Jump to content
Forum Odszkodowania

Kolizja zagranicą...


Recommended Posts

Witam serdecznie!

Jestem poszkodowanym w kolizji jaka doszła poza granicami kraju. W zdarzeniu brały udział trzy samochody jak się okazało po kolizji. Na autostradzie trzy pasmowej jechałem lewym pasem. Przede mną jechał inny samochód. Samochód zjechał na pas środkowy i ja zacząłem go mijać. Nagle samochód wrócił na mój pas uderzając mnie w prawy błotnik i spychając mnie na barierki oddzielające pasy autostrady. Prędkość była autostradowa. Nic nam się nie stało. Zaraz po zatrzymaniu przyjechała policja i pojawił się jakiś trzeci samochód. Okazało się, że Niemiec włączał się do ruchu na autostradę i zajechał drogę Włoszce przede mną, a ta z kolei zepchnęła mnie z autostrady. Policja podobno widziała wszystko na kamerach. Powiedzieli mi, że to nie jest mój problem, że ważne jest czy widziałem tego Niemca. Ja go nie widziałem.

 

Mam teraz pytania odnośnie załatwiania odszkodowania. Moje pytania:

1. Po pierwsze czy muszę zgłaszać to do mojego ubezpieczyciela OC w jakiejś konkretnej formie(nie mam AC)? Nie mam jeszcze żadnej notatki od policji. Podali mi tylko świstek papieru z numerem telefonu gdzie ubezpieczyciel może się z nimi kontaktować. Ale ubezpieczyciel wypiął się na mnie.

2. Znam ubezpieczyciela pojazdu, który we mnie walną i numer rejestracyjny. Czy zgłaszać coś do tego ubezpieczyciela? Czy mogę/lub muszę to już zgłosić ubezpieczycielowi zanim dostałem jakiekolwiek notatki z policji?

3. Czy wycenę można robić raz w kraju w jakim doszło do kolizji a potem w Polsce?

4. Potrzebuję wymienić zbite klosze kierunkowskazu i lampy tylnej. Czy mogę te rzeczy zakupić i potem się rozliczyć fakturami zagranicznymi czy muszę kupić w Polsce?

5. Czy jeśli nie dostałem mandatu i chyba nikt go nie dostał to wiadomo czyja jest wina? Nie wiem jak podejdą do mojej prędkości (około 140km/h - dopuszczalna 130 km/h), ale nic o prędkości nie było mówione.

 

6. I jak się w ogóle do tego zabrać.

7. Reprezentantem w Polsce ubezpieczyciela OC kobiety, która mnie zepchnęła jest firma AVUS POLSKA - nie ma pochlebnych artykułów na jej temat - wiecie coś o tej firmie (mail nie działa do niej)?

 

Bardzo liczę na pomoc, bo jestem nadal zagranicą. Jak najlepiej załatwić tą sprawę.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam o odszkodowanie będziesz się starać z polisy OC sprawcy wypadku. Czy policja uznała czyjąś winę, wskazała sprawcę? Jeśli winny był Niemiec włączający się do ruchu, to właśnie z jego ubezpieczenia powinny zostać pokryte szkody. Czy wypadek miał miejsce w Niemczech? Na razie radziłabym wstrzymać się z remontem samochodu do czasu wycenienia szkód przez ubezpieczalnię. Co do notatki policyjnej to zwykle jest ona wymagana przez TU.
Link to comment
Share on other sites

Ciągle czekam na papiery z Policji. Nie wiem co orzekli. Pani w PBUK powiedziała mi, że odszkodowania powinienem dochodzić od ubezpieczyciela samochodu, który mnie uszkodził. I tak będę robił. Za naprawę póki co się nie zabieram. Czekam na papiery i wtedy uderzam do ubezpieczyciela....
Link to comment
Share on other sites

witaj, ja bym zgłosił sprawę bezpośrednio do ubezpieczalni sprawcy, nie przez pośrednika jakim jest AVUS POLSKA. Tylko na tym stracisz.

Tak czy inaczej musisz mieć jakąś wiedzę co do sprawcy. Najprawdopdobniej będzie to ten Niemiec. Niezależnie gdzie miał miejsce wypadek, odpowiada jego ubepzieczyciel, więc możesz to złożyć na terenie Niemiec. Poszukaj jakiejś kancelarii albo firmy która tym się zajmie.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Chyba tak zrobię. Dlaczego odpowiadał będzie Niemiec? Z tego co się dowiedziałem za moje szkody odpowiada Włoszka, bo to ona uszkodziła mój samochód, a dopiero potem ubezpieczyciel Włoszki będzie dochodził roszczeń od Niemca. Bo jak tak to robi się problem, bo w papierach policji nie ma ubezpieczenia Niemca. Nie wiem dlaczego? Może dlatego, że bezpośrednio nie miałem nic wspólnego z Niemcem. Tylko pośrednio. No nie wiem. Ale mam nadzieję, że wszystkiego się dowiem w miarę szybko.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...