Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek w pracy, najechanie wozkiem widlowym na palce u stopy


arturspaw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

We wtorek tj. 6 grudnia mialem wypadek w pracy. Jestem kierowca samochodu ciezarowego, na rozladunku w innej firmie i w innym miescie wydarzyl sie ten otoz wypadek. Podczas rozladunku wozkowy najechal mi na palce u stopy, podczas czego urwala mi sie prawie koncowka 4 palca. Moja firma nie wyposazyla mnie w zadna odziez ani obuwie robocze, jak rowniez ta druga firma rowniez mi nie zapewnila tych rzeczy na czas rozladunku. Kolejna sprawa, firma nie wezwala bhpowca. Kierownik zmiany jedynie zlecil pracownikowi odwiezienie mnie na pogotowie. Dzisiaj mamy 9 grudnia i jest cisza. Bhpowiec z mojej firmy podczas rozmowy telefonicznej oznajmil mi, ze protokol spiszemy dopiero w poniedzialek. Czy aby na pewno tak moze byc? Po otrzymaniu pierwszej pomocy w szpitalu otrzymalem jedynie zwolnienie, nic poza tym. W moim miescie chirurg ani ortopeda nie chca mnie przyjac poniewaz nie mam zadnego dokumentu o przebiegu udzielonej pomocy. W tej chwili czekam na list z tym dokumentem. Nic z tego nie rozumiem, przeciez jakbym na prawde potrzebowal jekiejs pomocy to nie wiem jakby to sie potoczylo....Prosze o pomoc jak krok po kroku mam sie zajac ta sprawa. Z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturspaw wrote:
Podczas rozladunku wozkowy najechal mi na palce u stopy, podczas czego urwala mi sie prawie koncowka 4 palca
Dziwne to trochę, ale od sprawdzenia okoliczności i przyczyn najechania wózkiem na nogę jest zespól powypadkowy. Za mało faktów, aby można było wypowiadać się na temat samego zdarzenia, jego okloliczności i przyczyn. Urwała się prawie końcówka 4 palca czyli rozumiem, że paliczek. Jaki jest rodzaj urazu rozpoznany przez lekarza?
arturspaw wrote:
Moja firma nie wyposazyla mnie w zadna odziez ani obuwie robocze,
Czy w firmie w której jest pan zatrudniony opracowana jest tablea przydziału odzieży i obuwia?
czy zatrudniony jest pan na podstawie umowy o pracę?
arturspaw wrote:
jak rowniez ta druga firma rowniez mi nie zapewnila tych rzeczy na czas rozladunku.
Nie ma takiego obowiązku jeśli nie jest pan pracownikiem tej firmy.
arturspaw wrote:
Kolejna sprawa, firma nie wezwala bhp owca
Którego behapowca ma pan na myśli?
arturspaw wrote:
Kierownik zmiany jedynie zlecil pracownikowi odwiezienie mnie na pogotowie.
Postąpił jak najbardziej prawidłowo.
arturspaw wrote:
Dzisiaj mamy 9 grudnia i jest cisza. Bhpowiec z mojej firmy podczas rozmowy telefonicznej oznajmil mi, ze protokol spiszemy dopiero w poniedzialek. Czy aby na pewno tak moze byc?
Na pewno tak może być. Pracodawca ma 14 dni od chwili zawiadomienia o wypadku na sporządzenie dokumentacji powypadkowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza sie, paliczek sie prawie urwal i sama koncoweczka kosci zostala skruszona. Na zwolnieniu nie mam wpisanego nr statystycznego choroby, wiec nie jestem w stanie odpowiedziec na to pytanie. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o prace. Jezeli chodzi o przydzial odziezy i obuwia roboczego to nie mam pojecia czy cos takiego u nas funkcjonuje. Na pewno pracownicy z produkcji otrzymuja taka odziez, a my kierowcy niestety nie....Bhpowca nie wezwala tamta firma, na ktorej terenie doszlo do wypadku ( przelozony nie ma takiego obowiazku? Czy pracownik ktory mnie zawiozl na pogotowie powinien miec ukonczony kurs pierwszej pomocy? ) to jest moj mail strzelec1386wp.pl Bardzo bym Pania prosil o kontakt mailowy, mysle, ze bedzie prostszy, szybszy i dokladniejszy w opisie. Jezeli sa pytania, prosze zadawac, nie mialem nigdy doczynienia w takich sprawach, a nie chcialbym byc zrobiony w przyslowiowego balona....Dziekuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze sprawdzić, czy jest w firmie tabela i czy w tabeli ujete jest stanowisko kierowcy.

