Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

odszkodowanie wypadek samochodowy


no010
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam userow.

Zyjemy w czasach gdzie nie wiedza swoich praw czesto prowadzi do tego iz nie wykorzystujemy tego co sie nam nalezy. Dlatego zwracam sie z prosba do Was drodzy forumowicze.

 

3 tygodnie temu uleglem wypadkowi samochodowemu. Uderzyl do Nas czolowo samochod prowadzony przez pijanego kierowce. W wyniku uderzenie stracilem przytomnosc i doznalem wielu stluczen. Z miejsca wypadku zostalem przewieziony do szpitala gdzie dokonano u mnie szeregu badan (RTG, USG etc.) Nie wyklazaly one zadnych powaznych powiklan jedynie dosc moce stluczenia. Z racji tego iz stracilem przytomnosc lekarz postanowil mnie zatrymac w szpiatalu na obserwacje. Zdecydowalem sie wypisac na wlasna odpowiedzialnosc ze wzgledu na to iz wypoadek zdarzyl sie 400 km od mojego domu a mialem mozliwosc powortu do domu w komfortowych warunkach. Po przyjezdzie do miejsca zamieszkania zglosilem sie w dniu nastepnym do szpitala w wlasnym miescie. Moj lekarz przepisal mi tabletki, masci po czym udalem sie na 1.5 tygodniowe zwolnienie L4. Pomimo odpoczynku, mam nadal obolale i stluczone miesnie przy kregoslupie. Lekarz przepisal mi zabiegi rehabilitacyjne oraz przedluzyl mi o 2 tygodnie zwolnienie.

 

W zwiazku z zaistniala sytuacja zastanawiam sie czy nie przysluguje mi odszkodowanie z tego powodu. Jestem ubezpieczony w pracy zbiorowo w firmie AIG. Czy moge sie ubiegac o jakiekolwiek odszkodowanie z tej firmy badz z ZUS?

 

Poradzcie prosze co zrobic...

 

Z gory dziekuje i serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz ubiegać się o:

 

1. odszkodowanie z własnego AC za uszkodzony pojazd, LUB z OC "sprawcy" - ale wypłata odszkodowania nastąpi pewnie po wyroku skazującym sprawce.

2. w AIG, jeśli zdarzenie było objęte takim ryzykiem - przeczytaj OWU (tylko tam jest napisane za co płacą)

3. z NW własnego pojazdu (jeśli miałeś wykupione)

4. z OC pojazdu "sprawcy" - z tym, że pewnie tak jak wyżej pisałem - wyplata zapewne po wyroku skazującym).

 

Z tego co wiem, to ZUS płaci tylko za wypadki w pracy i to tylko na L4 100% uposażenia a nie 80% jak przy chorobie (ale tego nie jestem pewny, wiec jak się mylę niech mnie ktoś poprawi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochod ktorym jechalismy mial wykupione ubezpieczenie AC jak i NW. Zatem radzicie zeby skorzystac z tego ?? W jaki sposob?

 

P.S. co do ZUS to juz wiem ze na 100% wyplaca jedynie wowczas gdy wypadek mial miejsce w pracy, a tak nie bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam W pażdzierniku miałam wypadek samochodowy wjechał w nas bus miałam skrecenie kregów szyjnych nosiłam gorset na szyje przez 3 tyg i rozciety łuk brwiowy 2 szwy.Miałam rehabilitacje przez 2 tyg.Firma w której były ubezpieczone samochód sprawcy wypłaciła mojej kolezance 1500zł od razu jak napisała do nich pismo.Ja zgłosiłam sie do fimmy która zajmuje sie odszkodowaniami.Jednak przy podpisamiu umowyzaznaczyłam ze jak nie wynegocjuja kwoty wiekszej niz 2500 to rezygnuje z ich usług bo 1500 wiedziałam ze dostane bez ich pomocy.I rzezcywiscie ubezpieczalnia przyznała mi 1500 z czego oni potracilio prowizje i zostało 1000 i chca mi to wypłacic sadzac ze to nie koniec sprawy.Ja mysle ze jak przyjme te 1000zł to juz nic wiecej nie dostane.Jak to jest???bo to ponoc 1500zł to jest zadośuczynienie.Czy jezeli firma ubezpieczeniowa je wypłaci czy mozna sie ubiegac o jeszcze jakies pieniadze???dodam ze do pazdziernika do stycznia włuczyłam sie po lekarzach z bołem głowy i kregosupa i teraz za tydzien mam znowu rehabilitacje wiec te 1500zł to tak naprawde mało pieniędzy.Pomózcie bo boje sie ze firma ubezpieczenoowa mnie oszuka bo wezmie prowizje 500zł mi da 1000 a sama dostałabym 1500bez ich pomocy bo tak dostała moja kolezanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no010 wrote:
Samochod ktorym jechalismy mial wykupione ubezpieczenie AC jak i NW. Zatem radzicie zeby skorzystac z tego ?? W jaki sposob?

