Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

uraz oka a % odszkodowania zus


Ewa11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie odnośnie takiej sytuacji: mąż miał wypadek (który został uznany za wypadek przy pracy) z urazem oka. Po operacji oka miał usuwaną też zaćmę pourazową ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Stawił się przed lekarzem orzecznikiem, który przyznał mu 12,5 % odszkodawania wg tabeli z rozporządzenia MPiPS (ostrość wzroku oka prawego 0,5 a oka lewego 1,0). Moje pytanie brzmi: czy nie powinien dostać jeszcze odszkodowania z pkt 35 za usunięcie zaćmy pourazowej te 15% ?

Proszę o szybką odpowiedź bo termin na sprzeciw to 14 dni.

I może jakiś wzór pisma ze sprzeciwem?

Pozdrawiam, Ewa11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jeśli była to zaćma pourazowa, skutek przyczynowo- sutkowy to w mojej ocenie powinno mieć to wpływ na wysokość trwałego uszczerbku na zdrowiu;

 

2) Termin 14 dni to termin jedynie instrukcyjny- można pisać odwołania aż do upłynięcia terminu przedawnienia- 3 lata. Odwołanie zaś argumentuje się zawsze indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź, lecz dalej nie jestem pewna czy mam podstawy do wniesienie sprzeciwu.

 

W orzeczeniu mam napisane:

"W oparciu o obowiązujące przepisy ustalono 12,5% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego skutkami wypadku przy działalności gospodarczej z dn. ... nr pozycji tabeli 27a 12,5%.

Opis naruszenia sprawnosci organizmu:

zaburzenia funkcji OP wskutek urazu dają taki uszczerbek."

 

Zaświadczenie o stanie zdrowia składane do ZUS-u zawierało opisy:

"Choroba podstawowa: stan po orazie oka prawego rana przebijająca rogówkowo-twardówkowa z wypadnięciem tęczówki i ciała szklistego.

Choroby współistniejące:

Zaćma pourazowa oka prawego, ubytek tęczówki oka prawego, stan po operacji zaćmy + wszczep sztucznej soczewki oka.

Ocena wyników leczenia:

Oko prawe nie rokuje poprawy. Konieczne szkła korekcyjne."

 

W rozporządzeniu o uszczerbku na zdrowiu w dziale C. Uszkodzenia narządu wzroku są określenia specjalistyczne, których znaczenia większości nie rozumiem ale punkt 35 jasno mówi:

"Usunięcie zaćmy pourazowej ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej

a) w jednym oku 15%"

 

Proszę o potwierdzenie: czy dobrze myślę, że mąż powinien otrzymać również odszkodowanie z tego 35 punktu.

 

Pozdrawiam, Ewa11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie ma do tego prawo. Jeśli chodzi o likwidację szkody z ubezpieczeń dobrowolnych grupowych i indywidualnych to warto przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (tzw. OWU). Jeśli chodzi o odszkodowanie z NNW to przysługuje co do zasady jedynie odszkodowania jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia. Rozumiem, że chodzi również i roszczenie w postaci jednorazowego odszkodowania z ZUS za stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu. Jeśli chodziłoby o likwidację szkody osobowej z polisy OC pojazdu sprawcy (w takie sytuacje też się zdarzają i kwalifikowane jako wypadek w pracy lub na równi z wypadkiem w pracy to zgodnie z art. 361 § 1 k.c. zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Zgodnie zaś z § 2 powołanego przepiusu w powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie był to wypadek komunikacyjny, mąż nie jest nigdzie poza ZUS-em ubezpieczony i dział "C.Uszkodzenia narządu wzroku" ,na który się powołuję to część rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2002 r.).

 

Ma przyznane odszkodowanie z tabeli z pkt 27a i nie wiem czy pisać odwołanie by dodatkowo otrzymał odszkodowanie z pkt 35 w/w rozporzadzenia czyli za "usunięcie zaćmy pourazowej ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej". Czy mu się to należy?

 

Czy może wystąpić sytuacja, że należy się mu odszkodowanie z więcej niż jednego punktu rozporzadzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewa11 wrote:
Nie był to wypadek komunikacyjny, mąż nie jest nigdzie poza ZUS-em ubezpieczony i dział "C.Uszkodzenia narządu wzroku" ,na który się powołuję to część rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2002 r.).

