Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

protokół wypadkowy


krysia-stas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!Mój mąż zmarł w czasie pracy,był kierowcą tira po rozładunku towaru przewrócił się i po natychmiastowej pomocy oraz przyjeżdzie 2-karetek pogotowia zmarł.Prokurator odstąpił od sekcji zwłok gdyż śmierć nie nastąpiła przy udziale osób trzecich.Praca jego polegała na przewozie różnych towarów w określonym czasie /tak zwane linie/ z punktu A do punktu B gdzie zmarł,kto powinien wystawić protokół wypadkowy ? Pracodawca męża z punktu A którego na miejscu zdarzenia nie było czy bhapowiec z punktu B gdzie miało zdarzenie.Jest mi ten dokument potrzebny do zus-u .Do kogo mam się z tą sprawą zwrócić bo jak narazie dwaj panowie robią przepychankę a czas leci.Czy będzie to uznane jako wypadek w pracy ,mąż nigdy się nie leczył i na nic się nie uskarżał /59lat/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż miał stałe zatrudnienie u prywatnego przewożnika od 10-ciu lat ,a tego przewoznika zatrudnia duża firma transportowa, w której jezdził mąż i kilkunastu jego kolegów od tego samego przewoznika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie sporządzenia dokumentacji powypadkowej prosze się zwrócić do pracodawcy męża. To on powinien sporządzić dokumentację powypadkową.

Proszę napisać pismo do pracodawcy męża o sporządzenie dokumentacji powypadkowej i złożyć w sekretariacie firmy za potwierdzeniem odbiou.

Dziwię się przepychankom jakie prowadzą obaj przewoźnicy, w końcu był to wypadek śmiertelny, a wt akich wypadkach pracodawca ma obowiązek zawiadomic PIP i prokuraturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę napiszę pismo do pracodawcy męża i zobaczymy co z tego wyniknie.Dotychczas to tylko były rozmowy i telefony co nic z nich nie wynikło.A na miejscu zdarzenia była policja i prokurator.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !Zrobiłam jak radziła behapówka Przyjaciel Forum i usłyszałam od pracodawcy męża że oni mają na to 5 lat czasu/na wypisanie tego protokółu./. W jakim czasie powinnam otrzymać od pracodawcy protokół powypadkowy ?Kto podpisuję "zawiadomienie o wypadku przy pracy" dla bhp-owca który ma spisać protokół - pracodawca czy ja ??? Pracodawca kazał mi podpisać ja odmówiłam nie wiem czy dobrze zrobiłam,ale logicznie myśląc jest to powinność pracodawcy ???Po stwierdzeniu zgonu przez pogotowie na miejscu była policja,prokurator.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracodawca opowiada bzdury. Zespół powypadkowy ma 14 dni od chwili zawiadomienia o wypadku na sporządzenie dokumentacji powypadkowej. Może to trwac dlużej, ale zwlokę tę trzeba uzasadnić. Skąd pracodawca męża wziąl termin 5 lat nie wiem.

Dziwne dla mnie jest to, że Inspekcja Pracy sie tym nie interesuje. Byc może ten pracodawca nie zgłosił wypadku do PIP, ale z drugiej strony piszesz, że na miejscu wypadku był prokurator.

 

Zgloszenie wypadku Ty powinnas podpisać, ponieważ zgłaszasz wypadek i prosisz o sporządzenie dokumentacji powypadkowej po wypadku męża.

Powinnością pracodawcy po otrzymaniu Twojego, zgloszenia jest powołanie zespołu powypdowego, który zbada okoliczności i przyczyny wypadku i dokona jego prawnej kwalifikacji - czyli określi czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy czy nie.

 

podstawa prawna;

Dz. U. 1998 nr 115 poz. 744

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998 w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy

ze zm.

Dz. U. 2004 nr 14 poz. 117

 

Dz.U. 2006 nr 215 poz. 1582

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się obydwoma rękami pod tym, co pisze behapówka.

To jest zbyt poważna sprawa, żeby pozwolić pracodawcy na lekceważenie obowiązków!

 

Krysiu - moim zdaniem powinnaś w tej chwili zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Koniecznie!

Chyba, ze chcesz pracodawcy dać szansę działania - to najpierw zadzwoń i spytaj co słychać w sprawie sporządzenia dokumentacji.

JA jednak zwróciłabym sie od razu po pomoc do PIP.

