Jump to content
Forum Odszkodowania

Wypadek a procent możliwego odszkodowania.


Recommended Posts

Witam.

 

W połowie czerwca bieżącego roku miałem wypadek samochodowy, wracając z pracy. Jako, że nie mam jeszcze skończonych 18 lat byłem pasażerem ciężarówki wraz z kolegą. U naszego kierowcy nie wykryto alkoholu we krwi, podobnie jak i u mnie i wymienionego kolegi. Wypadek był spowodowany przez kierowcę TIR-a który próbował nas wyprzedzić i zepchał nas do rowu. W szpitalu stwierdzono u mnie złamanie wyrostka poprzecznego kręgu szyjnego po lewej stronie, wstrząśnienie mózgu oraz złamanie 1 żebra też po lewej stronie. Jako że jestem uczniem jeszcze nie mam ubezpieczenia indywidualnego, dysponuje tylko ubezpieczeniem szkolnym. Czy to prawda, że odszkodowanie będzie wypłacone z mojego ubezpieczenia oraz kierowcy tir-a, który miał wykupione NNW ? I teraz moje pytanie, po jakim czasie mogę ubiegać się o owe odszkodowanie i jaka jest przybliżona wartość procentowa uszczerbku na zdrowiu.

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Jeśli byłeś poszkodowany w wypadku samochodowym możesz przede wszystkim starać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. Możesz starać się o: Zadośćuczynienia za krzywdę (ból, cierpienie), zwrotu kosztów (leczenia, rehabilitacji, opieki, utraconych dochodów, zwrot kosztu zniszczonych w wypadku rzeczy: ubrania itp.). Staranie o odszkodowanie należy rozpocząć zawsze od zgłoszenia szkody w ubezpieczalni sprawcy. Jednocześnie możesz starać się o odszkodowanie z Twojej polisy NW, w tym przypadku roszczenie kierujesz do swojej ubezpieczalni. O odszkodowanie najlepiej starać się już po zakończeniu leczenia (rehabilitacji). Jeśli chodzi o ramy czasowe to takie sprawy przedawniają się po trzech latach od momentu zajścia wypadku, więc lepiej zbyt długo nie zwlekać z zgłoszeniem roszczenia. Jeśli chodzi o przyznany % uszczerbku na zdrowiu to zależy on od doznanych obrażeń i indywidualnej decyzji lekarza orzecznika. W razie gdy w naszej opinii przyznany uszczerbek jest zbyt niski należy możemy prosić o ponowne powołanie komisji lekarskiej.

Link to comment
Share on other sites

Odszkodowanie nie jest wypłacane z urzędy lecz na udowodniony wniosek, który nazywamy zgłoszenie szkody. Zatem otrzymasz odszkodowanie z tego ubezpieczenia, z którego wnioskowałeś o wypłatę. Jeśli wnioskowałeś o odszkodowanie z własnego ubezpieczenia szkolnego, wówczas otrzymasz odszkodowanie właśnie z niego. O odszkodowanie możesz ubiegać się już teraz, gdyż cała procedura likwidacyjna potrwa i tak co najmniej 30 dni.

 

Poza tym możesz ubiegać się o zadośćuczynienie oraz pokrycie kosztów leczenia z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...