Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek drogowy, z czyjejś winy, zwolnienie powypadkowe a ZUS


kres
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

TIR nie zauważył, ze kilkadziesiąt metrów przed nim stoją auta i po prostu we mnie przywalił w godzinach pracy.

 

1. Dostałem zwolnienie lekarskie (tzw. powypadkowe), które przekazane było do ZUSu wraz z protokołem BHP, notatką policyjną, itp. 16.12.08. Zwolnienie od 26.11.2008 do 06.01.2009.

 

Jak wygląda rozliczenie w sensie wypłaty dla pracownika?

- Wiem, ze mam otrzymać 100% średniej z 6 miesięcy

- Wiem, że ZUS ma 30dni na realizację "wypłaty"

ALE!

a) czy w przypadku tego rodzaju zwolnienia za pierwszych 30 dni płaci pracodawca, czy całość od 1-go dnia zwolnienia płaci ZUS? (słyszałem różne wersje)- wiem na pewno, że od zwolnienia chorobowego pracodawca płaci za 30dni, ale to ponoć dwa zwolnienia na różnych zasadach.

b) czy pracodawca bez względu na działania ZUSu powinien wypłacić mi pieniądze w normalnym terminie rozliczeniowym, a potem on już będzie oczekiwał na pieniądze z ZUSu?

Czy może jednak ja mam czekać bez grosza przy duszy aż ZUS się zdecyduje wypłacić całość bezpośrednio mnie?

c) jak wygląda kwestia prowizji od sprzedaży opisanej na umowie jako "premia uznaniowa"?

czy należą mi się pieniądze z prowizji mimo, że jestem na zwolnieniu? W końcu w handlu jest to efekt mojej pracy w poprzednich okresach.

 

Później zapewne będę się jeszcze starał o odszkodowanie. Lekarz powiedział, że z wnioskiem o odszkodowanie trzeba poczekać bo wypłacają za uszczerbek na zdrowiu czyli jakieś możliwe konsekwencje w przyszłości, a nie za sam fakt obicia czy złamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jestes pracownikiem świadczenie chorobowe otrzymasz jak zawsze od swojego pracodawcy. Dla Ciebie nie ma znaczenia kto je wypłaca - otrzymasz w dniu jaki jest wyznaczony w zakladzie do wypłaty wynagrodzenia.

Świadczenie chorobwe wyplacane jest w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego uwzględnia się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Dokumentem będącym podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS ZLA, które dostarczasz pracodawcy.

 

Jeśli chodzi o odszkodowanie- możesz starać się o odszkodowanie po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. W tym celu nalezy napisać wniosek/pismo do pracodawcy o skierowanie do lekarza orzecznika ZUS w celu okreslenia % uszczerbku na zdrowiu. do pisma trzeba dołaczyć Zaświadczenie o stanie zdrowia N9, który powinien wypełnic lekarz prowadzacy leczenie. Zwróć uwagę aby na zaświadczeniu lekarz wpisał, że leczenie i rehabilitacja zakończona. Zaświadczenie N9 ważne jest 30 dni od daty wystawienia przez lekarza.

Pracodawca wysyła dokumentacje do ZUS, a Ty otrzymasz zawiadomienie z ZUS o terminie, w jakim będziesz musiał stawić się do orzecznika ZUS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
a tu psikus. Okazało się, że za to zwolnienie jednak płaci ZUS od 1-go dnia. Byłem w Zusie osobiście zapytać. Pieniądze od ZUSu mają być doręczone bezpośrednio mnie, nic nie idzie przez pracodawcę. kaszana bo trzeba czekać 30dni od złożenia papierów i jeszcze borykac się z niejasnościami w papierach... ehhh. to jest Polska... a wypłata się opóźni o jakiś miesiąc...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no firma poniżej 20-tu pracowników. Fakt. Powyżej tej liczby płaci pracodawca. No cóż... Staram się skompletowac wszystkie możliwe dokumenty zeby jak najszybciej była kasa bo ostatnią dostałem miesiac temu w firmie za listopad... a z zusu zapowiada się na koniec stycznia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, jeśli zakład zatrudnia poniżej 20 pracowników chorobowe przez pierwsze 33 dni płaci zakład. Po tym okresie wypłatę chorobowego przejmuje ZUS, ktory ma 30 dni na wypłatę od momentu dostarczenia do nich dokumentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był wypadek samochodowy, którego sprawcą był kierowca TIR -a więc możesz się starć o odszkodowanie z ubezpieczenia oc sprawcy. Tam dostaniesz zwrot utraconych dochodów. Niezalżenie od oczekiwania na orzeczenie uszczerbku na zdrowiu z tytuły wypadku przy pracy możesz już teraz wystąpić o odszkodowanie do ubezpieczyciela sprawcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...