Poza tym, może byc tak, że zamiast odzieży kierowcy otrzymują ekwiwalent za uzywanie własnej odziezy - to tez prosze sprawdzić.

 

Obowiązkiem pracodawcy jest wyznaczenie osób przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

 

Pracodawca, na którego terenie wypadkowi uległ pracownik innego pracodawcy ma obowiązek zapewnić udzielenie pomocy poszkodowanemu, zabezpieczyć miejsce wypadku, zawiadomić niezwłocznie o wypadku pracodawcę poszkodowanego;

Nie sądzę, aby nie zawiadomiono pańskiego pracodawcy.

Poza tym ma udostępnić miejsce wypadku i niezbędne materiały oraz udzielić informacji i wszechstronnej pomocy zespołowi powypadkowemu ustalającemu okoliczności i przyczyny wypadku.

 

Pański behapowiec, tak jak powiedział, skontaktuje się z panem w poniedziałek. A więc wszystko jest na dobrej drodze do sporządzenia dokumentacji powypadkowej. Na pewno spiszecie pańskie informacje na temat wypadku, powinien też spisac informacje uzyskane od świadków wypadku oraz kierowcy wózka.

Powinien pan dostarczyć do firmy kartę informacyjną od lekarza udzielającego I pomocy ze wskazanym rodzajem urazu.

Lekarz powinien panu taką kartę wydać.

 

Póki co proszę się nie denerwować i czekać na rozmowę z behapowcem. Prosze dac znać jak przebiegała rozmowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturspaw wrote:
Tak zgadza sie, paliczek sie prawie urwal i sama koncoweczka kosci zostala skruszona. Na zwolnieniu nie mam wpisanego nr statystycznego choroby, wiec nie jestem w stanie odpowiedziec na to pytanie. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o prace. Jezeli chodzi o przydzial odziezy i obuwia roboczego to nie mam pojecia czy cos takiego u nas funkcjonuje. Na pewno pracownicy z produkcji otrzymuja taka odziez, a my kierowcy niestety nie....Bhpowca nie wezwala tamta firma, na ktorej terenie doszlo do wypadku ( przelozony nie ma takiego obowiazku? Czy pracownik ktory mnie zawiozl na pogotowie powinien miec ukonczony kurs pierwszej pomocy? ) to jest moj mail strzelec1386wp.pl Bardzo bym Pania prosil o kontakt mailowy, mysle, ze bedzie prostszy, szybszy i dokladniejszy w opisie. Jezeli sa pytania, prosze zadawac, nie mialem nigdy doczynienia w takich sprawach, a nie chcialbym byc zrobiony w przyslowiowego balona....Dziekuje
1) Pracodawca ma obowiązek zawiadomienia bhp ale skoro uczyniła to inna osoba to wszystko jest wporządu;

2) Nie musi mieć ukończonego takowego kursu;

