Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Pomocy nie uznanie wypadku przy pracy


tommak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku miesiąca uległem wypadkowi w pracy, a mianowicie przy próbie przełożenia elementu ze stołu roboczego na regał przygotowany element zsunął mi się ze stołu, a ja chcąc uniknąć jego uszkodzenia podchwyciłem go. Nie zdążyłem odpowiednio uchwycić elementu, a miał on długość ok.2,5 metra i siła jakiej użyłem była na tyle duża, że trochę mnie zamroczyło. Po ustąpieniu zamroczenia, wystąpiło na prawym oku pogorszenie widzenia a w zasadzie widziałem nim jak po oślepieniu. Poprosiłem więc kolegę o pomoc w dalszym odkładaniu gotowych elementów, jednocześnie informując go o zaistniałym zdarzeniu. Ze sporymi problemami kontynuowałem pracę do końca zmiany.Następnego dnia rano rozpocząłem pracę ale około 7.00 zwolniłem się u kierownika zmiany, aby udać się do lekarza. Lekarz stwierdził odwarstwienie siatkówki i skierował mnie do szpitala, gdzie wykonano mi operację. BHP-owiec odmówił mi uznania tego zdarzenia jako wypadku przy pracy, twierdząc iż nie zaistniała tu przyczyna zewnętrzna, ponieważ przenoszony element mieścił się w granicach ustalonych norm wagowych. Czy miał rację?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury Pan BHP-owiec pisze , co ma norma wagowa do pochwycenia spadajacego przedmiotu,prawdopodobnie cisnienie oka w momencie pochwycenia wzrosło na tyle że odwarstwiła sie siatkówka co już jest urazem .Należy spytać o taka możliwość okulistę i wnieść jeżeli nie minął jeszcze czas na odwołanie o zmiane w protokole powypadkowym jak jest gotowy do sądu pracy jak gotowy i nie podpiasany to wnieść zasttrzeżeie , jak nie ma go jeszcze to przymusic do napisania zgloszeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Behapowiec nie miał racji. Nawet kiedy jeśli nie przekraczał dopuszczalnych norm, ale w konkretnej sytuacji doprowadził do urazu może być uznany jako przyczyna zewnętrzna. Nizej orzecznie sądu - dotyczy ono konkretnego przypadku ale może posłuzyć jako przykład.

 

2001.06.19 wyrok SN II UKN 419/00 OSNP 2003/5/136

"Nadmierny wysiłek pracownika przy dźwiganiu ciężarów może być uznany za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy, także wtedy, gdy przestrzegane były normy określone w rozporządzeniu Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 1 kwietnia 1953 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych przy ręcznym dźwiganiu i przenoszeniu ciężarów (Dz. U. Nr 22, poz. 89)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Temat z pracownikiem bhp jest o tyle ciężki, że przeprowadził ze mną " prywatną rozmowę" w której stwierdził iż stanowisko firmy jest takie, aby tego wypadku nie uznać.Wypytywał mnie wtedy o cel złożenia wniosku, a na moje zdziwienie tym pytaniem zapytał czy jestem zadowolony z wynagrodzenia, i czy przypadkiem nie będę chciał dochodzić odszkodowania od firmy.Na chwilę obecną wniosłem do protokołu wyjaśnienia gdyż wpisano tam wagę przedmiotu, której behapowiec nie umiał wyjaśnić, nie wiedział jaki element zważono (a jest ich około 30 rodzaii o różnej masie) ani też czy były tam dołożone wszystkie elementy wyposażenia. Na moje stwierdzenie iż gdyby waga była większa to pewnie napisał by że nie powinienem go dżwigać odpowiedział ironicznym "oczywiście". Na koniec pytanie czy przy kolejnym spotkaniu z bhp-owcem mogę wnieść jeszcze kolejne zastrzeżenia - na razie czekam na poprawiony protokół po wniesionych wcześniej zastrzeżeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tommak wrote:

Na koniec pytanie czy przy kolejnym spotkaniu z bhp-owcem mogę wnieść jeszcze kolejne zastrzeżenia - na razie czekam na poprawiony protokół po wniesionych wcześniej zastrzeżeniach.