P.S. co do ZUS to juz wiem ze na 100% wyplaca jedynie wowczas gdy wypadek mial miejsce w pracy, a tak nie bylo.
dzwonisz na infolinię TU (numer powinien być na polisie) i informujesz że chcesz zgłosić szkodę z AC i z NW - dalej powinno polecieć z automatu - pokierują Cię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do no010,

 

1) Być może nie będziesz musiał czekać do wyroku sądu. Ubezpieczyciel sprawcy podejmie taką decyzję po kontakcie z Policją i prawdopodobnie ze sprawcą, który pewnie przyzna się do winy, więc sprawa nie musi czekać. (Ja tak miałem, pijany sprawca ubezpieczony w PZU)

 

2) Wydaje mi się, że Twoje szkody(zdrowie, moralne, samochód) powinny zostać zaspokojone z OC sprawcy. Dodatkowo warto skorzystać z własnego NW. Dowiedz u Twojego ubezpieczyciela czy ruszenie Twojego AC jest dla Ciebie opłacalne. (historia bazszkodowej jazdy).

 

3)Do AIG w zakładzie pracy zgłoś to także. Ubezpieczenie raczej nie ogranicza się do zakładu pracy.

 

4)Wypadek, który Ci się przydarzył jest groźny i myślę, że warto zgłosić to do jakieś firmy prawniczej. Ja poprosiłem o pomoc Campter.pl. Z dotychczasowej współpracy jestem zadowolony ale dopiero podpisałem umowę, więc na wyniki jeszcze za wcześnie.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypadku samochodowym zgineła moja 19 letnia córka mineło 3lata kierowca został wyrok 2 lata i 6miesiecy za umyślne spowodowanie wypadku kierowca był pod wpływem alkoholu i narkotyków ale wyrok jest nie prawomocny poniewaz obronica oskarżonego odwołał sie od wyroku i wraca sprawa do ponownego rozpatrzenia czy w tej sytuacji nie należy mi się odszkodowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do renifer:

 

Jak najbardziej należy Ci się stosowne odszkodowanie za znaczne pogorszenie się sytuacji życiowej w związku ze śmiercią córki. Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak próbować wstrzymać się z wypłatą odszkodowania do zakończenia sprawy karnej, ale i na to jest sposób.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, doszedlem do zdrowia zatem sadze ze moge ubiegac sie o odszkodowanie. Dostalem wszelakie formularze z firmy ubezpieczeniowej i mam klopot :

1 Szkoda osobowa - mam wpisac kwote roszczen w tym punkcie i zastanawiam sie bo nie wiem czego sie moge spidziewac wq tym przypadku.

 

prosze o pomoc.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
zwirek52 wrote:
Witam.
Znaczenie ma czy wypadek miał miejsce w czasie wykonywania pracy. Jeżeli tak właśnie było to można ubiegać się o odszkodowanie z AIG, a jeśli nie to z OC sprawcy wypadku.

