Jump to content
Forum Odszkodowania

PZU a zawał serca


skrobians
 Share

Recommended Posts

Znajomy ubezpieczony w ramach ubezpieczenia grupowego w zakładzie pracy dostał zawału serca. PZU odmówiło wypłaty odszkodowania, ponieważ podczas zawału nie było jakiegoś załamka Q. Okazało się, że w przepisach szczegółowych, które nie zostały przedstawione temu mężczyźnie jest informacja, że przy zawale musi istnieć ten zalamek - jako niezbędny dpo wypłaty odszkodowania. Sąd stanął po stronie PZU - bo przecież zabezpieczyło się ono warunkami szczególnymi dostępnymi tylko w siedzibie firmy - i w trakcie procesu orzeczono od znajomego zwrot kosztów zastępstwa procesowego na rzecz PZU ( nie Skarbu Państwa ) w znacznej kwocie.

Czy ktoś wie - czy istnieje możliwośc odwołania się od tych kosztów, lub co zorbić, żeby choć tego nie płacić. Nie dość, że człowiek ciężko chory - i nie może teraz wykonywać zatrudnienia - to PZU nie wypłaciło odszkodowania - zażyczyło sobie jeszcze dodatkowych pieniędzy. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż mija termin do wszelkich odwołań.

Ponoć Sąd Najwyższy orzekał coś o tym nieszczęsnym załamku Q - ale nie możemy znależć jakiegoś odnośnika do sprawy.

Link to comment
Share on other sites

w kwestii

-> odwołania się, zwolnienia z kosztów - na pewno można o to wnioskować - ale na jakim etapie procesu, i czy można już po jego zakończeniu - niestety, nie pomogę

 

-> owego nieszczęsnego załamka Q w OWU PZU Życie

- z tego, co się orientuję, wyroku sądu najwyższego w tej sprawie jeszcze nie było, wyroki sądów niższych instancji są różne - na korzyść, jak i niekorzyść ubezpieczonego

- tematem już od dłuższego czasu zajmuje się nie tylko Rzecznik Ubezpieczonych, ale także Rzecznik Praw Obywatelskich, a na jego wniosek, również UOKiK

 

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że "nie ulega wątpliwości, że zawarta w ogólnych warunkach dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby definicja zawału serca jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i wprowadza konsumentów w błąd." Czyli zgodnie z art. 3851 § 1 Kodeksu cywilnego - jest przykładem tzw. niedozwolonego postanowienia umownego, które nawet jeśli jest zawarte w umowie - nie jest wiążące dla konsumenta.

(„Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2008, oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela”)

 

Z kolei w raporcie UOKiK z kontroli wzorców umownych ubezpieczeń na życie (styczeń 2010)

- UOKiK wysuwa wniosek, że zapis uzależniający uznanie jednostki chorobowej za zawał serca od pojawienia się patologicznego załamka Q w EKG,

narusza art. 5 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, bo może wprowadzać konsumentów w błąd "poprzez stosowanie definicji zawału serca sprzecznej z aktualnym stanem wiedzy medycznej"

 

- zmierzam do tego, że wszystko wskazuje na to, że już niedługo PZU będzie musiało usunąć ten zapis z OWU

a znajomy powinien koniecznie skonsultować się z prawnikiem i zawalczyć w sądzie II instancji, bo jest szansa na wygraną

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia :-)

Link to comment
Share on other sites

Ja również miałem w lutym 2008r zawał i to bez lokalizacji w EKG, oczywiście PZU odmówiło mi wypłaty świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanym zawałem serca oraz świadczenia z tytułu wystapienia ciężkiej choroby spowodowanej zawałem serca. Odwołałem się od decyzji PZU do Sądu Rejonowego Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy i wygrałem proces o świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zawałem serca, dzisiaj tj.19.05.2009r było odczytanie wyroku (oczywiście wyrok musi się uprawomocnic w ciągu 21 dni),a postepowanie procesowe o świadczenie z tytułu ciężkiej choroby jest w toku innego postepowania. Ważnie w tym wszystkim jest to co napisał w swojej opinii we wnioskach biegły lekarz kardiolog cyt....stosowanie w obecnym stanie wiedzy wymogu obecności patologicznego załamka Q w zapisie EKG dla potwierdzenia rozpoznania zawału jest niezgodne z obowiązującymi standardami medycznymi...... Proponowanie umów dodatkowego grupowego ubezpieczenia przez PZU obwarowanych paragrafami nie znajdujacymi uzasadnienia w aktualnej wiedzy medycznej - jest ewidentnym działaniem na szkodę klienta i podważa wiarygodność firmy. Tak więc nie ma sie co obawiać, że jesli sie odwołasz od decyzji PZU za zawał to przegrasz z tak "wielka firmą".
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Najlepiej jakbyś podał na forum sygn. akt aby można było się na ten wyrok i opinie biegłego powołać . Oczywiście jeśli można . Ten Pan po zawale mógłby się na ten wyrok powołac .
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
ZbiorowePozwy.org organizuje pozew zbiorowy przeciwko PZU Życie w celu odzyskania należnych odszkodowań z tytułu zawału serca. Koszty pozwu zbiorowego są znacznie mniejsze od kosztów postępowania indywidualnego, dlatego warto dołączyć do grupy. Można to zrobić na stronie ZbiorowePozwy.org
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
Witam serdecznie. Mamy z mężem polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków PZU od 2 lat. Niedawno mąż miał 2 w życiu zawał oraz miał wstawiane stenty. Pierwszy zawał był lekki i wystąpił 5 lat temu. PZU odmówiło wypłaty świadczenia twierdząc, że nie odpowiada na choroby już istniejące w chwili zawarcia umowy. Ale w tabeli uszczerbku w naszej polisie wpisano, że można dostać odszkodowanie za zawał serca. Sporo nas kosztowały dojazdy do lekarzy plus mąż na chorobowym zarabia dużo mniej. Czy naprawdę nic mu się nie należy? Po co człowiek tyle płaci jak potem ubezpieczyciele znajdują sto powodów żeby nic nie wypłacić. Chyba zrezygnuję z tej polisy.
Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie,

 

niestety polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków rządzą się swoimi prawami i nie są ustandaryzowane. Każdy ubezpieczyciel ma wiele różnych rodzajów polis a warunki przyznawania odszkodowania są opisane dokładnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Nie mogę więc Pani udzielić 100% odpowiedzi, bo nie mam wglądu w Państwa polisę. Z doświadczenia mogę jednak napisać, że większość ubezpieczycieli w OWU ma wskazane wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. Jednym z wyłączeń jest bardzo często choroba powstała przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Jeżeli więc mąż miał zawał 5 lat temu i nie poinformowali Państwo o tym przy zawieraniu polisy, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia przy drugim zwale. Ale tak jak napisałam wcześniej, nie mam wglądu w Państwa polisę, więc radzę to sprawdzić i ewentualnie odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.

 

Zawierając polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków warto najpierw dokładnie przedstawić swoje oczekiwania agentowi a po drugie przed podpisaniem umowy przeczytać OWU i sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty świadczenia. Niestety takie polisy nie chronią nas w każdym przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku czy choroby. Radzę więc świadomie zawierać tego typu umowy.

 

Życzę zdrowia i wszystkiego dobrego. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu poprzez zgłoszenie albo odpowiedź na forum.

 

Pozdrawiam,

Izabela

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...