Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek w pracy, odszkodowanie z ZUSu


w57s54
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Decyzją sądu, wyrokiem prawomocnym przyznano mi odszkodowanie za wypadek w pracy i 5% trwałego uszczerbku na zdrowiu. Decyzja zapadła 23 czerwca. Jak długo się czeka na wypłatę odszkodowania z ZUSu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

Artur1 wrote:

Chyba 14 dni od ustalenia.

 

behapówka wrote:

Z tego co pamiętam 30 dni.

Zgodnie z art. 15 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jend. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu. Jeżeli w wyniku decyzji zostało ustalone prawo do jednorazowego odszkodowania oraz jego wysokość, Zakład dokonuje z urzędu wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji. Decyzję, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 4, Zakład wydaje w ciągu 14 dni od dnia. Jednak jeśli chodzi o prawmocny wyrok sądowy świadczenie staje się wymagalne od dnia ogłoszenia wyroku sądu odwoławczego, gdyż wyrok sądu owoławczego staje się prawmocny z dniem ogłoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Artur1 wrote:

Zalecam pismo no i wtreści odsetki ustawowe.

Zgodnie z art. 481 § 1 k.c. jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W myśl art. 481 § 2 k.c. jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...