Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek na przejściu dla pieszych - PROSZE O POMOC


andrzejcool
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem ofiarą owego wypadku. Zostałem potrącony na przejściu dla pieszych przez kierowce, który jest pracownikiem firmy ochroniarskiej i pełnił w tym czasie służbę (nie jechał na sygnale).

Wypadek wyglądał mniej więcej tak:

Przejście jest dwuetapowe, ulica z obu stron jest dwu pasmowa jedno-kierunkowa z każdej strony.

Z lewej BUS się zatrzymał bym mógł przejść jezdnie, więc ruszyłem na przejście, jak tylko minąłem busa w ułamku sekundy samochód i pracownik firmy ochroniarskiej wyjechał z dużą prędkością i potrącił mnie - razem łącznie z byciem na masce wozu i "lotem w powietrzu" po hamowaniu - przejechaliśmy z 6-7 metrów. Kierowca, tym bardziej że na przejściu powinien się zatrzymać widząc BUS-a który stoi, ale on jechał.

W efekcie mam złamane kolano lewej nogi i gips na 4 tygodnie, po czym długotrwała rehabilitacja, nie licząc silnych i dużych otarć - milimetry ocaliły mnie przed ulokowaniem w moim kolanie śrub. Jeśli wszystko dobrze się zagoi, kolanie "nie powinno" mi przeszkadzać w życiu codziennym, ale wykluczone są sporty extremalne i inne, które ciężko nadwyrężają stawy.

Jestem uczniem 2 klasy liceum i zbliża się koniec roku szkolnego - mam duże wątpliwości czy zdam ponieważ gips ten jest ulokowany na obszarze całej lewej nogi i wielce utrudnia normalny tryb życia, nie wspominając o chodzeniu do szkoły - a jak nawet to z bardzo dużym wysiłkiem.

 

Chciałbym się dowiedzieć tych oto poniższych kwestii:

1. Czy mam pozwać firmę czy osobę prywatną do sądu?

2. O jaką wysokość odszkodowania minimalnie mogę się starać od osoby prywatnej bądź firmy?

3. W jakim okresie czasu mam złożyć wniosek do sądu?

4. Jaki dokumenty najlepiej zbierać na tę rozprawę by dostać wyższe odszkodowanie?

 

Z góry za odpowiedź, dziękuje

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1.Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie roszczenia do ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku. Ubezpieczyciel jest instytucją wypłacalną, w przeciwieństwie do co niektórych osób fizycznych

2.wysokość odszkodowania jest uzależniona od szeregu czynników, m.in. takich jak doznane obrażenia, inwalidztwo, niemożność podjęcia pracy, wysokość odszkodowania określa się dopiero po zapoznaniu z dokumentacją

3.sąd nie wchodzi w grę, jeżeli chcesz szybko uzyskać odszkodowanie

4.nie na rozprawę. Roszczenie składa się do ubezpieczyciela, on jednostronnie na nie odpowiada, zgadzając się lub nie z postulatami przez Ciebie złożonymi. Jeżeli nie dostaniesz satysfakcjonującego odszkodowania lub ubezpieczyciel odrzuci Twoje roszczenie, możesz skierować sprawę do sądu.

Postaram się Ci pomóc, ale opisz szerzej sprawę. Czy była policja na miejscu wypadku? Czy sprawca przyjął mandat? Czy przechodziłeś pasy na zielonym świetle? Czy są świadkowie (szczególnie kierowca busa).

W razie problemów służę pomocą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście policja była, kierowca przyjął mandat i toczy się przeciwko niemu postępowanie karne.

Na tym przejściu dla pieszych nie ma sygnalizacji świetlnej.

Są świadkowie, nie wiem czy akurat kierowca busa ale przechodnie i ludzie którzy stali na przystanku widzieli wszystko, m.in. właśnie jeden taki obserwator, który widział cały wypadek wezwał karetkę.

Protokół policyjny (wraz z zeznaniami kierowcy i świadków) wyraźnie mówi że w wypadku zawinił w 100% kierowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

skoro są świadkowie przewinienia, a sprawca przyjął mandat, odpowiedzialność ubezpieczyciela OC sprawcy jest pewna. Nie jest prawdą, że musisz czekać na prawomocny wyrok sprawy karnej, chyba, że kierowca odwołuje się od przyznanego mandatu. Możesz już złożyć roszczenie do TU.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam pytanie,tydzien temu wracaja z pracy z trzema kolezankami mialysmy wypadek samochodowy,jak mamy dalej postepowac,jestesmy narazie na zwolnieniu lekarskim wiemy ze platne mamy 100%,ale co dalej robic?dzieki za odpowiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Możecie rościć odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. W tym celu niezbędne będzie przygotowanie dokumentacji. Czy doznałyście obrażeń fizycznych? Bo to ma decydujący wpływ na wysokość odszkodowania. Proszę o więcej informacji: Kto był sprawcą wypadku? Czy była policja? Czy wręczyła sprawcy mandat i czy mandat został przyjęty?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...