Byc moze okaze sie, ze nie mają w ogole tego zgloszenia wypadku smiertelnego od pracodawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bym podpisała to zgłoszenie wypadku ale tam było napisane,że mąż zmarł na zawał serca co jest nie prawdą .Pogotowie napisało "przyczyna zgonu nieznana" w karcie informacyjnej.A żeby stwierdzić zawał potrzebna by była sekcja zwłok lub musiałby być podłączony do aparatury ,to wiem na pewno.Pan szef dzwonił popołudniu i stwierdził że moje pismo o wydanie protokółu mu starczy,więc będę czekać na dalszy rozwój wydarzeń.Właśnie tą ustawę wydrukowałam i dałam p.szefowi /może brak mu kodeksu pracy/ przez to jego nieznajomość przepisów.Na razie dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na protokół powypadkowy. Pamiętaj jednak, że pracodawca męża musi dać Ci protokół do zapoznania się z jego treścią, przed jego zatwierdzeniem. Musisz dokladnie przeczytać protokół przed podpisaniem. Jesli w protokole będa jakieś stwierdzenia nieprawdziwe możesz do protokołu złozyc uwagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególną uwagę zwróc na punkty:

 

5 - MUSI BYĆ "NIE STWIERDZONO" tam, gdzie jest: "stwierdzono naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa (podać dowody)"

 

Ponadto na punkt 6 i 7.

 

W punkcie 7 MUSI być:

"Stwierdza się, że powyższy wypadek : JEST wypadkiem przy pracy"

 

I na punkt 13 - pouczenie o prawie wniesienia uwag.

 

Jesli te punkty, ktore podałam powyzej będą wypelnione nie po Twojej mysli, to w punkcie 13, obok swojego podpisu potwierdzającego TYLKO fakt zapoznania się z trescią protokolu napisz, że wnosisz uwagi na osobnej kartce i taka kartkę z uwagami swoimi dołącz.

 

Pamiętaj, ze masz prawo robienia kserokopii z calej dokumentacji, czyli mozesz skopiowac sobie załączniki, gdyby jakies ustalenia Protokolu byly nie po Twojej mysli i mialabys zamiar wniesc sprawę do sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok będę o tym pamiętać na razie będę czekać na protokół.A jeszcze jedno jeżeli oni dostali zawiadomienie o wypadku dopiero teraz to termin 14 dni dopiero się. liczy, czy od wypadku /03-12-2008.r./
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewania wrote:
Pamiętaj, ze masz prawo robienia kserokopii z calej dokumentacji, czyli mozesz skopiowac sobie załączniki, gdyby jakies ustalenia Protokolu byly nie po Twojej mysli i mialabys zamiar wniesc sprawę do sądu.
Ponieważ załaczniki są integralną częscia protokołu powypadkowego powinnaś załaczniki otrzymać razem z protoołem.

Protokoół powypadkowy powinien byc sporzadzony w ciagu 14 dni od chwil kiedy pracodawca dowiedział się o wypadku. JKeśeli pracodawca dowiedział o wypadku w dniu kiedy wypadek wydarzył, to termin 14 di liczy sie od tego dnia. Przyczyne opóźnienia musi w protokole uzasadnić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szef wiedział o śmierci zaraz jak to się stało o około godziny do dwóch był już z żoną swoją u mnie z wiadomością.Bo ja od niego się dowiedziałam. Ale co mam zrobić jak przywiezie już ten protokół podpisany bo sądzę że tak będzie?? i gdzie wtedy zrobię ksero.No ale przecież on mi musi dać te protokół do ZUS-u.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim szef zatywierdzi protokól musi dać Tobie do przeczytania, po to, abyś w razie nieścislości lub wpisania w protokole rzeczy, które nie miały miejsca lub nie są zgdone z prawdą mogła napisać swoje uwagi. Niedopuszczalne jest zatwierdzenie przez pracodawcę protokołu bez wcześniejszego zapoznania z jego treścią poszkodowanego lub w przypadku śmierci rodziny. Proszę zwrócić uwage na daty w pkt. 11, 13, 14 i 15protokołu.

 

