Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek w pracy 12 szwów na łydce.ile odszkodowania od zus?


8marcin5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam.Wczoraj miałem wypadek w pracy. wpadłem nogą do dziury w stropie w której sterczał gwóźdź i rozerwałem sobie o niego łydkę. rana około 10cm bardzo głęboka,w szpitalu założyli mi 12 szwów. i teraz moje pytanie,czy warto starać się o odszkodowanie w ZUSie i PZU? i ile za to bym dostał?? słyszałem gdzieś że zus płaci 200zł od 1 szwa!? prosze o szybka odp.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem 8 dni zwolnienia i kiedy zawiozłem je do firmy to kadrowa i bechapowiec siedli na mnie,że "jak to znowu wypadkowe,nie przesadza pan..." zostawiłem druk i wyszedłem. później dowiedziałem się od kierownika,że potraktują to jako zwykłe chorobowe i nie mogę starać się o odszkodowanie,inaczej mnie zwolnią...dlaczego tak zdecydowali? przecież to nie oni wypłacają odszkodowanie tylko to jest z moich składek. co mam teraz zrobić???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgłoś wypadek na piśmie do prqcodawcy, zarejestruj w sekretariacie. Pracodawca mając takie zgłoszenie musi powołać zespół powypadkowy i przeprowadzić postępowanie.

 

Kwestia czy i jakie uzyskasz odszkodowanie to już inna para kaloszy ale postępowanie powypadkowe pracodawca przeprowadzić musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
8marcin5 wrote:
witam.Wczoraj miałem wypadek w pracy. wpadłem nogą do dziury w stropie w której sterczał gwóźdź i rozerwałem sobie o niego łydkę. rana około 10cm bardzo głęboka,w szpitalu założyli mi 12 szwów. i teraz moje pytanie,czy warto starać się o odszkodowanie w ZUSie i PZU? i ile za to bym dostał?? słyszałem gdzieś że zus płaci 200zł od 1 szwa!? prosze o szybka odp.
pozdrawiam
Wszystko zależy od tego ile lekarz orzecznik stwierdzi trwałego procentowego uszczerbku na zdrowiu. Z NNW odszkodowanie to iloczyn trwałego uszcerbku an zdrowiu- wyrażonego procentowo i sumy ubezpieczenia. Jeśli zaś chodzi o jednorazowe odszkodowanie z ZUS to świadczenie jest iloczynem trwałego uszczerbku na zdrowiu i kwoty 621zł za każy 1% stwierdzone trwałego uszczerbku- podstawa prawna art. 12 ust. 1 z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
Witam serdecznie. Jestem pracownikiem budowlanym. Z powodu wadliwego rusztowania spadłem z niego i nabiłem się na pręt znajdujący się na ziemi. miałem mocno przeciętą nogę i mam 13 szwów na prawej łydce. Mam też uszkodzone nerwy. Chciałbym się dowiedzieć na ile % uszczerbku na zdrowiu mogę liczyć z ZUS. Czy dodatkowo mogę starać się o odszkodowanie z OC pracodawcy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

po wypadku przy pracy może Pan starać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Polecam lekturę naszego Vademecum uzyskania odszkodowania z ZUS - znajdzie Pan tam odpowiedzi na najczęściej zadawane przez poszkodowanych pytania.

 

Dodatkowo jeżeli do zdarzenia przyczynił się pracodawca poprzez nieprzestrzeganie przepisów BHP czy inne zaniedbania, to pracownik może uzyskać odszkodowanie uzupełniające (pomniejszone o wypłatę z ZUS) z OC pracodawcy - również polecam lekturę Vademecum w tym temacie. Należy jednak udowodnić winę pracodawcy. Najlepiej, żeby w protokole BHP wskazano winę pracodawcy a jeśli tak się nie stanie to dobrze jest pozyskać oświadczenia kilku innych pracowników o nieprzestrzeganiu BHP przez pracodawcę.

 

Co do samego uszczerbku na zdrowiu to jest on wyliczany przez lekarza orzecznika. Brany jest pod uwagę sam uraz, przebyte zabiegi i rehabilitacje, proces gojenia i leczenia, wygląd blizn czy stan zdrowia po zakończenia leczenia. Tak wiec bez kompletu dokumentów nie jestem w stanie wskazać na jaki % może Pan liczyć, ale wysyłam artykuł w temacie urazu nóg - może będzie pomocny.

 

Życzę powodzenia i dużo zdrowia.

 

Pozdrawiam,

Izabela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...