Co do wypadku to najbardziej istotne będę ustalenia w protokole powypadkowym. Na tym etapie można jedynie Pana wyczulić na procedurę sporządzania protokołu powypadkowego oraz na to, że ma Pan prawo wnosić uwagi i zastrzeżenie do protokołu powypadkowego. Należy zwracać szczególną uwagę co będzie zapisane w pkt. 5 i 7 protokołu powypadkowego którego wzór zawarty jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 227, poz. 2298), gdyż to decyduje czy pracownika będzie mógł skutecznie domagać się jednorazowego odszkodowania z ZUS za trwały uszczerbek na zdrowiu. W myśl obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 23 lutego 2011 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej (M.P. Nr 18, poz. 187) w okresie od dn. 1 kwietnia 2011 r. do dn. 31 marca 2012 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych wynoszą 645zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Ustalenia w pkt 5 protokołu powypadkowego, że wyłączną przyczyną wypadku była wina umyślna lub rażąca niedbalstwo pracownika czy też stan nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przez co w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku powoduje to, że pracownik owego świadczenia z ZUS nie otrzyma. Również ustalenie w owym ustępie 5, że wyłączną przyczyną wypadku była wina nieumyślna tzw. lekkomyślność jako zwykłe niedbalstwo poszkodowanego pracownika spowoduje, że co prawda pracownik będzie mógł skutecznie domagać się jednorazowego odszkodowania z ZUS za trwały uszczerbek na zdrowiu ale nie będzie mógł dochodzić uzupełniające odszkodowania i zadośćuczynienia od pracodawcy lub odpowiednio od jego ubezpieczyciela na zasadzie ryzyka w myśl art. 435 k.c.. Zgodnie tezą wyroku S.N. z dnia 29 lipca 1998 r. II UKN 155/98 „Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy ma charakter uzupełniający. Pracownik nie może dochodzić odszkodowania i renty na podstawie art. 444 KC przed rozpoznaniem jego roszczeń o świadczenia przysługujące na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 1975 o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.)”. Co prawda orzeczenie to powołuje starą ustawę wypadkową ale jest nadal aktualne na gruncie nowej ustawy wypadkowej tj. ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.). Przyczyną wypadku może być: I) wyłączna wina umyślna pracownika tzw. wina kwalifikowana, II) wina umyślna pracownika tzw. wina kwalifikowana ale jako współprzyczyna; III) wyłączne rażące niedbalstwo pracownika tzw. niedbalstwo kwalifikowane jako forma nieświadomej winy nieumyślnej, IV) rażące niedbalstwo pracownika tzw. niedbalstwo kwalifikowane jako forma nieświadomej winy nieumyślnej ale jako współprzyczyna, V) wyłączne zwykłe niedbalstwo pracownika jako forma świadomej winy nieumyślnej tzw. lekkomyślności; VI) zwykłe niedbalstwo pracownika jako forma świadomej winy nieumyślnej tzw. lekkomyślności jako współprzyczyna. Jak wiadomo pracodawca odpowiada za wszelkie szkody na zasadzie ryzyka jeśli zakład wprawiany jest w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) czyli np. za pomocą maszyn i urządzeń napędzany np. elektrycznością bez których przedsiębiorstwo lub zakład nie mógłby w ogóle istnieć. Pracodawca prowadzący takie przedsiębiorstwo lub zakład na własny rachunek odpowiada za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Wobec tego przesłankami egzoneracyjnymi jest: 1) siła wyższa; 2) wyłączna wina poszkodowanego; 3) wyłączna wina osób trzecich za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności. Natomiast gdy w owym pkt 5 protokołu powypadkowego nie zostanie stwierdzone