Jump to content
Forum Odszkodowania

wypadek a praca tymczasowa:uczeń


alieniz
 Share

Recommended Posts

Witam! jestem zatrudniony w firmie za pośrednictwem agencji pracy czasowej. Na skutek wypadku przy pracy doznałem urazu i zostałem odwieziony na pogotowie, gdzie stwierdzono zwichniecie stopy. Wyklucza ono moją prace na ok 3 tyg. jednak z racji tego, iż pracuje przez agencje pracy tymczasowej nie przysługuje mi zwolnienie L4, a więc przez ten okres nie otrzymam żadnych pieniędzy. o jakie odszkodowanie i gdzie mogę się starać? z góry dziękuje za odpowiedzi
Link to comment
Share on other sites

Tymczasowy pracownik dostanie zasiłek

 

czwartek, 27 kwiecień 2006, 09:37

źródło: Twoja Firma

 

Zgodnie z treścią ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, pracownicy Ci podlegają ubezpieczenia społecznym, a tym samym mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego - podaje "Gazeta Prawna".

 

 

Stosunek między pracownikami tymczasowymi a zatrudniającymi ich agencjami pracy tymczasowej regulują przepisy prawne dotyczące pracownika i pracodawcy. Z uwagi na specyfikę pracy tymczasowej przyjęto jednak inne zasady prawne pozwalające na uzupełnienie wynagrodzenia i ustalenie wymiaru świadczeń.

 

Za niezdolność do pracy (minimum 33 dni) spowodowaną chorobą agencja pracy tymczasowej powinna wypłacić pracownikowi tymczasowemu wynagrodzenie chorobowe z własnych środków. Prawo do świadczeń chorobowych nabywa pracownik po upływie 30 dni ciągłego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli przerwa między okresami ubezpieczenia chorobowego nie przekroczyła 30 lub gdy jest spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego, wówczas istnieje możliwość zsumowania okresów ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli zaś pracownik tymczasowy staje się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu pracy, a umowa została zawarta na okres krótszy niż 1 miesiąc kalendarzowy, jego wynagrodzenie należy uzupełnić do okresu, na który została zawarta umowa, z tytułu której powstało prawo do zasiłku z uwzględnieniem kolejno po sobie następujących umów o pracę.

 

Podstawa zasiłku z ubezpieczenia chorobowego naliczana jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy nastąpiła przed upływem roku od podjęcia zatrudnienia wówczas wymiar zasiłku oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełen miesiąc kalendarzowego ubezpieczenia. Jeżeli pracownik okaże się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu zatrudnienia wówczas wymiar zasiłku ustala się na podstawie wynagrodzenia za ten miesiąc.

 

W przypadku, gdy pracownik kolejno po sobie zawarł z tym samym pracodawcą kilka umów o pracę, wymiar zasiłku ustala się na podstawie wynagrodzenia otrzymane z tytułu tych umów. Podstawa wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi tymczasowemu, który wykonuję pracę na podstawie kolejno zawartych umów w ramach tej samej agencji lecz z różnymi pracodawcami naliczana jest poprzez sumowanie wynagrodzeń otrzymanych z tytułu tych umów, gdy nie nastąpiła przerwa w ubezpieczeniu.

 

AJ

Na podstawie: "Gazeta Prawna"

Tomasz Podgórski, " Zasiłki dla pracowników tymczasowych"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...