Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek z winy pracownika?


kocurtychy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Krotka historia wypadku.Dostałem polecenie z wraz innym pracownikiem aby wykonać prace porządkowe. Mieliśmy posprzątać daszek oraz przestrzeń pod schodami Vema, aby jednak pod nimi posprzątać trzeba było usunąć jeden(3 od dołu) stopień z tych schodów. Usunąłem(odkręciłem i odłożyłem na bok) go po czym kolega zawołał mnie na daszek abym mu pomógł tam pozamiatać, schodząc chwile później tymi schodami przez zapomnienie, dekoncentracje(głupotę) wpadłem w lukę powstałą po usunięciu tego stopnia rozwalając sobie nogę do kości piszczelowej. Założono 2 szwy na tkankę okostna oraz cztery na skórę, 3 tygodnie byłem na L4. Jako że stało się to z końcem sierpnia dostałem za te 3 dni sierpniowe na których byłem już na L4 100% chorobowego. Dziś Pani BHP przedstawiła mi protokół powypadkowy na którym stwierdza że...Wypadek jest z winy pracownika, cała regułka brzmi chyba tak "stwierdzono naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego

umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa" po czym poinformowała mnie ze za resztę chorobowego dostane 80% oraz za te 3 dni co wypłacili mi 100% to wystąpią z pismem żebym im to oddał, wspomniała jeszcze coś pani od BHP o naganie, zamienionej na ustne pouczenie czy jakoś tak. Pytanie mam jedno (bo strasznie drażni mnie ten zapis o moim wypadku bo brzmi tak jakbym specjalnie to sobie zrobił) czy podpisać ten protokół powypadkowy i zostawić sprawę tak jak jest czy jednak się odwołać od tego

 

Ps. Ja rozumie ze sam sobie dołek wykopałem ale nie chciałem w niego wpaść

Ps2. Czy pozostawienie tego protokołu takim jest jest teraz może pozostawić jakiś nieprzyjemny ślad w mojej karierze, tzn chodzi mi o to czy nie będę miał w papierach napisane że to ten co sam sobie celowo robi krzywdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) W mojej ocenie to nie była Pan wina czy rażące niedbalstwo. Pracownik powinien otrzymać protokół powypadkowy przez podpisaniem go przez pracodawcę tak by mógł wnieść ewentualne zastrzeżenia do protokołu powypadkowego i zespół powypadkowy wówczas musi dokonać analizy zastrzeżeń. Zastrzeżenia do protokołu powypadkowego pisze się oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Pracownik może wystąpić z wniosek o wydanie kserokopii protokołu powypadkowego i wówczas łatwiej jest mu wnieść precyzyjne zastrzeżenia do protokołu powypadkowego. Jeśli pracownik otrzymuje protokół powypadkowy bez wcześniejszego podpisu, że pracownik się z nim zapoznał i nie wniósł zastrzeżeń to w pkt 13 protokołu powypadkowego wpisuje się faktyczną datę kiedy protokół będzie weryfikowany przez pracownika i wpisuje ewentualnie uwagę „do protokołu powypadkowego wniesiono stosowne zastrzeżenia”. Zastrzeżenia dołączyć oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Natomiast gdy pracownik otrzyma protokół powypadkowy bez wcześniejszego podpisu przez pracodawcę i wniesie zastrzeżenia do protokołu powypadkowego tj. odpowiednią notkę o zastrzeżeniach i owe zastrzeżenia dołączy na oddzielnym piśmie za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii, a pracodawca owych zastrzeżeń nie uwzględni to ma prawo złożyć pozew do sądu pracy. Nie należy się jednorazowe odszkodowanie z ZUS jeśli wyłączną przyczyną wypadku będzie Pan wina lub rażące niedbalstwo. Może to być jedynie współprszyczyna wypadku.

 

2) Nie ma to żadnego znaczenia- nie chodzo tutaj też raczej o winę, a jeśli już o rażące niedbalstwo. Jednak walczyłbym aby zmieniono protokół powypadkowy. Wyrok S.N. z dn. 15.06.1980r. III PR 33/80 „Przyczyną zewnętrzną w rozumieniu art. 6 ustawy wypadkowej z 12.VI.1975 r. może być nawet niefortunny odruch pracownika - jego nieskoordynowane poruszenie się. Wyłączenie przyczyny zewnętrznej byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdyby istniały podstawy do ustalenia, że wypadek pracownika został spowodowany jego schorzeniem łączącym się np. ze skłonnością do omdleń lub zakłóceń równowagi”. Wyrok S.N. z dn. 18.08.1999r. II UKN 87/99 OSNAP 2000/20/760 „Zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny - w istniejących warunkach - wywołać szkodliwe skutki”. Wyrok SN z dnia 29 listopada 1990 r., II PR 52/90, PiZS 1991, nr 4, poz. 63 "Przy kwalifikacji konkretnej okoliczności, jako przyczyny zewnętrznej ważne jest, aby stanowiła ona przyczynę sprawczą zdarzenia, natomiast nie musi być przyczyną wyłączną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...