowego kosztami sądowymi, ale zwykle tego nie czyni, a zgodnie z art. 627.od skazanego w sprawach z oskarżenia publicznego sąd zasądza koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa oraz wydatki na rzecz oskarżyciela posiłkowego. Zgodnie z art. 632 k.p.k. jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania koszty procesu ponosi:w sprawach z oskarżenia publicznego – Skarb Państwa, z wyjątkiem należności z tytułu udziału adwokata lub radcy prawnego ustanowionego
w charakterze pełnomocnika przez pokrzywdzonego, oskarżyciela posiłkowego, powoda cywilnego albo inną osobę, a także z tytułu obrony oskarżonego w sprawie, w której oskarżony skierował przeciwko sobie podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...