naruszenie przez pracodawcę przepisów bhp lub innych przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia spowoduje, że poszkodowany pracownik nie będzie mógł domagać się dodatkowego, uzupełniające odszkodowania i zadośćuczynienia od pracodawcy lub odpowiednio od jego ubezpieczyciela na zasadzie winy lub słuszności (wina lub zaniedbanie pracodawcy). Jeśli wypadek nie będzie uznany za wypadek przy pracy ważne jest uzasadnienie dlaczego zdarzenia nie uznano za wypadek przy pracy- pkt 7 protokołu powypadkowego. Aby spełniona była ustawowa definicja wypadku określona w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) muszą być spełnione kumulatywnie przesłanki: 1) nagłość zdarzenia; 2) przyczyna zewnętrzna; 3) skutek w postaci urazu lub śmierci. Jeżeli termin 14 dni na sporządzenie protokołu powypadkowego upłynął to w pkt 12 powinno być wyjaśnienie dlaczego przekroczono termin. Zgodnie z § 9 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza protokół powypadkowy nie później niż 14 dni od uzyskania zawiadomienia o wypadku. Zgodnie z § 11 przedmiotowego rozporządzania zespół powypadkowy jest zobowiązany zapoznać poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przez podpisaniem go przez pracodawcę i pouczyć go o prawie wniesienia uwag i zastrzeżeń oraz wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek, odpisów i kopii. Zastrzeżenia do protokołu powypadkowego pisze się oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Zgodnie z § 12 ust. 2 przedmiotowego rozporządzania do protokołu powypadkowego dołącza się zapis wyjaśnień poszkodowanego i informacji uzyskanych od świadków wypadku, a także inne dokumenty zebrane podczas ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności opinię lekarza oraz innych specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku, a także zdanie odrębne członka zespołu powypadkowego oraz zastrzeżenia złożone przez poszkodowanego (lub w przypadku wypadku śmiertelnego członków rodziny), które stanowią integralną część protokołu powypadkowego. W myśl § 13 pracodawca zatwierdza protokół powypadkowy nie później niż w terminie 5 dni od jego sporządzenia. Jeśli do protokołu powypadkowego poszkodowany pracownik lub członek jego rodziny- w przypadku wypadku śmiertelnego- wniósł zastrzeżenia lub jeśli protokół powypadkowy nie spełnia warunków określony w rozporządzaniu to pracodawca zwraca nie zatwierdzony protokół powypadkowy w celu wyjaśniania i uzupełniania go przez zespół powypadkowy. Zespół powypadkowy wówczas dokonuje wyjaśnień i uzupełnień i w terminie nie dłuższym niż 5 dni sporządza nowy protokół powypadkowy do którego dołącza protokół powypadkowy nie zatwierdzony przez pracodawcę. Jeśli pracownik otrzymuje do razu protokół powypadkowy zatwierdzony przez pracodawcę i nie został wcześniej zapoznany z jego treścią to nie pozbawia go to prawa wniesienia ewentualnych uwagi zastrzeżeń tj. w pkt 13 protokołu powypadkowego wpisuje faktyczną datę zapoznania się z treścią protokołu powypadkowego i wpisuje ewentualnie uwagę „do protokołu powypadkowego wniesiono stosowne zastrzeżenia”. Zastrzeżenia dołącza oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za informacje. Prosze mi tylko jeszcze napisac , czy jezeli tamta firma, na ktorej terenie zdazyl sie wypadek, nie wezwala zadnego bhpowca na miejsce wypadku, moge ich o cos pozwac? Po wypadku dobrze, ze pracownicy produkcji zaczeli szybko dzialac, bo przelozeni, ze tak powiem "poszli w sina dal" i nic ich nie interesowalo....To pracownicy dopiero ich przycisneli do sciany..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

