Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Kapitalizacja renty. Czy warto ?


John
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem osobą po wypadku komunikacyjnym z 1 gr. niepełnosprawności, mam 32 lata. Otrzymuję rentę z firmy ubezpieczeniowej (gdyż był to wypadek w pracy) w wysokości 2200 zł/miesiąc. Ostatnio otrzymałem propozycje od ubezpieczyciela skapitalizowania renty w wysokości 630 tys. Interesowałaby mnie czy Państwa zdaniem proponowana kwota jest odpowiednia i nie jest zaniżona przez Tow. Ubezp. ? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę iść do jakiegoś doradcy finansowego niech panu policzy przyszłą wartość tych 2200 zł odkładanych miesięcznie lub poszukać gdzieś w internecie wzoru na obliczenie przyszłej wartosci pieniądza w czasie. Najlepiej szukać w OCENA EFEKTYWNOŚĆI INWESTYCJI i wzoru na FV czy coś takiego - studenci mają taki przedmiot na studiach pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie chodzi o to, że musi pan przewidzieć ile lat przeżyje i jaką wartość ta suma będzie miała przez ten okres. Dzisiaj to nie jest mała kwota ale nikt panu nie powie ile to będzie za kilka lat więc lepiej zapytać doradcy niech to policzy i panu powie, można np zapytać się agaenta z firm ubezpieczeniowych, a dokładnie OFE ile nasze 2200 odkładane na emeryturę zakładając że będziemy pracować np 30 lat przyniesie zysku i porónać to z sumą, którą proponuje ubezpieczyciel - oczywiście trzeba odjąć zysk jaki mogą przynieść te pieniądze gdy będą inwestowane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Stoję (potencjalnie) przed podobną perspektywą kapitalizacji renty.

Podstawowe pytanie do John: czy Twój stan zdrowia umożliwi Ci uzyskiwanie jakiś dochodów.

(nie oczekuję odpowiedzi - odpowiedz sam sobie)

 

Ja to liczę tak: masz 32 lata, na emeryturę byś przeszedł normalnie mając 65 lat. Czyli brakuje Ci 33 lata. Mnożąc 33 lata x 12mc/rok x 2200zł/mc wychodzi 871 tys.zł, a więc 38% więcej.

A jak będziesz żył dłużej niż do 65`roku życia, to te skapitalizowane 630tys.zł muszą Ci wystarczyć nie na 33 lata, ale odpowiednio dłużej (do śmierci).

Czyli na skutek skapitalizowania będziesz miał 38% mniej. Czy jesteś w stanie obracając finansowo tymi 630tys.zł uzyskać zysk 38%+inflacja? Ja bym nie potrafił robić tego stale.

Jeżeli będziesz żył dłużej niż do 65`roku życia, to bez kapitalizacji jakąś emeryturę będziesz miał. Jak skapitalizujesz, to już "radź sobie sam".

Następne zagrożenie - ew. duża inflacja i strata wartości pieniądza (to co pisała Emilia22). Bez kapitalizacji będą Ci odpowiednio podwyższali miesięczną rentę. Po kapitalizacji "radź sobie sam".

 

Jest też (hipotetyczny) plus. Jeżeli możesz jakoś zarabiać (wiem że 1 grupa, ale różnie to bywa), to po kapitalizacji już Ci niczego nie zabiorą, nawet jak Ci udowodnią, że zarabiasz.

ALE BEZ WZGLĘDU NA WSZYSTKO - jeżeli kapitalizacja to uczciwie, a nie 38% mniej. I niech skapitalizują jeszcze z 10-15 lat emerytury.

 

P.S. Ja jestem w podobnym wieku i walczę przed sądem z ubezpieczycielem o rentę z tytułu OC komunikacyjnego. Wiem jedno - NIGDY BYM SIĘ NIE ZGODZIŁ na taką kapitalizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...