Jump to content
Forum Odszkodowania

Złamany mostek wypadek w pracy, proszę o pomoc


aduego23
 Share

Recommended Posts

Proszę o pomoc. Złamałem mostek w pracy, jestem na zwolnieniu lekarskim już 2,5 miesiąca. Chciałbym się dowiedzieć ile należy mi się odszkodowania z tytułu wypadku w pracy z ZUS-u i PZU (składka około 53zł), ile % uszczerbku na zdrowiu w przypadku złamania mostka+ kwota za każdy z nich. Z góry dziękuję za pomoc;)
Link to comment
Share on other sites

Witam,

tabele uszczerbku są dostępne w internecie, tam też znajdziesz procentowe widełki dotyczące złamania mostka, a ostateczną decyzje podejmie lekarz orzecznik.

Link to comment
Share on other sites

Stały i długotrwały usczerbek na zdrowiu orzeka lekarz orzecznik po ocenie stanu narządu po rehabilitacji. Można ewentulanie zerkąć w widełki- tabelę w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityku Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłat jednorazowego odszkodowania.
Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z załącznikiem (tabelą - ocena procentowa uszczerbku na zdrowiu) do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłat jednorazowego odszkodowania - ocena lekarza orzecznika ZUS powinna odbyć się w oparciu o pkt. 59 - 10 % uszczerbku, ale różnie z nimi bywa. Poza tym zgodnie z rozporządzeniem, lekarz może orzec poniżej widełek.

 

Proszę pamiętać o sprzeciwie od orzeczenia w terminie 14 dni.

 

Przy świadczeniu z NNW wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia i orzeczonego uszczerbku.

Link to comment
Share on other sites

Precyzując to wysokość świadczenia to iloczyn stałego, długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia. Terminy wskazane przez zakłady ubezpieczeń mają charakter terminów instrukcyjnych. Zgodnie z art. 819 k.c. roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech (dotyczy ubezpieczeń dobrowolnych grupowych indywidualnych NNW- Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...