Jump to content
Forum Odszkodowania

odszkodowanie za samochód - zastosowanie zamienników czy oryginału


mariolka1030
 Share

Recommended Posts

W mojego "misia" (A170CDI, 99rok) wjechał z tyłu lublinek. Jego wina, będzie płacone z jego OC. Szkoda zgłoszona, formalnie wszystko dopełnione. Po oględzinach otrzymałam protokół w którym uznano dużo do naprawy (w sumie 1600zł) i do wymiany tylny zderzak, ale zamiennik, a nie oryginał. A ja chcę oryginał, bo w warsztacie mi powiedziano że podróbka jest nic nie warta. Na dodatek skoro miałam oryginalny, to taki chcę miec. Zgodziłam się by wypłacili mi pieniądze. Ale chcę zderzak oryginalny. Auto na dodatek było bezwypadkowe. Przyznał rzeczoznawca za zderzak 240zł, a ja znalazłam najtańszy w sklepie za 280zł. Czy mogę domagać się oryginału? A druga sprawa na wycenie jest wpisane jest A160CDI, a ja mam 170CDI. Czy to ma wpływ na wysokośc odszkodowania? Pzdr.
Link to comment
Share on other sites

przedstaw fakturę ubezpieczalni za zakup oryginalnego zderzaka i jak najbardziej żądaj za zakup nowego, oryginalnego. Masz do tego święte prawo, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego.

Jeżeli A160CDI jest tańsze od A170CDI to na pewno ma, nie jestem rzeczoznawcą, musiałabyś zapytać w warsztacie ile kosztuje zderzak do obu pojazdów.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Możesz podać dokładne brzmienie tego orzecznictwa i jego datę? Czy konieczne jest przedstawianie faktur za oryginalne części? Czy towarzystwo ma prawo tych faktur wymagać? Czy istnieje przepis odnośnie tych faktur?
Link to comment
Share on other sites

Towarzystwo nie ma prawa zażądać faktur potwierdzających naprawę pojazdu, ponieważ poszkodowany wcale nie ma obowiązku go naprawiać. Jako poszkodowany masz natomiast prawo zażądać zwrotu kosztów części oryginalnej - jeśli taka została uszkodzona w kolizji. Inną kwestią jest fakt, że jeśli już decydujesz się żądać pokrycia kosztów wymiany części na oryginalną i naprawiasz auto to należy pamiętać o tym, że ubezpieczyciel ma prawo do oględzin ponaprawczych. Jeśli wtedy okaże się, że wymieniłeś cześć na zamiennik to nie dostaniesz kwoty za oryginalną cześć.
Link to comment
Share on other sites

Moje auto za miesiąc będzie miało 4 lata. Po zdarzeniu z jeleniem jest w naprawie. Odszkodowanie ma być wypłacone z AC, choć nie mogę się z tym zgodzić. Rzeczoznawca opisał straty w aucie tj, co do wymiany a co do naprawy. Samochód dotąd nie był bity ani naprawiany. Czy mam prawo nie zgodzić się na naprawę np drzwi, czy zderzaka? Mam prawo żądać wymiany na nowe i oryginalne części?
Link to comment
Share on other sites

Nie możesz żądać zmiany kwalifikacji uszkodzeń tylko dlatego, że auto było bezwypadkowe. Istnieje jeszcze coś takiego jak technologia naprawy uszkodzeń określona przez producenta pojazdu i to zgodnie z nią jest tworzona kwalifikacja. Niektóre uszkodzenia są co prawda na granicy tej kwalifikacji i wtedy można dokonać tej zmiany. Najczęsciej po zmianie takiej kwalifikacji z naprawy na wymianę możesz byc poproszony o zwrot tej uszkodzonej części bądź też mogą byc zlecone oględziny ponaprawcze.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...