Jeden egzemplarz zatwierdzonego protokołu powinnaś otrzymać - fakt otrzymania potwierdzasz swoim podpisem ( pkt 15)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam !! Dostarczyli mi wreszcie protokół powypadkowy .Moim zdaniem jest idealny aż zanadto ale to szczegół , protokół był już podpisany tak jak myślałam przez pracodawcę 14-03-2009 a do mnie dostarczono 25-03-2009 . w punkcie 5 -ustalono następujące przyczyny wypadku ;;Ludzkie-gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia poszkodowanego., reszta punktu jest-nie stwierdzono. w 6-W wyniku wypadku poszkodowany zmarł. pkt.7-Nie jest wypadkiem przy pracy.brak przyczyny zewnętrznej. W protokóle pojawiła się znów hipoteza ciężkiego zawału serca ,co nikt z lekarzy nie potwierdzi bez sekcji.Po prostu brak słów na pracodawcę .W ogóle jak pisałam swoje uwagi to dzwonił do BHP-ca czy może je przyjąć.BHP-wiec pisząc protokół powiedział mu nie mam szans na odszkodowanie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdził że do pip-u złoży pisemko tłumacząc jego młody wiek i niewiedza.Prawdę mówiąc to transport prowadzi jego ojciec już 10 lat a żeby czego tam uniknąć część firmy jest przejęte przez syna/pracodawcy męża/.Tak więc mam wszystkie potrzebne dokumenty i zanoszę do ZUS-u zobaczę co wyniknie. Dziękuję za wsparcie behapówkę i Ewanie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krysia-stas wrote:
.pkt.7-Nie jest wypadkiem przy pracy.brak przyczyny zewnętrznej
Czyli pracodawca nie uznał wypadku przy pracy, dlatego nie ma szans na odszkodowanie.
W takiej sytuacji trzeba wystąpić z pozwem do sądu pracy o zmianę kwalifikacji wypaku na wypadek przy pracy.
krysia-stas wrote:
Stwierdził że do pip-u złoży pisemko tłumacząc jego młody wiek i niewiedza
Rozumiem, że to pracodawca złozy do PIP wyjaśnienie, tylko nie rozumiem w jakim celu.
Był to wypadek śmiertelny, pracodawca powinien bezpośrednio po wypadku zawiadomić IP.
A niewiedza pracodawcy...cóż, nie zwalnia go od odpowiedzialności.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Witam 15.06.2011r mój mąż miał wypadek podczas wykonywania pracy za granicą.Do dnia dzisiejszego przebywa w szpitalu w Belgii i jak na razie nie wiadomo jak długo jeszcze będzie tam przebywał.Trzy miesiące po wypadku nagle pracodawca zechciał w końcu wykonać protokół bhp.Do tej pory wykorzystując moją niewiedzę w tym temacie wszystkich dokumentów niezbędnych do wykonania takiego protokołu żądał ode mnie.I teraz pytanie .Jak już wspomniałam mąż dalej jest w szpitalu w Belgii pracodawca ma swoją siedzibę w Polsce siłą rzeczy mąż protokołu podpisać nie może co w tej sytuacji czy ja mogę to zrobić za niego.W chwili obecnej ten protokół jest bardzo ważny i potrzebny m.in dla NFZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

korzuchosia wrote:

Witam 15.06.2011r mój mąż miał wypadek podczas wykonywania pracy za granicą.Do dnia dzisiejszego przebywa w szpitalu w Belgii i jak na razie nie wiadomo jak długo jeszcze będzie tam przebywał.Trzy miesiące po wypadku nagle pracodawca zechciał w końcu wykonać protokół bhp.Do tej pory wykorzystując moją niewiedzę w tym temacie wszystkich dokumentów niezbędnych do wykonania takiego protokołu żądał ode mnie.I teraz pytanie .Jak już wspomniałam mąż dalej jest w szpitalu w Belgii pracodawca ma swoją siedzibę w Polsce siłą rzeczy mąż protokołu podpisać nie może co w tej sytuacji czy ja mogę to zrobić za niego.W chwili obecnej ten protokół jest bardzo ważny i potrzebny m.in dla NFZ

