Jump to content
Forum Odszkodowania

Wyrok karny a przedawnienie


szymonek75
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Ma miejsce wypadek drogowy, samochodem poszkodowanym jadą dwie osoby. Jedna zostaje ciężko ranna (powyżej 7 dni) druga (poniżej 7 dni).

 

Przeciwko sprawcy zapada wyrok skazujący (kk). W wyroku mowa jest tylko o osobie ciężko rannej.

 

Zgłoszona zostaje szkoda przez osobę lekko ranną.

 

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty stwierdzając, że sprawa uległa przedawnieniu- tj. minęły 3 lata. Sugerując, że owszem miało miejsce jedno zdarzenie- niemniej jednak ofiarą przestępstwa jest tylko jedna osoba- tzn. ta ciężko ranna.

 

Osobę lekko ranną potraktowano jako ofiarę wykroczenia i zastosowano krótszy termin przedawnienia.

 

Pytanie, czy słusznie? czy jeden czyn niedozwolony może być i przestępstwem i wykroczeniem?

 

Czy nie powinno być tak, że zarówno pasażer jak i kierowca samochodu poszkodowanego są ofiarami przestępstwa i powinni byli zastosować termin 20 lat (przedawnienia) dla obu poszkodowanych?

 

Z góry dziękuję za pomoc, bowiem nie wiem czy mam szanse w sądzie.

 

Pozdrawiam,

Szymon

Link to comment
Share on other sites

1) Według mojej oceny słusznie. Przepisy k.c. rozróżniają szkodę wynikłą z czynów zabronionych np. typu wykroczenia, a przestępstw (występków i zbrodni). Zgodnie z art. 442[1] § 1 k.c. roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jak wynika z brzmienia art. 442[1] § 2 k.c. jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia;

 

2) Ależ oczywiście, że jeden czyn zabroniony może być zarówno przestępstwem i wykroczeniem. Zgodnie z art. 10 § 1 k.w. jeżeli czyn będący wykroczeniem wyczerpuje zarazem znamiona przestępstwa, orzeka się za przestępstwo i za wykroczenie, z tym że jeżeli orzeczono za przestępstwo i za wykroczenie karę lub środek karny tego samego rodzaju,

wykonuje się surowszą karę lub środek karny. W razie uprzedniego wykonania łagodniejszej kary lub środka karnego zalicza się je na poczet surowszych. Przykład prowdzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji- są to dwa odrębne czyny;

 

3) Ofiarą przestępstwa będzie tylko ta osoba, która odniosła obrażenia poniżej 7 dni trwające. Druga osoba może być jedynie uczestnikiem wypadku np. może być jeszcze trzeci pojazd.

Link to comment
Share on other sites

Niestety dla Pana ubezpieczyciel ma rację. Popełnienie przestępstwa nie odnosi się do wszystkich uczestników jakiegoś zdarzenia tylko do tych w stosunku do których dochodzi do wyczerpania znamion ustawowych przestępstwa.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...