Jump to content
Forum Odszkodowania

Zaniżenie wartości samochodzu przed zaistnieniem szkody


Recommended Posts

Witam. Chciałbym prosić o pomoc. Nieco ponad tydzień temu podczas "słynnych" huraganów i gradobić w południowej części Polski grad uszkodził mi samochodów. Dość poważnie (szyby, lusterka, refklektor i oczywiście karoseria). Polisę Autocasco wykupiłem 23 lipca br. (w tym dniu samochód został zarejestrowany w Polsce - sprowadzony z Francji). Przy wykupie polisy samochód został wyceniony na kwotę 19.700,00 zł i od takiej też wartości zapłaciłem składkę. Po gradobiciu szkoda została zgłoszona i nastąpiły oględziny. Dziś otrzymałem z PZU informację o wysokości odszkodowania. Stwierdzono szkodę całkowitą a więc dokonano wyliczenia odszkodowania metodą bodajże dyferencyjną (jeśli się mylę co do nazewnictwa to proszę mnie poprawić). W informacji podano, iż wartość pojazdu bezpośrednio przed zdarzniem wynosiła 17.000,00 zł. Jest to różnica w stosunku do wyceny sprzed ledwie 29 dni (oględziny miały miejsce 21 sierpnia) o 2.700,00 zł. Ta różnica powoduje w moim mniemaniu zaniżenie odszkodowania na moją rzecz w tej właśnie kwocie (załóżmy że nie polemizuję z zajściem przesłanki szkody całkowitej oraz wartością "wraku".

 

Prosiłbym, o ile to możliwe o:

- wyjaśnienie czy aż tak duża różnica, w tak krótkim czasie, w wypadku samochodu o takiej wartości może wystąpić,

- podpowiedź czy w wypadku jeśli nie zgodzę się ze stanowiskiem PZU lepiej prosić o wyjaśnienia i delikatnie próbować coś wyjasniać, czy może lepiej od razu złożyć odwołanie.

 

 

Drugie pytanie, jakie ma w tej sprawie dotyczy zajścia przesłanki szkody całkowitej. Mam podstawy twierdzić, iż ta przesłanka nie zachodzi (naprawa w autoryzowanym serwisie wyniosła by ok. 55% wartości sumy ubezpiecznia). Przy zawieraniu polisy wybałem opcję "Wycena". Czy jestem w stanie w jakikolwiek sposób udowodnić, że szkoda całkowita tutaj nie nastąpiła? Jeśli tak, to jak i co w tym kierunku zrobić?

 

Z góry dziękuję za zainsteresowanie i pomoc.

Link to comment
Share on other sites

1. no cóż, trudnopowiedzieć. Suma ubezpieczenia nie jest bowiem wartością pojazdu, a jedynie górną granicą odpowiedzialności ubezpieczalni. Oczywiście teoretycznie powinna być zbliżona, praktyka jednak podpowiada co innego. Sumę na polisie podajesz tak naprawdę sam, chyba, że dysponujesz niezależną wyceną lub wyceną ubezpieczlani. Kwotę którą nawet z tabel wybiera agent Ty akceptujesz bądź korygujesz. To jak na giełdzie 10 samochodów takich samych a cena zróżnicowana, z czegoś jednak wynika. Może po szkodzie dokłądniej przyjżano się Twojemu pojazdowi, ale to gdybanie.

 

2. zajrzyj do akt, lub poproś o kosztorys naprawy który wykonano, z niego przekonasz się czy przekracza on 70% wartości pojazdu (nie sumy ubezpieczenia) przy uwzględnieniu stawek serwisowych, vatu i oryginalnych części bez potrąceń amortyzacyjnych

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...