Jump to content
Forum Odszkodowania

holowanie samochodu osobowego - zakwalifikowanie przez PZU


Recommended Posts

Samochód osobowy (Fiat Siena 1,6) holował samochód osobowy B (Fiat Siena 1,4). Po przejechaniu ok. 2 km (w warunkach miejskich), na zakręcie (Krzyżowka) z samochodu holowanego oderwał się 'Hak", który uderzył w tył samochodu holującego(A) czyniąc szkody: pękniety zderzak, wgnieciona klapa bagażnika, brak prawego stopyu. Obydwa pojazdy są ubezpieczone z tytułu OC i AC u tego samego ubezpieczyciela tj. PZU. Kierowca w opisie zdarzenia spożądzonym na miejscu zdarzenia oświadcza iż on jest winien tego zdarzenia, Centrum odszkodowań powypadkowych PZU chce naprawić szkody z AC poszkodowanego a nie z OC sprawcy zdarzenia czyli samochodu, który nie doznał żadnych uszczerbków.

Czy to jest słuszne i czy jest w prawie - jeśli tak to nikt nie powinien nigdy pomagać innemu użytkownikowi dróg w takim zakresie jak holowanie.

Prosz o udzielenie odpowiedzi z ewentualnym uzasadnieniem stanowiska jakie PZU reprezentuje. Serdecznie z góry dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jakie stanowisko reprezentuje PZU co prawda, ale na moje oko to chyba slusznie podchadza do tematu. Wydaje mi sie, ze w przypadku holowania pojazdow, to za szkody odpowiada pojazd holujacy. Tak cos mi sie przynajmniej obija ze znajomosci przepisow. Z tego co wiem, to w przypadkach podobnych, kiedy pojazd holowany wyrzadzil jakies szkody w pojezdzie trzecim, to szkoda jest likwidowana wlasnie z policy OC samochodu holującego. Calkiem mozliwe, ze podobnie bedzie to rozpoznane w tym przypadku. No ale to moje zdanie, mysle, ze Pablo sie moze rzeczowiej wypowiedziec:)
Link to comment
Share on other sites

Szkody można likwidować jedynie z poszczególnych AC obu pojazdów.

 

Z OC nie da się. A wynika to z zapisów ustawy o ruchu drogowym. Holujące się pojazdy to tzw zespół pojazdów (jakby jedno ciało) i szkody wewnątrz zespołu pojazdu nie są objęte polisą OC.

 

PZU więc zachowało się prawidłowo.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

A tak jeszcze sobie pozwole w tym wątku cos podobnego:)

Rozumiem, ze to jednak bedzie dzialalo na tej samej zasadzie, ale taki oto przypadek.

Jak wyzej samochod holujacy i holowany. Wszystki pieknie, ale pan w samochodzie holowanym z niewyjasnionych do konca powodow postanowil gwaltownie zahamowac. Auto holujace jechalo dalej, holowane hamowalo i sila naprezenie przerwala linke holujaca. Linka ta nastepnie uderzyla w szybe pojazdu holujacego i wybila ją.

Podejrzewam, ze tez wchodzi w gre naprawa z polisu AC pojazdu holującego, ale czy wlasnie aktywne hamowanie pojazdu holującego nie zmienia lekko sytuacji?:)

Tak z ciekawosci jako art kodeksu drogowego mozna tu przytoczyc? Pablo pomozesz? JEstes chyba najbardziej obeznany:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...