Jump to content
Forum Odszkodowania

Wypadek w pracy - Proszę o poradę.


marzata1986
 Share

Recommended Posts

Witam, chciałabym uzyskać informacje na temat wypadku opisanego poniżej...

 

Mąż będąc w godzinach pracy został zaatakowany przez innego kierowcę, który wybił mu szybę w samochodzie wynikiem czego mąż miał szyte oczy i przebywał w szpitalu. Aktualnie jest na L4. Pracodawca sporządził protokół z wypadku w którym napisał, iż jest to wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy. Okazało się iż wypadek nie jest zgłoszony do zusu gdyż tłumaczą się tym że należy to zrobić po 33dniach, jednak z mojej wiedzy jeśli wypadek zdarzy się w pracy trzeba od razu powiadomić Zus. I tu moje pytanie czy wypadek w pracy a traktowany na równi z wypadkiem przy pracy (to takie same przepisy)? I czy pracodawca uczciwie postąpił względem pracownika.

 

Z góry dziękuję za info.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego trakytowany na równi z wypadkiem przy pracy - czy mąż był w podrózy służbowej podczas gdy zdarzył się wypadek?

 

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) - na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie (cytowana ustawa z dnia 30 października 2002 r.), traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

1) w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone w definicji wypadku przy pracy (art. 3 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 cytowanej ustawy z dnia 30 października 2002 r.), chyba że wypadek został spowodowany postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;

2) podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;

3) przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

 

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.):

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Określone zdarzenie może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy jedynie wówczas, gdy spełnia równocześnie wszystkie cztery warunki podane definicji.

 

 

w Wypadku traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy, uprawnienia do świadczeń są takie same jak w związku z wypadkiem przy pracy.

Jaki to są świadczenia - http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=402

 

 

Art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) mówi o tym, że prawo do zasiłków określonych w tej ustawie i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:

 

- płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych

- ZUS, w przypadku gdy płatnik zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych (względem pracowników płatnikiem składek nadal jest pracodawca).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...