Jump to content
Forum Odszkodowania

Wypadek uk - odszkodowanie w uk z tytułu wypadku przy pracy


henryk_dubicki
 Share

Recommended Posts

Cześć,

 

Miałam wypadek przy pracy w UK i tu pojawia się moje pierwsze pytanie wypadek miał następujący przebieg z polecenia mojego bezpośredniego przełożonego dostałem polecenie aby czyścić maszynę w środku w fabryce która produkuję ciężkie maszyny sprzęt wojskowy.

Gdy sięgałem po pewną część która była mi w tym momencie niezbędna zahaczyłem i rozcięłem głowę wystającym elementem coś na kształt gwoździa . Mam teraz na głowie ciężką ranę i spory ból głowy ... Obecnie nadal pracuje w tej firmie tyle że na innym stanowisku z pracodawcą na temat wypadku nie rozmawiamy znajomi mówią mi żeby próbować walczyć o odszkodowanie póki jestem w UK tyle że nie wiem kompletnie jak się do tego zabrać czy w tego typu wypadkach przy pracy w UK są duże szanse na wygraną poza tym obawiam się że mogę stracić prace gdy wystąpię o odszkodowanie ....

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam,

prawo do odszkodowania po wypadku przy pracy w UK zależeć będzie od wielu czynników i okoliczności jakie miały miejsce. Przede wszystkim powinien Pan zadać sobie pytanie, czy praca, do której został Pan oddelegowany należała do katalogu Pana obowiązków. Czy posiadał Pan stosowny trening i przeszkolenie w wykonywaniu powierzonych czynności? Brak odpowiedniego przeszkolenia jest pierwszym czynnikiem mogącym mieć wpływ na zajście zdarzenia. Ważne jest również, czy pracodawca zapewnił Panu należyte bezpieczeństwo w pracy (czy przestrzega norm i standardów BHP). W myśl prawa angielskiego pracodawca ma obowiązek minimalizowania wszelkich zagrożeń mogących mieć wpływ na wypadki. Dotyczy to tak przeszkolenia pracownika, dostarczenia odpowiedniego wyposażenia i odzieży ochronnej (z Pana wiadomości wnioskuję, iż nie posiadał Pan kasku), jak również usunięcia wad w sprzęcie, zabezpieczenia miejsca pracy.

Sumując Pana wiadomość, znajduję 2 przesłanki, które warto bliżej zbadać:

- brak odpowiedniego ubioru ochronnego,

- brak zapewnienia bezpieczeństwa na miejscu pracy.

 

Nasuwają się również następujące pytania:

- Czy posiadał Pan stosowne przeszkolenie do pracy na tym właśnie stanowisku?

- Czy wykonał Pan zdjęcia miejsca wypadku? Posiada Pan świadków zdarzenia?

 

Odnośnie utraty pracy: Samo wstąpienie na drogę odszkodowawczą przez pracownika, nie może stanowić dla pracodawcy powodu do zwolnienia pracownika w UK (o ile przepracował Pan w tej firmie przeszło 12 miesięcy).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...