arturspaw wrote:

Dziekuje za informacje. Prosze mi tylko jeszcze napisac , czy jezeli tamta firma, na ktorej terenie zdazyl sie wypadek, nie wezwala zadnego bhpowca na miejsce wypadku, moge ich o cos pozwac? Po wypadku dobrze, ze pracownicy produkcji zaczeli szybko dzialac, bo przelozeni, ze tak powiem "poszli w sina dal" i nic ich nie interesowalo....To pracownicy dopiero ich przycisneli do sciany..

1) Nie ma takich podstaw prawnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście kwestia protokołu po wypadkowego została wyjaśniona na tym forum bardzo szczegółowo i profesjonalnie, lecz nie zgodzę się, że właściwie może Pan zakończyć na tym tą sprawę. Pozostaje tutaj kwestia rozstrzygnięcia, a zainspirowały mnie słowa poszkodowanego „Dziekuje za informacje. Prosze mi tylko jeszcze napisac , czy jezeli tamta firma, na ktorej terenie zdazyl sie wypadek, nie wezwala zadnego bhpowca na miejsce wypadku, moge ich o cos pozwac? Po wypadku dobrze, ze pracownicy produkcji zaczeli szybko dzialac, bo przelozeni, ze tak powiem "poszli w sina dal" i nic ich nie interesowalo....To pracownicy dopiero ich przycisneli do sciany..” czy Pan jako pracownik został poinformowany o istniejącym ryzyku. Pracodawca (art. 226 KP) ocenia i dokumentuje ryzyko związane z wykonywaną pracą oraz stosuje środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko, ponadto informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Pan, jako pracownik wykonujący pracę u innego pracodawcy, podlega zasadom (art. 208 KP) – w razie gdy jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci mają obowiązek współpracować ze sobą, wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym miejscu, ustalić zasady współdziałania uwzględniające sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników, informować siebie nawzajem oraz pracowników lub ich przedstawicieli o działaniach w zakresie zapobiegania zagrożeniom zawodowym występującym podczas wykonywanych przez nich prac. Pamiętać należy, że wyznaczenie koordynatora nie zwalnia poszczególnych pracodawców z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionym przez nich pracownikom. Pracodawca, u którego pracują pracownicy zatrudnieni przez innego pracodawcę, jest zobowiązany dostarczyć temu pracodawcy, w celu przekazania pracownikowi następujące informacje : (art. 2071 KP) o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników, działaniach ochronnych i zapobiegawczych podętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożenia – pracodawca ten zobowiązany jest do wyznaczenia pracowników odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy (proszę sprawdzić ilu ich jest, gdyż zdarza się często, że jest jedne na jednej zmianie, a zakład pracuje całą dobę „praca zmianowa”).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

konrad157 wrote:

Oczywiście kwestia protokołu po wypadkowego została wyjaśniona na tym forum bardzo szczegółowo i profesjonalnie, lecz nie zgodzę się, że właściwie może Pan zakończyć na tym tą sprawę. Pozostaje tutaj kwestia rozstrzygnięcia, a zainspirowały mnie słowa poszkodowanego „Dziekuje za informacje. Prosze mi tylko jeszcze napisac , czy jezeli tamta firma, na ktorej terenie zdazyl sie wypadek, nie wezwala zadnego bhpowca na miejsce wypadku, moge ich o cos pozwac? Po wypadku dobrze, ze pracownicy produkcji zaczeli szybko dzialac, bo przelozeni, ze tak powiem "poszli w sina dal" i nic ich nie interesowalo....To pracownicy dopiero ich przycisneli do sciany..” czy Pan jako pracownik został poinformowany o istniejącym ryzyku. Pracodawca (art. 226 KP) ocenia i dokumentuje ryzyko związane z wykonywaną pracą oraz stosuje środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko, ponadto informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Pan, jako pracownik wykonujący pracę u innego pracodawcy, podlega zasadom (art. 208 KP) – w razie gdy jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci mają obowiązek współpracować ze sobą, wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym miejscu, ustalić zasady współdziałania uwzględniające sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników, informować siebie nawzajem oraz pracowników lub ich przedstawicieli o działaniach w zakresie zapobiegania zagrożeniom zawodowym występującym podczas wykonywanych przez nich prac. Pamiętać należy, że wyznaczenie koordynatora nie zwalnia poszczególnych pracodawców z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionym przez nich pracownikom. Pracodawca, u którego pracują pracownicy zatrudnieni przez innego pracodawcę, jest zobowiązany dostarczyć temu pracodawcy, w celu przekazania pracownikowi następujące informacje : (art. 2071 KP) o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników, działaniach ochronnych i zapobiegawczych podętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożenia – pracodawca ten zobowiązany jest do wyznaczenia pracowników odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy (proszę sprawdzić ilu ich jest, gdyż zdarza się często, że jest jedne na jednej zmianie, a zakład pracuje całą dobę „praca zmianowa”).

Dlatego też trzeba w razie czegoś wnosić zastrzeżenia i uwagi do sporządzonego protkołu powypadkowego jeśli nie zostanie ustalone wina czy też zaniedbanie pracodawcy, a takie miało miejsce. Ma to bardzo duże znacznie w przypaku dochodzenia uzupełniającego odszkodowania i zadośćuczynienia od pracodawcy na zasadzie winy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...