Ma przyznane odszkodowanie z tabeli z pkt 27a i nie wiem czy pisać odwołanie by dodatkowo otrzymał odszkodowanie z pkt 35 w/w rozporzadzenia czyli za "usunięcie zaćmy pourazowej ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej". Czy mu się to należy?

Czy może wystąpić sytuacja, że należy się mu odszkodowanie z więcej niż jednego punktu rozporzadzenia?
1) Tak- pisać. W mojej ocenie takie roszczenie mu przysługuje. Zresztą mówi to samo przez się skoro jest taki punkt w tabel powołanego rozporządzenia;

2) Tak- oczywiście. Przecież podczas wypadku można doznać wielu urazów np. różnych narządów ciała i wówczas będzie wiele punktów tabel brane pod uwagę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ewa11 wrote:
Dziękuję za odpowiedź.
Odwołanie napisane i złożone 31-08-2011.
Teraz czekamy na dalsze postępowanie ZUS-u
Słusznie- jeszcze wchodzi w grę ewentualny pozew do sądu w przypadku nie uwzględnienia odwołania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Ewa11 wrote:
Dziękuję za szybką odpowiedź, lecz dalej nie jestem pewna czy mam podstawy do wniesienie sprzeciwu.

W orzeczeniu mam napisane:
"W oparciu o obowiązujące przepisy ustalono 12,5% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego skutkami wypadku przy działalności gospodarczej z dn. ... nr pozycji tabeli 27a 12,5%.
Opis naruszenia sprawnosci organizmu:
zaburzenia funkcji OP wskutek urazu dają taki uszczerbek."

Zaświadczenie o stanie zdrowia składane do ZUS-u zawierało opisy:
"Choroba podstawowa: stan po orazie oka prawego rana przebijająca rogówkowo-twardówkowa z wypadnięciem tęczówki i ciała szklistego.
Choroby współistniejące:
Zaćma pourazowa oka prawego, ubytek tęczówki oka prawego, stan po operacji zaćmy + wszczep sztucznej soczewki oka.
Ocena wyników leczenia:
Oko prawe nie rokuje poprawy. Konieczne szkła korekcyjne."

W rozporządzeniu o uszczerbku na zdrowiu w dziale C. Uszkodzenia narządu wzroku są określenia specjalistyczne, których znaczenia większości nie rozumiem ale punkt 35 jasno mówi:
"Usunięcie zaćmy pourazowej ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej
a) w jednym oku 15%"

Proszę o potwierdzenie: czy dobrze myślę, że mąż powinien otrzymać również odszkodowanie z tego 35 punktu.

Pozdrawiam, Ewa11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam także mam podobny problem a mianowicie uraz oka lewego ze wszczepieniem sztucznej soczewki (czyli zaćma pourazowa. Dostałem 10% uszczerbku i co robić dalej. Na czym opierać odwołanie.

arek

Z góry dziękuję pozdrawiam marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekha80 wrote:
witam także mam podobny problem a mianowicie uraz oka lewego ze wszczepieniem sztucznej soczewki (czyli zaćma pourazowa. Dostałem 10% uszczerbku i co robić dalej. Na czym opierać odwołanie.
arek
Z góry dziękuję pozdrawiam marek.
Witam. W Pana przypadku (przy zaćmie urazowej) procent uszczerbku ustala się na podstawie ostrości wzroku oka lewego. Odpowiedni procent można sprawdzić w tabeli norm. Jeśli w wynikach badań ma Pań podaną ostrość wzroku i według tabeli wynika, że przysługuję Panu większy procent uszczerbku to tym może Pan umotywować swoje odwołanie. W razie pytań co do sprawy czy też w przypadku poszukiwania dobrej i niedrogiej kancelarii służę pomocą :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Pamiętajcie, że obok odszkodowania z ZUS za wypadek przy pracy lub świadczenia z nim związane jest możliwość uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia pracodawcy. Jedno nie wyklucza drugiego-wręcz przeciwnie-w moim przypadku otrzymałam odszkodowanie z ZUS i z ubezpieczenia pracodawcy.