Nie. Na dole protokołu masz pouczenie ze wskazaniem właściwego Sądu Pracy. / ciekawe czy zespół wpisze pełne dane sądu - łacznie z adresem /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tommak wrote:
Na koniec pytanie czy przy kolejnym spotkaniu z bhp-owcem mogę wnieść jeszcze kolejne zastrzeżenia - na razie czekam na poprawiony protokół po wniesionych wcześniej zastrzeżeniach
Jeśli na kolejnym spotkaniu behapowiec da Ci do przeczytania niezatwierdzony przez pracodawcę protokól, to jeśli nadal bedziesz miał uwagi lub zastrzeżenia odnośnie faktów w nim zawartych, to oczywiscie możesz je wnieść do takiego protokołu.

Tak jak napisałam wyżej, warunek to nie zatwierdzony przez pracodawcę protokół.
Jeśli protokół będzie zatwierdzony przez pracodawcę pozostaje sąd pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Behapowiec dał mi do przeczytania niezatwierdzony protokół jednocześnie odmówił przyjęcia zastrzeżeń , a na stwierdzenie iż protokół jest przecież jeszcze nie zatwierdzony, stwierdził - "chyba se pan jaja robisz a pana podpis i tak do niczego mi nie jest potrzebny, bo i tak nie muszę panu dawać kopii protokołu" Protokół zaniusł do działu kadr i kazał kadrowej dać do podpisania szefowi, a ja mam go odebrać jutro.

Pytanie- ile mam czasu na złożenie odwołania do sądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam to co wyprawiają behapowcy to ręce mi opadają....

 

Jeśli nie podpisałeś, że się zapoznałeś z protokołem to moim zdaniem jeśli masz zastrzeżenia do protokołu to napisz je szybko, odaj w sekretariacie firmy. ( za potwierdzeniem odbioru). A takie gadanie, że Twoj podpis nie jest do niczego potrzebny.....no cóż, skoro behapowiec tak uważa, to po co dawał Ci protokól do przeczytania i podpisania. Behapowiec plecie bzury. A tak na marginesie chciałabym zobaczyć ten protokół......

Poza tym nie mial prawa odmówić przyjęcia zastrzeżeń do protokołu. Takie jest prawo poszkodowanego skoro ma uwagi. A zespól powypadkowy jest od tego aby protokól wraz z uwagami oddać pracodawcy, który podejmie decyzję czy zatwierdzi protokół nie uwzględniając uwag poszkodowanego pracownika, czy oddać protokół zespołowi powypadkowemu do uzupełnienia.

Zresztą zespól powypadkowy ma obowiązek poinformować poszkodowanego pracownika o możliwości wniesienia uwag do protokołu. ( pkt 13 protokołu)

 

Jeden egzemplarz zatwierdzonego protokołu musisz otrzymać, czy się to behapowcowi podoba czy też nie. Zresztą fakt, że go otrzymałeś potwierdzasz podpisem na protokole. ( pkt. 15)

Protokól powinieneś otrzymać wraz z jego integralną częścią, którą są załączniki do protokołu. W pkt. 16 protokołu są wymienione załączniki.

 

Na końcu protokołu jest pouczenie( zresztą też o tym powinien poinformować cię behapowiec),gdzie możesz wnieść odwołanie ( powinien być podany są oraz adres).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
tommak wrote:
Na chwilę obecną będę oddawał sprawę do sądu pracy o sprostowanie protokołu i uznanie za wypadek przy pracy.
Nie wiem tylko czy mam wziąć adwokata czy nie?
To już zależy od tego czy ktoś sam czuje się na siłach dochodzić swoich praw w sądzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...