Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

kierowalem pod wplywem alkoholu


AsiaAsia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

pare lat temu mialem wypadek pod wplywem alkoholu, w moim samochodzie bylo pare osob. Uderzylismy delikatnie w inny samochod, osoby z tamtego samochodu ubiegaly sie o odszkodowanie od PZU, oczywiscie cala sume pozniej musialem ja splacic. Teraz po 8 latach od wypadku osoby, ktore ze mna jechaly rowniez domagaja sie odszkodowania, mam pytanie czy skoro wiedzialy ze kieruje samochodem pod wplywem alkoholu maja prawo do odszkodowania? Ktore pewnie znowu ja bede musial placic? Poradzcie prosze czy jest dla mnie jakis ratunek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z jakiego tytulu chca odszkodowanie? jesli zdrowotnego, powinni zdaje sie miec obdukcje lekarska zrobiona mozliwie szybko po wypadku. Obdukcja po 8 latach to troche pozno ;) tak mi sie wydaje, ale niech sie moze ekspert wypowie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie może to być dalsza część odszkodowania z OC o którą można się ubiegać gdy znacznie pogorszył się stan zdrowia poszkodowanego od ostatniej komisji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie do końca kolega o to pyta..

chodzi o to że osoby Z KTÓRYMI jechał świadomie wsiadły do auta prowadzonego przez osobe po alkoholu i teraz po 8 latach sie obudziły, że chca odszkodowanie i zadoścuczynienie.

Obawiam się, że w przypadku takiej winy przedawnienie jest później niż po 3 latach (bo to czyn karalny z KK) - niech mnie ktos poprawi. Aczkolwiek sytuacja trudna bo chyba indywidualnie do rozpatrzenia. Czy świadomość ich wyłączy Twoja odpowiedzialność..Moim zdaniem nie - ale walcz o to by przynajmniej ograniczyła ich roszczenia o jakiś % wartości.

Osobista opinia - kto wsiada z pijaną osobą do auta sam jest sobie winien - dla mnie na równi z kierującym, bo wyraził zgodę na to i NIE powinien mieć ŻADNYCH ROSZCZEŃ !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jazdy z nietrzeźwym kierowcą nie stanowi wyłącznej winy poszkodowanego, a jedynie uprawnienie do zastosowania przyczynienia do zaistnienia szkody, dlatego roszczenie jako ma swoje podstawy prawne. Natomiast pozostaje kwestia czy wypadek został zakwalifikowany jako przestępstwo czy jako wykroczenie, albowiem wówczas możesz bronić się zarzutem przedawnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ava80 wrote:
chyba nie do końca kolega o to pyta..
chodzi o to że osoby Z KTÓRYMI jechał świadomie wsiadły do auta prowadzonego przez osobe po alkoholu i teraz po 8 latach sie obudziły, że chca odszkodowanie i zadoścuczynienie.
Obawiam się, że w przypadku takiej winy przedawnienie jest później niż po 3 latach (bo to czyn karalny z KK) - niech mnie ktos poprawi. Aczkolwiek sytuacja trudna bo chyba indywidualnie do rozpatrzenia. Czy świadomość ich wyłączy Twoja odpowiedzialność..Moim zdaniem nie - ale walcz o to by przynajmniej ograniczyła ich roszczenia o jakiś % wartości.
Osobista opinia - kto wsiada z pijaną osobą do auta sam jest sobie winien - dla mnie na równi z kierującym, bo wyraził zgodę na to i NIE powinien mieć ŻADNYCH ROSZCZEŃ !
ja zrozumiałem że poszkodowane w tym wypadku dostały zadośćuczynienie i odszkodowanie przed 8 laty z OC i sprawca regresem oddał TU.
teraz po 8 latach domagają się dalszych odszkodowań z OC ale chyba mogą się o nie ubiegać jeżeli stan zdrowia znacznie się pogorszył?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie. Chodzi mi teraz o osoby, ktore jechaly ze mna samochodem. Osoby z tamtego pojazdu to sprawa zamknieta. Zostalem sakazany za przestepstwo, wiec czy mozna mowic o przedawnieniu? Teraz nagle obudzily sie osoby, ktore jechaly ze mna samochodem, czy to ze wiedzialy ze jestem pod wplywem alkoholu cos zmienia???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprawca wypadku został skazany wyrokiem karnym to termin przedawnienia nie może upłynąć wcześniej niż 20 lat od wypadku, nawet jeśli szkoda i sprawca były wcześniej znane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...