Jump to content
Forum Odszkodowania

Zwichnięty palec


basia12
 Share

Recommended Posts

Witam Mam pytanko:

W pracy zwichnęłam mały palec u nogi. Jestem ubezpieczona w ZUSie. Czy należy mi się odszkodowanie? Jeśli tak to gdzie i jakie dokumenty mam złożyć?

Bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

1) Zgłosić pracodawcy zdarzenie jako wypadek przy pracy- będzie musiał sporządzić protokół powypadkowy;

 

2) Mało danych co do okoliczności wypadku. Szkodę można likwidować z ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowych i indywidualnych oraz dochodzić jednorazowego odszkodowania z ZUS za stały i długotrwały uszczerbek na zdrowiu o ile wyłączną przyczyną wypadku nie była wina czy rażące niedbalstwo pracownika (może być co najwyżej współprzyczyna). W tym celu złożyć taki wniosek do pracodawcy, który po skomletowaniu dokuemntacji prześle ją do ZUS. Składa się wszelkę dokomentację medyczną. Problematyczne jest czy przy takiej szkodzie zostanie orzecozny wogóle stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu. Ewentualnie wchodzi w grę odszkodowanie i zadośćuczynienia z polisy OCpracdawcy o ile była jego wina czy zaniedbanie. Gdy nie ma jego wina wchodzi ewehtualnie w grę wykazywanie odpowiedzialności za szkodę na zasadzir ryzyka w myśl art. 435 k.c. o ile zachodzą wszystkie ku temu przesłanki. W myśl art. 435 k.c. prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub

osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Wobec tego zależy jaki to był zakład, przedsiębiorstwo oraz w jakich okolicznościch doszło do wypadku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...