Jump to content
Forum Odszkodowania

oc a stan "po użyciu"


Recommended Posts

Witam.

Miałem wypadek nie z mojej winy ale niestety badanie alkomatem wykazało tzw. "stan po użyciu alkoholu" (spożywałem go poprzedniego dnia wieczorem). Osoba, która spowodowała wypadek przyznaje się do winy, jej winę stwierdziła też policja. Jakie mam szanse na pokrycie kosztów naprawy samochodu z OC osoby winnej spowodowania wypadku? I czy wogóle mam szanse na otrzymanie odszkodowania.

Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z art. 362 K.C -"Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron". Zgodnie z tą normą jako, że przyczyniłeś się do powstania szkody będąc pod wpływem alkoholu, musisz liczyć się z odpowiednim zmniejszeniem przyznanego odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. Ubezpieczyciel może pomniejszyć odszkodowanie o 50% lub nawet więcej.
Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za informację.

Jeżeli dobrze rozumiem, to mam szanse na otrzymanie odszkodowania? Może ono być jedynie pomniejszone? Uściślę, że policja, która była na miejscu zdarzenia ewidentnie stwierdziła winę drugiej osoby, a abadanie alkomatem wykazało u mnie minimalne przekroczenie dopuszczonych norm (nadmienię, że policjant stwierdził, że gdyby zdarzenie miało miejsce 20 minut później alkomat nic by nie wykazał). Czy to wszystko może mieć znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej?

Link to comment
Share on other sites

W takim razie firma ubezpieczeniowa powinna wziąć pod uwagę że wskaźnik pokazał minimalne przekroczenie dopuszczonych norm i procent uszczuplający odszkodowanie będzie mniejszy.
Link to comment
Share on other sites

Tekis dostaniesz 100% naleznego odszkodowania, chyba, że firma ubezpieczeniowa wykaże, że stan kierowcy miał wpływ na powstanie szkody.

falenica wrote:
Zgodnie z art. 362 K.C -"Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron". .
cytujesz prawidłowo, ale z interpretacją masz chyba kłopot. czy możesz falenica wskazać czym przyczynił się do wypadku tekis?
Link to comment
Share on other sites

A czy Ty pablo możesz wskazać że się nie przyczynił ? Sądzę że ubezpieczalnia zrobi co w jej mocy żeby jednak się do tego jakoś przyczepić i to wykorzystać ....
Link to comment
Share on other sites

stoję na czerwonym świetle, nawalony jak stodoła, jadący z tyłu zagapił się i bum! jaki wpływ na powstanie kolizji ma to, że byłem pod wpływem alkoholu? Przeczyatj jeszcze raz cytowany artykuł i spróbuj go zrozumieć. Sam alkohol nie powoduje, że ktoś staje się winnym, należy jeszcze wykazać że miał wpływ. Na szczęście w Polsce nie trzeba udowadniać niewinności
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...