Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

AC - uderzyłam w słup na parkingu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam i bardzo proszę o poradę.

Cofając autem na parkingu uderzyłam w słup, którego w ciemności nie widziałam - wgnieciony zderzak oraz wgniecenia i pęknięcia na klapie bagażnika. chcę to zgłosić i otrzymać odszkodowanie z AC, które posiadam. Proszę Was bardzo o odpowiedź na kilka pytań moich.

Czy możliwym jest, że TU uzna to za szkodę powstałą wskutek rażącego niedbalstwa i uchyli się od wypłacenia odszkodowania (mają taki zapis w OWU)?

Czy w tym przypadku, gdzie ewidentnie miałam winę koszt wypłaconego odszkodowania będzie mniejszy, czy też w przypadku AC nie ma znaczenia czyja to wina???

Ile mam czasu na zgłoszenie tej szkody?

 

bardzo z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto przeczytac owu AC, gdzie powinny znajdowac się regulacje odnośnie wypłacania, bądź odmowy wypłacania odszkodowania. Trzeba też uważac: czym innym jest niedbalstwo, czym innym rażące niedbalstwo! W powyższym przypadku należy się zastanowic, czy można w ogóle mówic o rażącym niedbalstwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być problemu, jeżeli opis zdarzenia będzie taki właśnie, jak tu.

 

Co do terminu zgłoszenia szkody z ac, to u większości firm mówi się standardowo o 7 dniach...

 

O wysokości odszkodowania decydują warunki, na jakich została zawarta umowa ac oraz okoliczności powstania szkody. Pytaj swego agenta, jeśli nie pamiętasz. Czy częsci nowe oryginalne czy tzw. zamienniki, z potraceniem amortyzacyjnym czy bez niego, z udziałem własnym czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowe ytanie jakie należy sobie zadać, to... po co kupujesz AC? czym jest to ubezpieczenie? czy nie jest to przypadkiem ubezpieczenie od braku własnych umiejętności, czasem głupoty? Rażące niedbalstwo którego tak się boisz to działanie na pograniczu działania celowego, gdzie na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia powinnaś nie tylko przewidzieć ale wręcz spodziewać się wystąpienia szkody. Tu nie Ameryka, więc wysiadanie z samochodu podczas jazdy może być uznane za rażące niedbalstwo. W przedstawionym zaś przykładzie jedynie wówczas, gdybyś napisała, np. że widząc lampę celowo cofałaś dodając jeszcze gazu, bo wydawało Ci się, że zderzaki są mocniejsze, albo że lampa się uchyli itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Witam serdecznie,

 

moja żona dwa dni temu cofając na parkingu pod sklepem uderzyła w słup. Zgłosiliśmy szkodę do ubezpieczyciela AC, ale ciekawi mnie, czy nie zostanie to potraktowane jako rażące niedbalstwo. Ostatnio słyszałem też, że ubezpieczyciele zaniżają szkody na pojeździe, czy tyczy się to też AC czy tylko OC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

właściciel pojazdu po to właśnie wykupuje polisę autocasco, aby w przypadku uszkodzenia samochodu ze swojej winy móc liczyć na kwotę pozwalającą na naprawę pojazdu. Rażące niedbalstwo dotyczy bardziej skrajnych przypadków - gdy przykładowo kierowca na górce pozostawi samochód bez zaciągnięcia hamulca ręcznego i samochód się stoczy. Tutaj więc nie martwiłabym się o to, że ubezpieczyciel odmówi przyznania odszkodowania. Polecam lekturę artykułu Szkoda na pojeździe z ubezpieczenia AC - znajdzie Pan tam więcej informacji w tym temacie.

 

Niestety ubezpieczyciele często zaniżają odszkodowania - zarówno w przypadku szkód i kosztorysów OC jak i AC. Warto więc przy rozliczeniu szkody zapoznać się z umową polisy AC oraz z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, w których są wskazane warunki rozliczenia szkody. Tak czy inaczej wato odwołać się od decyzji ubezpieczyciela albo przekazać dokumenty szkody do analizy prawnej kancelarii odszkodowawczej. Ekspert przeanalizuje dokumenty i wskaże, czy odszkodowanie zostało zaniżone.

 

W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu.

 

Pozdrawiam,

Izabela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...