Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Składka AC w kwocie brutto a wypłata w netto.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

prowadzę firmę (gospodarstwo rolne) i jestem płatnikiem VAT. Ok. 4miesięcy temu kupiłem Quada, z którego odliczyłem sobie 60% z 22% VAT (jeśli quad zachował by pewne parametry mógłbym odliczy 100% VAT'u - niestety tak nie jest). Ubezpieczając Quada, zapłaciłem składkę AC od kwoty brutto. Pojazd uległ wypadkowi i ubezpieczalnia chce wypłacić mi kwotę netto z faktury - argumentuję to tym że jestem płatnikiem VAT. I teraz:

- pierwsze - urząd skarbowy odda mi tylko 60% z 22% VAT czyli 40% z 22% jestem do tył

- drugie - po co płaciłem składkę od kwoty brutto jeśli i tak dostanę wypłaconą kwotę netto.

Napiszcie co wiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1. Chyba się pogubiłeś. Możesz ubezpieczyć się brutto i otrzymasz odszkodowanie łącznie z VATem ale przy wyliczaniu wartości pojazdu (kradzież, szkoda całkowita). Wtedy zgodnie z umową AC, niezlaeżnie czy jesteś płatnikiem czy nie dostajesz odszkodowanie wg zawartej umowy, czyli tutaj brutto

2. jeśli szkoda jest częściowa, czyli naprawa nie przekracza 70% wartości pojazdu i przedłożyłeś fakturę za jej wykonanie, to należy Ci się netto, bo VAT od wykonanej naprawy możesz odliczyć. Nie ma tu znaczenia czy i w jakiej wysokości odliczyłeś VAT po zakupie, bo to nie o pojazd chodzi jako taki, ale o naprawę, czyli usługę wykonaną na Twoją rzecz, a jedynie z tym pojazdem związaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Lordzicho1, jak zakończyla się Twoja sprawa? Mam dokładnie taki sam problem tyle, że z samochodem. Ubezpieczalnia wyceniając auto liczyła kwotę brutto, składkę zaplaciłem od tej kwoty. Zaistniała szkoda całkowita i chcą wypłacić mi kwotę netto bo jestem platnikiem VAT. Tak samo jak Ty odliczylem przy zakupie 60% VAT. Dodatkowo przy sprzedaży auta bym był zwolniony z VAT. Udało Ci się coś wywalczyc w tej sprawie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...