Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

oc a stan "po użyciu"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Miałem wypadek nie z mojej winy ale niestety badanie alkomatem wykazało tzw. "stan po użyciu alkoholu" (spożywałem go poprzedniego dnia wieczorem). Osoba, która spowodowała wypadek przyznaje się do winy, jej winę stwierdziła też policja. Jakie mam szanse na pokrycie kosztów naprawy samochodu z OC osoby winnej spowodowania wypadku? I czy wogóle mam szanse na otrzymanie odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 362 K.C -"Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron". Zgodnie z tą normą jako, że przyczyniłeś się do powstania szkody będąc pod wpływem alkoholu, musisz liczyć się z odpowiednim zmniejszeniem przyznanego odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. Ubezpieczyciel może pomniejszyć odszkodowanie o 50% lub nawet więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za informację.

Jeżeli dobrze rozumiem, to mam szanse na otrzymanie odszkodowania? Może ono być jedynie pomniejszone? Uściślę, że policja, która była na miejscu zdarzenia ewidentnie stwierdziła winę drugiej osoby, a abadanie alkomatem wykazało u mnie minimalne przekroczenie dopuszczonych norm (nadmienię, że policjant stwierdził, że gdyby zdarzenie miało miejsce 20 minut później alkomat nic by nie wykazał). Czy to wszystko może mieć znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekis dostaniesz 100% naleznego odszkodowania, chyba, że firma ubezpieczeniowa wykaże, że stan kierowcy miał wpływ na powstanie szkody.

falenica wrote:
Zgodnie z art. 362 K.C -"Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron". .
cytujesz prawidłowo, ale z interpretacją masz chyba kłopot. czy możesz falenica wskazać czym przyczynił się do wypadku tekis?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stoję na czerwonym świetle, nawalony jak stodoła, jadący z tyłu zagapił się i bum! jaki wpływ na powstanie kolizji ma to, że byłem pod wpływem alkoholu? Przeczyatj jeszcze raz cytowany artykuł i spróbuj go zrozumieć. Sam alkohol nie powoduje, że ktoś staje się winnym, należy jeszcze wykazać że miał wpływ. Na szczęście w Polsce nie trzeba udowadniać niewinności
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...