Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

JAKIE DOKUMENTY I KIEDY WNIOSEK O ODSZKODOWANIE?


iwonaszalona
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój mąż doznał kontuzji podczas turnieju piłki nożnej na wyjeździe firmowym do Czech. Żeby nie płacić za 1 pomoc, ustalona została fikcyjna wersja, że uraz był spowodowany wyskakiwaniem z autobusu. Ubezpieczenie mieli tam wycieczkowe, oprócz tego mają też ubezpieczenie grupowe. Podobno może starać się o odszkodowanie z wycieczkowego NNW, a w grupowym - trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku NW. Tylko co to jest ten trwały uszczerbek na zdrowiu? Mąż ma zerwane więzadła w stawie kolanowym i uszkodzoną łękotkę. Po 2,5 miesiąca zwolnienia wrócił właśnie do pracy, chociaż noga wymaga jeszcze rehabilitacji i ćwiczeń. Robi to po godzinach pracy. Na potrzeby powrotu do pracy mąż dostał skierowanie na badania kontrolne do lekarza prowadzącego, lekarz wystawił zaświadczenie że leczenie zakończone. Oprócz tego mamy jeszcze wynik badania usg z dokładnym opisem uszkodzeń.

Czy do ubiegania się o odszkodowanie potrzebne będzie jeszcze jakieś zaświadczenie od lekarza? Co powinno ono zawierać?

Czy powrót do pracy nie jest przeszkodą w ubieganiu się o takie odszkodowanie? Zresztą w zakładzie pracy kazali czekać z wnioskami o odszkodowanie aż do momentu skończenia leczenia. Tylko że ono formalnie zostało zakończone a faktycznie jeszcze trwa... co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczerbek na zdrowiu określany jest przez komisję lekarską organizowaną przez zakład ubezpieczeń, w którym została zawarta polisa NWW. Powinniście przede wszystkim zbierać wszystkie dokumenty lekarskie, zaświadczenia, karty rehabilitacyjne, faktury za zakup leków. Zaświadczenia lekarskie powinny zawierać opis przypadku i to jaki wpływ na zdrowie poszkodowanego miał dany uraz. Powrót do pracy nie może być argumentem do niewypłacenia odszkodowania. Z zgłoszeniem roszczenia nie należy zbyt długo czekać, ponieważ po czasie uszczerbek na zdrowiu zasądzony przez komisję lekarską może być zaniżony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drodze do pracy w marcu złamałam nogę. Posiadam ubezpieczenie grupowe. Obecnie po 182 dniach L-4 mam zasądzony przez Zus świadczenie rehabilitacyjne na 3 m-ce. chciałabym się dowiedzieć kiedy mam złożyć dokumenty do PZU o odszkodowanie już teraz czy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego.

Pozdrawiam i proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roszczenia możesz złożyć już teraz, ponieważ będzie Ci łatwiej udowodnić szkody i obrażenia jakie odniosłaś. Jednak nie podpisuj żadnej ugody przynajmniej do momentu zakończenia leczenia, ponieważ podpisanie takiego dokumentu uniemożliwi Ci składanie dalszych roszczeń w razie ewentualnego pogorszenia się stanu zdrowia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję za podpowiedź. Dostałam wezwanie na komisję ustalającą % uszczerbku na zdrowiu. Złamanie trzonu piszczeli S82.2, złamana kość podudzia w 1/3 dalszej. Kość piszczelowa zespolona płytą podudziową i 6 srubami. Zdarzenie było w marcu. Obecnie poruszam się z trudem z pomocą jednej kuli. Proszę o podpowiedź jaki % uszczerbku na zdrowiu mogę się spodziewać od PZU w moim przypadku.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu byłem sprawcą i jedynym poswzkodowanym w wypadku samochodowym do dnia dzisiejszego nie wiem gdzie jest wrak samochodu nie wie tego nawet policja samochód zabrany został zmiejsca wypadku przez pomoc drogową po wypadku przeszedłem długą rechabilitację w tym czasie nikt się ze mną nie kontaktował dowód rejestracyjny przekazano do wydziału komunikacji czy można coś z tym zrobić i jakie ewentualnie magą być koszty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...
Witam, mój mąż w marcu złamał kciuk w pracy. Był na zwolnieniu 2 miesiące na początku czerwca wrócił do pracy ale do tego po pracy chodził na rehabilitację. mam pytanie czy teraz możemy składać wniosek o odszkodowanie z ZUS i od pracodawcy, czy jest już za późno?? Proszę kogoś kto się z takim czymś spotkał lub kogoś kto się na tym zna!!!!!!! PROSZĘ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witaj,

 

jeżeli do wypadku doszło w pracy, to mąż ma możliwość starać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUSu oraz o odszkodowanie z OC pracodawcy (ale tylko wtedy, gdy pracodawca przyczynił się do zdarzenia). Tak więc mąż powinien sprawdzić rubrykę "przyczyny wypadku" w protokole powypadkowym. Jeżeli jest tam coś co pozwoli pociągnąć pracodawcę do odpowiedzialności, to warto zgłosić szkodę do pracodawcy. Jeśli jednak do złamania doszło przypadkowo i był to nieszczęśliwy wypadek bez winy pracodawcy, to zostaje ZUS. Zachęcam do przeczytania naszego Vademecum w temacie wypadków przy pracy.

 

Możliwość zgłoszenia się do ZUSu z prośbą o wypłatę jednorazowego odszkodowania nie ulega przedawnieniu. Mąż w dalszym ciągu może więc zebrać całą dokumentację medyczną i zgłosić się do ZUSu. Trzeba jednak pamiętać, że potrzeby jest druk od lekarza o nazwie OL-9 informujący o zakończeniu leczenia. Ten druk ma datę ważności 30 dni, więc jeśli mąż dostał ten dokument kilka dni temu, to powinien ponownie iść do lekarza i poprosić o jego ponowne wystawienie i dopiero wtedy udać się do ZUS.

 

Wysyłam także link do artykułu dotyczącego złamania palców - może pomoże Wam oszacować odniesiony uszczerbek na zdrowiu. W razie dalszych pytań zapraszam do wysłania zgłoszenia albo odpowiedzi na forum.

 

Pozdrawiam,

Izabela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...