Jump to content
Forum Odszkodowania

wysokość - odszkodowanie z AC


Recommended Posts

Proszę o wyjaśnienie jak to jest

samochód ASTRA sedan rok96 przebieg270000 bez większych bajerów w środku o ile immobilizer jest bajerem, to i poduszkę kierowcy ma

wartość ubezpieczenia AC 4900zl ubezpieczenie podpisane w grudniu

jakiś tydzień temu doszło do zdarzenia, przyszedł rzeczoznawca porobił zdjęcia opisał itp...

Doszło do wyceny oraz propozycji. PZU wyliczyło, że wartość samochodu to 3900zl/ cześć dobra 700zl/ odszkodowanie 3200zl

 

Pytanie: Jak to jest z tą wartością skoro wartość AC była 4900zł a po 6miesiącach nagle wyliczają 3900zl. Czy jest to powód do odwołania czy zostałem oszukany przy podpisywaniu umowy z PZU

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Przy zawieraniu polisy AC jest szacowana wartość rynkowa pojazdu na podstawie średnich cen skorygowana o ewentualne dodatkowe wyposażenie. Suma na jaką się ubezpieczamy auto zawierając polisę AC stanowi górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń na wszystkie zdarzenia jakie mogą zaistnieć w czasie trwania umowy (czyli mając np. dwie kolizje pierwsza o wartości 2500zł, a druga 3000zł spowoduje, że drugie odszkodowanie będzie wypłacone tylko częściowo tz. 2400zł - suma wypłat będzie równa 4900zł, czyli to na ile się ubezpieczyłeś - wyjątkiem może być sytuacja kiedy się "doubezpieczyłeś" po pierwszym zdarzeniu ale to tyko dygresja)

Przy szkodzie całkowitej wartość auta ustala rzeczoznawca na podstawie cen rynkowych z korektą o dodatkowe wyposażenie. Przy wycenie auta w przypadku szkody brane są pod uwagę również takie rzeczy jak: stan techniczny pojazdu, wcześniejsze naprawy, pochodzenie oraz przebieg. W uproszczeniu można to nazwać szacowaniem realnej wartości konkretnego pojazdu.

W Twoim przypadku na pewno nie możesz liczyć na to, że PZU oszacuje wartość pojazdu na 4900 jednak warto jest jednak wystąpić do ZU o udostępnienie arkusza wyceny wartości pojazdu i na tej podstawie odwołać się (np. uzasadnić, że ewentualne potrącenia wartości są niesłuszne).

Przy pojazdach o tak małej wartości odradzałbym opinię niezależnych rzeczoznawców ponieważ to kosztuje i często jest robione w tak aby klient był zadowolony, a nie w rzetelny sposób odzwierciedlało wartość pojazdu.

 

p.s.

"Czy jest to powód do odwołania czy zostałem oszukany przy podpisywaniu umowy z PZU" - oszukany?

proszę przeczytać OWU, które Pan podpisał. Nie ma tam nigdzie mowy, że w przypadku szkody całkowitej otrzymuje się całą sumę ubezpieczenia. (chyba, że agent naopowiadał bajek - ale to jest już nieistotne. zawsze można zmienić agenta)

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...