Pozdrawiam.
Nie ma żadnych przeszków prawnych aby ubiegać się o odszkodowanie zarówno z ZUS jako wypadek przy pracy, z ubepzpieczeń dobrowolnych NNW jak i z polisy OC sprawcy wypadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gruz wrote:
możesz ubiegać się o:
Z tego co wiem, to ZUS płaci tylko za wypadki w pracy i to tylko na L4 100% uposażenia a nie 80% jak przy chorobie (ale tego nie jestem pewny, wiec jak się mylę niech mnie ktoś poprawi)
Konkretnie za wypadki przy pracy płatnik składek lub ZUS płaci zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. 100% podstawy wymiary za niezdolność do pracy w drodze do pracy i z pracy z ubezpieczenia chorobowego. Oczywiście pracodawca następnie rozlicza się z ZUS, gdyż zasiłki chorobowe wypłacane są z funduszy ZUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

agnesz6 wrote:

acha i jeszcze jedna sprawa samochod którym jechałam nie miał wykupionego NW???z którego tez mogłabym sie ubiegac o odszkodowanie co radzicie w tym przypadku???

Skoro nie miał to nie ma podstaw prawnych do likwidowania szkody z tegoż ubezpieczenia- można z innego dobrowonego NNW np. grupowego w pracy i innych indywidualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

agnesz6 wrote:

Witam W pażdzierniku miałam wypadek samochodowy wjechał w nas bus miałam skrecenie kregów szyjnych nosiłam gorset na szyje przez 3 tyg i rozciety łuk brwiowy 2 szwy.Miałam rehabilitacje przez 2 tyg.Firma w której były ubezpieczone samochód sprawcy wypłaciła mojej kolezance 1500zł od razu jak napisała do nich pismo.Ja zgłosiłam sie do fimmy która zajmuje sie odszkodowaniami.Jednak przy podpisamiu umowyzaznaczyłam ze jak nie wynegocjuja kwoty wiekszej niz 2500 to rezygnuje z ich usług bo 1500 wiedziałam ze dostane bez ich pomocy.I rzezcywiscie ubezpieczalnia przyznała mi 1500 z czego oni potracilio prowizje i zostało 1000 i chca mi to wypłacic sadzac ze to nie koniec sprawy.Ja mysle ze jak przyjme te 1000zł to juz nic wiecej nie dostane.Jak to jest???bo to ponoc 1500zł to jest zadośuczynienie.Czy jezeli firma ubezpieczeniowa je wypłaci czy mozna sie ubiegac o jeszcze jakies pieniadze???dodam ze do pazdziernika do stycznia włuczyłam sie po lekarzach z bołem głowy i kregosupa i teraz za tydzien mam znowu rehabilitacje wiec te 1500zł to tak naprawde mało pieniędzy.Pomózcie bo boje sie ze firma ubezpieczenoowa mnie oszuka bo wezmie prowizje 500zł mi da 1000 a sama dostałabym 1500bez ich pomocy bo tak dostała moja kolezanka

1) Dopóki nie zostanie podpisana ugoda z likwidatorem dopóty można dochodzić dodatkowych roszczeń aż do czasu przedawnienia sprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

renifer wrote:

W wypadku samochodowym zgineła moja 19 letnia córka mineło 3lata kierowca został wyrok 2 lata i 6miesiecy za umyślne spowodowanie wypadku kierowca był pod wpływem alkoholu i narkotyków ale wyrok jest nie prawomocny poniewaz obronica oskarżonego odwołał sie od wyroku i wraca sprawa do ponownego rozpatrzenia czy w tej sytuacji nie należy mi się odszkodowanie

Na pewno było to nieumyślne spowodowanie wypadku a jedynie umyślne naruszenie przepisów drogowych. Jakby ktoś umyślnie powodował wypadek drogowey to byłoby to kwalifikowane jako zbrodnia zabójstwa. Powrót sprawy do ponego rozpoznania nie przekreśla dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z polisy OC sprawcy. T.U. wypłaca świadczenie na podstawie uznania roszczenia poszkodowanego w wyniku własnych ustaleń, zawartej ugody lub prawmocnego wyroku sądowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ivvona wrote:

Do ilu dni od kolizji (niewielka stłuczka) można zgłosić szkodę?

