Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

zasiłek chorobowy-ZUS czy pracodawca? długotrwałe zwolnienie


blackpanther
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w listopadzie uległam wypadkowi w pracy (operacja i zwolnienie lekarskie do...???).

Za listopad i grudzień zapłacił mój pracodawca. Za styczeń nie otrzymałam do tej pory "pensji". Jak to jest z tymi zasiłkami? Słyszałam, że zależy to od tego ile osób jest zatrudnionych w danym zakładzie. Ma to jakieś znaczenie?

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ewania wrote:

Czy pracodawca sporzadzil dokumentacje powypadkową? Czy wypadek zostal uznany za wypadek przy pracy?? Masz swoj egzemplarz zatwierdzonego Protokolu powypadkowego?

Wypadek został uznany jako w drodze z pracy. BHPowiec "miał na wszystko czas" ale jakoś się udało z papierami. Natomiast mam problem z otrzymaniem swojego egzemplarza- bo nie chcą mi go odesłać. Hmm..faktycznie- tak naprawdę to ja nie wiem co tam jest napisane..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewania wrote:
???? Domagaj sie swojego egzemplarza. A dlaczego wypadek "w drodze" a nie wypadek przy pracy?
Napisz cos wiecej o tym wypadku, proszę.
Dziękuję za zainteresowanie.
wypadek stał się kiedy wracałam do domu po pracy :) i wysiadając z samochodu wywróciłam się- to tak w skrócie. Dojeżdżam do innej miejscowości. A to już chyba nie jest wypadek "w " pracy?
A czy ma to jakies znaczenie czy jest to wypadek "w" lub "w drodze"?
Wysłałam już pismo do zakładu o wydanie mojego protokołu ale jeszcze nie mam odpowiedzi.
Za wszelkie wskazówki i wyjaśnienia będę wdzięczna :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma znaczenie. Tak, Twoj wypadek byl wypadkiem "w drodze". Powinienes dostac nie "protokol" lecz "karte wypadku w drodze z pracy do domu".

A co do zasiłku - poczytaj tutaj:

 

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy na skutek wypadku w drodze do pracy oraz zasiłek chorobowy.

 

Zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy za czas niezdolności do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy trwającej łącznie do 33 dni pracownik ma prawo do 100% wynagrodzenia.

 

Jeżeli niezdolność do pracy trwała dłużej niż 33 dni, od 34 dnia ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany na podstawie ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636 zwana dalej). Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku (podstawa wymiaru to co do zasady przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy).

 

Zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy za czas niezdolności do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy trwającej łącznie do 33 dni pracownik ma prawo do 100% wynagrodzenia. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby ale nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Zasiłek ten przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia. W przypadku m.in. wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie jest wymagany tzw. okres wyczekiwania na zasiłek (30 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu).

 

Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono wypłacane przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy (ale nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy).

 

Czy masz pewnosc, ze Twoj pracodawca odprowadzal za Ciebie skladki do ZUS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blackpanther wrote:
Witam,
w listopadzie uległam wypadkowi w pracy (operacja i zwolnienie lekarskie do...???).
Za listopad i grudzień zapłacił mój pracodawca. Za styczeń nie otrzymałam do tej pory "pensji". Jak to jest z tymi zasiłkami? Słyszałam, że zależy to od tego ile osób jest zatrudnionych w danym zakładzie. Ma to jakieś znaczenie?
Z góry dziękuję za pomoc
Hej znajoma :) po pierwsze czy masz jeszcze umowę o prace ?ja byłam w podobnej sytuacji ale umowa mi się już skończyła (nie przedłożono jej po wypadku przy pracy ) dlatego do końca umowy płacił zakład a po umowie płatności czyli zasiłek prze jol ZUS
i tez nie od razu dostałam pieniądze ,ZUS ma 30 dni na wypłatę od daty kiedy zakład przesłał dokumentacje ,ja czekałam 1,5 miesiąca ale wyrównali i później już wypłacali co 30 dni bez żadnych opóźnień ,kolejne zwolnienia trzeba było dostarczać już do ZUS
Ilość osób ma znaczenie przy wypłatach zasiłku ,jeśli zakład zatrudnia powyżej 20 osób może wypłacać ,jeśli zatrudnionych jest mniej niż 20 osób zasiłki wypłaca ZUS

Rożnica miedzy wypadkiem przy pracy a wypadkiem w drodze rożni się świadczeniami ,w pracy wszystko masz 100% płatne
w twoim przypadku masz 100% zasiłku chorobowego (182dni) ale już nie możesz się ubiegać o jednorazowe odszkodowanie z ZUS
zasiłek rehabilitacyjny jeśli nadal byłabyś niezdolna do pracy to przez pierwsze 3 miesiące płatny jest 90% a kolejne (max rok) płatne już po 75%
jeśli dalej byłabyś nie zdolna masz prawo ubiegać się tak jak w przypadku wypadku przy pracy o rentę chorobowa bez wykazania stażu pracy :)
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belka wrote:
blackpanther wrote:
Witam,
w listopadzie uległam wypadkowi w pracy (operacja i zwolnienie lekarskie do...???).
Za listopad i grudzień zapłacił mój pracodawca. Za styczeń nie otrzymałam do tej pory "pensji". Jak to jest z tymi zasiłkami? Słyszałam, że zależy to od tego ile osób jest zatrudnionych w danym zakładzie. Ma to jakieś znaczenie?
Z góry dziękuję za pomoc
Hej znajoma :) po pierwsze czy masz jeszcze umowę o prace ?ja byłam w podobnej sytuacji ale umowa mi się już skończyła (nie przedłożono jej po wypadku przy pracy ) dlatego do końca umowy płacił zakład a po umowie płatności czyli zasiłek prze jol ZUS
i tez nie od razu dostałam pieniądze ,ZUS ma 30 dni na wypłatę od daty kiedy zakład przesłał dokumentacje ,ja czekałam 1,5 miesiąca ale wyrównali i później już wypłacali co 30 dni bez żadnych opóźnień ,kolejne zwolnienia trzeba było dostarczać już do ZUS
Ilość osób ma znaczenie przy wypłatach zasiłku ,jeśli zakład zatrudnia powyżej 20 osób może wypłacać ,jeśli zatrudnionych jest mniej niż 20 osób zasiłki wypłaca ZUS

Rożnica miedzy wypadkiem przy pracy a wypadkiem w drodze rożni się świadczeniami ,w pracy wszystko masz 100% płatne
w twoim przypadku masz 100% zasiłku chorobowego (182dni) ale już nie możesz się ubiegać o jednorazowe odszkodowanie z ZUS
zasiłek rehabilitacyjny jeśli nadal byłabyś niezdolna do pracy to przez pierwsze 3 miesiące płatny jest 90% a kolejne (max rok) płatne już po 75%
jeśli dalej byłabyś nie zdolna masz prawo ubiegać się tak jak w przypadku wypadku przy pracy o rentę chorobowa bez wykazania stażu pracy :)
Pozdrawiam
Hej Beleczka :) Z pracą to jeszcze jeden wielki znak zapytania- jak zawsze w takich przypadkach...niestety-. Jakby było mało...co?
A za wyjaśnienia bardzo dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...