W razie pytań proszę o kontakt chętnie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. Dlaczego na podstawie tabeli ostrości wzroku jeżeli dwa punkty poniżej na liście uszczerbku jest dokładnie napisane że przy zaćmie pourazowej jednego oka należy się 15%. pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

marekha80 wrote:

witam. Dlaczego na podstawie tabeli ostrości wzroku jeżeli dwa punkty poniżej na liście uszczerbku jest dokładnie napisane że przy zaćmie pourazowej jednego oka należy się 15%. pozdrawiam.

W jednej z firm ubezpieczeniowych (bez nazwy) % uszczerbku w tabeli norm ustala się w Pana przypadku na podstawie ostrości wzroku. Jeśli na liście uszczerbku ma Pan dokładnie napisane 15 % to proszę się na to powołać przy pisaniu odwołania ;) Zawsze to o 5% wyższa kwota odszkodowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. czy firmy ubezpieczeniowe mają inne listy uszczerbku na zdrowiu czy jest jedna lista ustalona przez ministerstwo na której opierają się wszystkie firmy.

 

Po drugie czy przysługuje mi jeszcze uszczerbek z punktu 35 jak pani wcześniej pisała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
marekha80 wrote:
witam. czy firmy ubezpieczeniowe mają inne listy uszczerbku na zdrowiu czy jest jedna lista ustalona przez ministerstwo na której opierają się wszystkie firmy.

Po drugie czy przysługuje mi jeszcze uszczerbek z punktu 35 jak pani wcześniej pisała.
Każda firma ubezpieczeniowa ma swoją tabelę uszczerbków na zdrowiu. Z reguły są one dostępne na ich stronach internetowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Witam serdecznie. Mój mąż jest stolarzem i podczas pracy wpadł mu do oka wiór i mocno uszkodził oko. Mąż miał już zabieg, 2 miesiące jest na L4, prawdopodobnie będzie widział na to oko, ale dużo słabiej niż wcześniej. Jak starć się o odszkodowanie z ZUS i jakiego % uszczerbku się spodziewać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

osoba zatrudniona w Polsce i ubezpieczona w ZUS ma możliwość uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy powodujący trwały uszczerbek na zdrowiu. Z tego co Pani napisała nie wynika, aby w zdarzeniu była jakaś wina pracodawcy (chyba że nie zapewnił pracownikom okularów ochronnych). Ważne jest też to, czy Pani mąż przy wykonywaniu danej pracy powinien mieć okulary ochronne czy nie - jeśli pracodawca je zapewnił a Pani mąż ich nie włożył np. z powodu braku wygody, to ZUS może uznać winę Pani męża za powstały uraz a wtedy uzyskanie świadczenia z ZUS może być problematyczne. Nie znam jednak dokładniej sprawy i powodów powstania urazu, więc muszą Państwo to sami zweryfikować. Kluczem do jego określenia jest protokół BHP przygotowany w pracy. Proszę sprawdzić co zostało wpisane w rubryce PRZYCZYNY WYPADKU. Tak czy inaczej jednak obrażenia są poważne, więc radzę złożyć wniosek do ZUS po zakończeniu leczenia z prośbą o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

 

Polecam lekturę naszego Vademecum poszkodowanego po wypadku przy pracy - uzyskanie jednorazowego odszkodowania z ZUS.

 

Co do samego procentu na zdrowiu, to zależy on od bardzo wielu czynników: miejsca urazu, przebytych zabiegów i rehabilitacji, długości niezdolności do pracy, wdrożonego leczenia i stanu zdrowia po zakończeniu leczenia. Tak więc bez dokładniejszych danych nie jestem w stanie podać spodziewanego uszczerbku na zdrowiu, ponieważ stwierdza go lekarz orzecznik po zapoznaniu z dokumentacją oraz po badaniu naocznym poszkodowanego.

 

Życzę wszystkiego dobrego, dużo zdrowia oraz powodzenia.

 

Pozdrawiam,

Izabela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W pracy miałem wypadek wyniku nadmiernego wysiłku doznałem urazu lewego oka uszkodzeniu uległa siatkówka i nastąpił wylew do oka. Po leczeniu nastąpiło pogorszenie wzroku 0,6 na prawe oko nie widzę od dawna po urazie.Jakie odszkodowanie powinienem otrzymać według tabeli 27a bo różnie to interpretują. Czy oko prawe 0 lewe 0,6 czy oko prawe 1,0 lewe 0,6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...