Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Złamana noga podczas pracy- kto sporządzi raport powypadkowy


strazak998
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pracuję w małej firmie (4 osoby) w której nie ma wyznaczonej osoby odpowiedzialnej za bhp. Złamałem nogę podczas wykonywania mojej pracy . Mam więc pytanie kto sporządzić powinien moją dokumentację wypadkową . Jak wygląda sprawa z ZUS-em czytałem na forum że chorobowe jeśli wypadek jest w pracy to wypłacane jest 100% . Kto i w jakiej formie informuje ZUS. Czy złamana noga to wypadek ciężki ?

Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracodawca zatrudniający nie więcej niż 10 pracowników, nie ma obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy, zamiast członka zespołu powypadkowego - pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, w skład tego zespołu wchodzi pracodawca lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę albo specjalista spoza zakładu pracy.

 

ZUS powinien zawiadomic pracodawca.

 

Nie sądzą, aby złamanie nogi było cięzkim wypadkiem. Zresztą nawet jeśli, to nie ma to żadnego znaczenia w wysokości ewentualnego odszkodowania.

Ma to znaczenie w statystyce i wysokości płaconych składek przez pracodawcę na ubezpieczenie wypadkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

behapówka wrote:
Pracodawca zatrudniający nie więcej niż 10 pracowników, nie ma obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy
Mała poprawka: "nie wiecej niz 100 pracowników". ;)

Z całą resztą się zgadzam. Myślę, ze w takich małych firmach pracownik musi sam dopilnować, żeby pracodawca dopełnił ciążących na nim obowiązków - tak więc strażak998 - jeśli Twoj pracodawca nic nie robi w spr. Twojego wypadku, poproś go pisemnie o sporządzenie dokumentacji i uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewania wrote:
behapówka wrote:
Pracodawca zatrudniający nie więcej niż 10 pracowników, nie ma obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy
Mała poprawka: "nie wiecej niz 100 pracowników". ;)
KP Art. 237[1. § 1. Pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli:
1) zatrudnia do 10 pracowników
I w tym kontekscie to napisałam, bo tak własnie może być i wtedy w skład zespołu powypadkowego wchodzi pracodawca oraz specjalista spoza zakladu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Rozumiem kontekst, jednak sprostowania wymagało konkretne Twoje stwierdzenie dotyczące TWORZENIA służby bhp, że zatrudniający nie więcej niz 10 pracownikow nie ma obowiazku tworzenia sluzby bhp , podczas gdy przepis mowi wyraźnie o 100 pracownikach, mogło bowiem wprowadzać w błąd osoby czytające.

 

Art. 237.11. § 1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Ale - dobrze, że już jest wszystko jasne. Myślę, że teraz każdy wie o co nam chodzi. :)

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za podpowiedzi poczytałem jeszcze co nieco i już jestem duużo mądrzejszy.

 

Jeśli się mylę proszę o sprostowanie:-)

 

1. Po sporządzeniu dokumentacji wypadkowej ( moje wyjaśnienia + świadka ) , tworzy protokół powypadkowy . Daje mi do zapoznania jeśli nie mam zastrzeżeń po moim podpisie sam zatwierdza protokół .

 

2. wysyła protokół wraz z załącznikami ( wyjaśnienia , zwolnienie L-4 , kartę udzielonej pomocy - z pogotowia ) do ZUS-u

 

Z tego co się doczytałem to w firmach zatrudniających mniej niż 20 osób ZUS od razu (nie po 33 dniach ) wypłaca w 100% chorobowe

 

3. po ukończeniu zwolnienia i rehabilitacji na mój wniosek pracodawca dosyła druk N9 i resztę dokumentacji z leczenia i wtedy staje na komisję w celu odszkodowania chyba

 

Wielkie dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strazak998 wrote:
Po sporządzeniu dokumentacji wypadkowej ( moje wyjaśnienia + świadka ) , tworzy protokół powypadkowy . Daje mi do zapoznania jeśli nie mam zastrzeżeń po moim podpisie sam zatwierdza protokół
Dokładnie tak
strazak998 wrote:
wysyła protokół wraz z załącznikami ( wyjaśnienia , zwolnienie L-4 , kartę udzielonej pomocy - z pogotowia ) do ZUS-u
Tak + druk ZUS Z-3 - zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek.
Od pierwszego dnia zasiłek wyplaca ZUS. Po otrzymaniu dokumentów ma na to 30 dni.
strazak wrote:
po ukończeniu zwolnienia i rehabilitacji na mój wniosek pracodawca dosyła druk N9 i resztę dokumentacji z leczenia i wtedy staje na komisję w celu odszkodowania chyba
Tak
Ewania wrote:
:) zatrudniający nie więcej niz 10 pracownikow nie ma obowiazku tworzenia sluzby bhp
A ma? Ewanio przeczytaj wyraźnie pytanie, zatrudnienie dotyczylo 4 pracowników, więc moja odpowiedź jest jak najbardziej na miejscu i nikogo w bład nie wprowadza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...