Jump to content
Forum Odszkodowania

wezwanie do zapłaty odszkodowania - do kogo należy się zwrócić?


agnieszka2101
 Share

Recommended Posts

Kolega podjechał do taksówkarza, który stał na parkingu przy dużym hipermarkecie z pytaniem czy jest wolny i czy ma czas przewieźć motocykl z punktu a do b. Na samochodzie taksówkarza widniała nazwa "*** taxi" i nr tel. do korporacji taksówkarskiej. Umowa na usługę transportową była tylko ustna. Podczas transportowania motocykl przewrócił się (niewłaściwe zabezpieczenie). Spisany został protokół, który taksówkarz pisał własnoręcznie (sam napisał również, że motocykl został niewłaściwie zabezpieczony podczas wykonywania usługi transportowej), z tym że pieczątka pod podpisem jest innej firmy (nie tej co nazwa korporacji na aucie). Taksówkarz dzwonił do właścicielki firmy, tej widniejącej na pieczątce i podał numer ubezpieczenia. W protokole podał też swoje dane osobowe i numer rejestracyjny auta. Sprawa poszła do PZU (ubezpieczenie OC firmy z pieczątki) ale Kolega dostał pismo, że PZU nie wypłaci Mu odszkodowania, bo kierowca-taksówkarz był zatrudniony na umowę zlecenie i jego osoba nie jest objęta ubezpieczeniem i rzekomo tylko taksówkarz ponosi pełną odpowiedzialność. Do kogo zatem należałoby się zwrócić z wezwaniem do zapłaty odszkodowania? Do PZU, do firmy która widnieje na pieczątce z protokołu na drodze sądowej czy bezpośrednio do taksówkarza (i jego OC)? ?? Z góry dziękuję za radę :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Tak też zrobiliśmy :) Dziękuję za odpowiedź. Policji nie było, świadków chyba też nie.. ale jest protokół spisany własnoręcznie przez taksówkarza, z opisem sytuacji, i zaznaczeniem, że motocykl został niewłaściwie zabezpieczony podczas usługi transportowania.
Link to comment
Share on other sites

Szkoda powstała podczas transportowania motocykla, nie zaś poprzez kolizję z nim. Obawiam się, że zwykłe ubezpieczenie OC pojazdu taksówkarza nie będzie tu wchodziło w rachubę. W tym przypadku nie mamy do czynienia z deliktem, a z umową przewozu i jej niewłaściwego wykonania. Być może taksówkarz posiada dodatkowe ubezpieczenie OC obejmujące również zobowiązania umowne.
Link to comment
Share on other sites

Hm :/ dziękuję za odpowiedź. Widzę, że sprawa nie będzie prosta. Kolega mówił mi wczoraj, że dostał telefon i pismo z PZU, z informacją, że zajmą się jednak sprawą (w PZU ubezpieczona jest właścicielka firmy/firma, zatrudniająca taksówkarza na umowę zlecenie). Zastanawia mnie tylko fakt, iż w pierwszym piśmie Kolega został poinformowany, że PZU nie jest tu właściwym podmiotem do wezwania wypłaty odszkodowania..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...