W mojej ocenie protokół ma podpisać sam poszkodowany, a jedynie w przypadku wypadku śmiertelnego członek rodziny. Pracownik powinien otrzymać protokół powypadkowy przez podpisaniem go przez pracodawcę tak by mógł wnieść ewentualne zastrzeżenia do protokołu powypadkowego i zespół powypadkowy wówczas musi dokonać analizy zastrzeżeń. Zastrzeżenia do protokołu powypadkowego pisze się oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Pracownik może wystąpić z wniosek o wydanie kserokopii protokołu powypadkowego i wówczas łatwiej jest mu wnieść precyzyjne zastrzeżenia do protokołu powypadkowego. Jeśli pracownik otrzymuje protokół powypadkowy bez wcześniejszego podpisu, że pracownik się z nim zapoznał i nie wniósł zastrzeżeń to w pkt 13 protokołu powypadkowego wpisuje się faktyczną datę kiedy protokół będzie weryfikowany przez pracownika i wpisuje ewentualnie uwagę „do protokołu powypadkowego wniesiono stosowne zastrzeżenia”. Zastrzeżenia dołączyć oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Natomiast gdy pracownik otrzyma protokół powypadkowy bez wcześniejszego podpisu przez pracodawcę i wniesie zastrzeżenia do protokołu powypadkowego tj. odpowiednią notkę o zastrzeżeniach i owe zastrzeżenia dołączy na oddzielnym piśmie za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii, a pracodawca owych zastrzeżeń nie uwzględni to ma prawo złożyć pozew do sądu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzuchosia wrote:
Witam 15.06.2011r mój mąż miał wypadek podczas wykonywania pracy za granicą.Do dnia dzisiejszego przebywa w szpitalu w Belgii i jak na razie nie wiadomo jak długo jeszcze będzie tam przebywał.Trzy miesiące po wypadku nagle pracodawca zechciał w końcu wykonać protokół bhp.Do tej pory wykorzystując moją niewiedzę w tym temacie wszystkich dokumentów niezbędnych do wykonania takiego protokołu żądał ode mnie.I teraz pytanie .Jak już wspomniałam mąż dalej jest w szpitalu w Belgii pracodawca ma swoją siedzibę w Polsce siłą rzeczy mąż protokołu podpisać nie może co w tej sytuacji czy ja mogę to zrobić za niego.W chwili obecnej ten protokół jest bardzo ważny i potrzebny m.in dla NFZ
Po otrzymaniu informacji o wypadku pracodawca musi powołac zespól powypadkowy, który w ciagu 14 dni powinien zbadac okoliczności i przyczyny wypadku i dokonac jego prawnej kwalifikacji - tzn. okreslic czy jest to wypadek przy pracy czy nie.
Po sporządzeniu protokołu, przed jego zatwierdzeniem zerspół powypadkowy zapoznaje poszkodowanego pracownika ( a w przypadku smierci poszkodowanego, uprawnionych członków rodziny i pouczyć o możliwości wniesienia uwag i zastrzeżeń do protokołu jeśli np w protokole zawarte są nieprawdziwe dane, fakty których nie było lub brakuje faktów, które mogły by mieć istotny wpływ na kawalifikację wypadku.
Poszkodowany może robić notatki z dokumentacji powypadkowej.

Dlatego w przypadku męża zespół powypadkowy powinien pofatygować się do męża i zapoznac go z protokołem. W obecnym stanie nie jest pani uprawniona do podpisywania protokołu. Przepisy wyraźnie mówią, że w przypadku zgonu poszkodowanego może to zrobić uprawniony członek rodziny.

Poza tym to mąż najlepiej wie jakie były okoliczności i przyczyny wypadku, czy faktycznie to co zawiera protokól jest prawdą.

Moim zdaniem mąż powinien wystosować pismo do pracodawcy z żądaniem wydania protokołu powypadkowego.
Pismo za zwrotnym potwierdzeniem odbioru przekazć pracodawcy. Jeśli nadal nic sie nie będzie działo w sprawie można poprosić o pomoc Państwową Inspekcję Pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację.Byłam złożyć skargę do inspekcji pracy.Mąż miał wypadek 15.06 2011r.Tam dowiedziałam się,że wypadku tego pracodawca nie zgłosił do PIP .Jest to wypadek ciężki.Wydaje mi się ,że skoro nie zgłosił tego do PIP-u to do prokuratury tym bardziej.Co w związku z tym.Czy PIP teraz sam zgłosi to do prokuratury czy mam to zrobić ja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam mam pytanie.Mąż miał wypadek podczas wykonywania pracy po czy leżął w szpitalu .Przez tydzięń był na przepustce w tym czasie pracodawca bez uprzedzenia pojawił się u nas w domu ze swoim pracownikiem.Powiedzieli wówczas ,że przyjechali bo potrzebne jest męża oświadczenie o wypadku do ubezpieczenia samochodu o wypłatę odszkodowania dla pracodawcy potem mąż zgłosił wypadek.Po otrzymaniu protokołu powypadkowego przeczytaliśmy,że komisja powypadkowa tego właśnie dnia dokonała przesłuchania pracownika.Żaden z nich nie poinformował nas o tym,że są komisją powypadkową czy jest to zgodne z prawem bo mi wydaje się,ze powinni nas o tym zawiadomić.Proszę o szybką odpowiedż
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale jak wpuszcza się kogoś do prywatnego mieszkania to trzeba wiedzieć kogo się wpuszcza i w jakim celu przybył. Ponadto odbieranie oświadczenia o wypadku jest równoznaczne, że jest to potrzebne do ustaleń okoliczności i przyczyn wypadku. Ponadto pracodawca nie wysyła pierwszego lepszego pracownika tylko tego co bada okoliczności i przyczyny wypadku. Wobec tego ewentualny brak właściwego zachowanie ze strony domowników nie może powodować żadnych roszczeń w stosunku do pracodawcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...