Do lat 3. Zgodnie z art. 442[1] § 1 k.c. roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Natomiast w przypadku przestępstwa drogowego określonego w art. 177 § 1- 2 k.k. przedawnienie roszczenia o naprawienie szkody na osobie wynosi 20 lat. Wynika to z brzmienia art. 442[1] § 2 k.c. jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jest to sztywny okres przedawnienia tego typu roszeń wynikłych z przestępstwa (występku, zbrodni), gdzie ustawodawca nie rozróżnia sytuacji, terminu w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i sprawcy zobowiązanym do jej naprawienia. Jednak 20 letni okres przedawnienia zaistniał dopiero w wyniku ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U. 2007 nr 80 poz. 538), gdzie uchylono art. 442 k.c., a dodano art. 442[1] k.c.. Przed zmianą ustawy Kodeks cywilny okres ów wynosił 10 lat. Samą treść ustawy wydano w dn. 16 lutego 2007 r., ustawę ogłoszono w dn. 9-05-2007r., ustawa weszła w życie i obowiązywała od dn. 10-08-2007 r.. Koreluje to z art. 3 ustawy z ustawą z dn. 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U. 2007 nr 80 poz. 538), gdzie jest zapis, że ustawa wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Skoro ustawę ogłoszono w dn. 9-05-2007r. to zaczęła obowiązywać od dn. 10-08-2007 r., gdyż termin trzech miesięcy upłynął dokładnie z upływem dn. 9-08-2007r.. Skoro zaś do dnia 10-08-2007 r. obowiązywał 10 letni termin przedawnienia roszczeń to 10 lat wstecz z obliczenia wychodzi data 10-08-1997 r., czyli słownie 10 sierpień 1997 r. , a nie 10 lipiec 1997 r. jak podano w informacji. Wobec tego z obliczenia wynika, że można dochodzić roszczeń za szkody osobowe wynikłe z przestępstwa (występku lub zbrodni) popełnionego od dn. 10 sierpnia 1997 r.. Brzmienie art. 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U. 2007 nr 80 poz. 538), mówi wprost, że do roszczeń o których mowa w art. 1 ustawy powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, a według przepisów dotychczasowym jeszcze w tym dniu nieprzedawnionych stosuje się przepisy art. 442[1] k.c. czyli przepisy mówiące o 20 letnim okresie przedawnienia. Wobec tego gdyby szkoda powstała po 10 lipca, do dnia 9 sierpnia 1997 r. to w dn. 10 sierpnia 2007r.- data wejścia w życie ustawy- o zmianie ustawy - Kodeks cywilny- owa szkoda byłaby już przedawniona, gdyż upłynęło wówczas już pełne 10 lat i wówczas art. 2 ustawy nie miałby zastosowania. Wydaje się, że szkoda z dn. 10 sierpnia 1997 r. nie jest jeszcze przedawniona, gdyż uległaby przedawnieniu dopiero z upływem dnia 10 sierpnia 2007r., a właśnie od tego dnia zaczęła obowiązywać ustawa nowelizująca, mówiąca o 20 letnim terminie przedawnienia i ów dzień został objęty dobrodziejstwem art. 2 tejże ustawy nowelizującej. Zgodnie z art. 112 k.c. termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no010 wrote:
Witam, doszedlem do zdrowia zatem sadze ze moge ubiegac sie o odszkodowanie. Dostalem wszelakie formularze z firmy ubezpieczeniowej i mam klopot :
1 Szkoda osobowa - mam wpisac kwote roszczen w tym punkcie i zastanawiam sie bo nie wiem czego sie moge spidziewac wq tym przypadku.

prosze o pomoc.

pozdrawiam
Wszystko zależy od konkretnego przypadku oraz z jakiego ubezpieczenia będzie likwodowana szkoda. Z polisy OC należy się odszkodowanie za szkody materialne (m.in. leczenia i rehabilitacja, utracony dochód)oraz zadośćuczynienie za szkody niemajątkowe (m.in. ból fizyczny i cierpienia psychiczne, wodoczne następstwa wypadku, trwałego uszczerbku na zdrowiu, długości leczenia i rehabilitacji).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...