Jump to content
Forum Odszkodowania

przecięte ścięgna dłoni


ondras
 Share

Recommended Posts

Witam.

Uległem wypadkowi w pracy , uszkodzone ścięgna dłoni prawej (ścięgno mięśnia dłoniowego

długiego oraz ścięgno zginacza palca trzeciego) , trzy dni w szpitalu , miesiąc gipsu , cztery miesiące zwolnienia .

Pzu ; za 1 trwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje panu świadczenie w wysokości 4% ubezpieczenia (1600zł) ; moim zdaniem jest to zaniżone .

Co mam zrobić ?

Pieniądze przyjąć czy nie , gdzie złożyć pierwsze odwołanie , ile procent powinno być ?

Jaka może być różnica pomiędzy Zusem a Pzu .

Link to comment
Share on other sites

Jesli chodzi o PZU - jest to ubezpieczenie indywidualne i procent obliza sie od sumy ubezpieczenia. Przeczytaj Ogolne Warunki Ubezpieczenia i swoją polisę. Mysle, ze zawsze mozesz sie odwolac od oceny procentowego uszczerbku na zdrowiu.

Odszkodowanie z Towarzystwa Ubezpieczeniowegfo (PZU) nie ma nic wspolnego z odszkodowaniem z ZUS. Lekarz orzecznik ZUS dokonuje swojej oceny.

Jesli dobrze pamietam, w chwili obecnej ZUS placi cos ok. 530 zl za kazdy procent uszczerbku.

 

Tu jest więcej na temat jednoraz. odszk. z ZUS:

 

"Jednorazowe odszkodowanie

 

Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

 

Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy.

 

Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie.

 

Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

 

Od 1 kwietnia 2007 r. jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

 

Przeciętne wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane dla celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski" przez Prezesa GUS, stosowane poczynając od drugiego kwartału każdego roku przez okres jednego roku. Tak więc kwota przysługująca za jeden procent uszczerbku na zdrowiu będzie zmieniała się raz w roku i nowe stawki będą obowiązywały od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego."

Link to comment
Share on other sites

A tego to już nie wiem, przykro mi.

 

Wynika to dosc logicznie w zasadzie z tego, ze w koncu i tu i tu oceny dokonuje lekarz i mniej więcej - zgodnie z wiedzą lekarską - powinni oni oceniac podobnie uszczerbek na zdrowiu.

Tzn. jesli chodzi o procent utraty zdrowia. Bo wysokosc kwoty placonej za kazdy procent jest oczywiscie rozna. W ZUS jest ustalona odgórnie (patrz wyżej) a w Towarzystwie Ubezpieczeniowym zalezy od sumy ogolnej, na jaką zawarto umowę ubezpieczenia (bo jest to wtedy ten procent od tej sumy)

Tym niemniej - nie jestem pewna, czy sa jakies konkretne, jednolite wytyczne dla lekarzy orzeczników w tym względzie (ustalania procentowego uszczerbku na zdrowiu).

 

Pozdrawiam:-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...