Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wniosek o uzasadnienie wyroku sądu


marian14.10
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym. Jechałem skuterem, który po wypadku nie nadawał się do użytku. Stwierdzono szkodę całkowitą lecz do wypłaty odszkodowania zażądali wyroku sądu. I tu pojawia się problem gdyż oskarżony nie przyznaje się do winy i zażądał uzasadnienia wyroku. Jak długo będę musiał jeszcze czekać na zakończenie sprawy? Czy oskarżony będzie mógł jeszcze jakoś się odwołać? Bardzo proszę o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

marian14.10 wrote:

Witam! Jestem osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym. Jechałem skuterem, który po wypadku nie nadawał się do użytku. Stwierdzono szkodę całkowitą lecz do wypłaty odszkodowania zażądali wyroku sądu. I tu pojawia się problem gdyż oskarżony nie przyznaje się do winy i zażądał uzasadnienia wyroku. Jak długo będę musiał jeszcze czekać na zakończenie sprawy? Czy oskarżony będzie mógł jeszcze jakoś się odwołać? Bardzo proszę o pomoc

1,2) Oskarżony na podstawie art. 422 § 1 k.p.k. zawnioskował o sporządzenie na piśmie i doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Sąd ma instrukcyjny termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku w terminie 14 dni. Zgodnie z art. 423 § 1 in fine k.p.k. w sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony. W myśl art. 445 § 1 k.p.k. termin do wniesienia apelacji wynosi 14 dni i biegnie dla każdego uprawnionego od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem. Wobec tego oskarżony może wnieść apelację i sąd odwoławczy do paru lib kilku miesięcy powinień wyznaczyć rozprawę apelacyjną. Sąd odwoławczy może utrzymać wyrok w mocy, zmienić go w części, uchylić wyrok i bezwarunkowo lubn warunkowo umorzyć postępwanie lub uniewinnić oskarżonego, uchylić wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania, a wówczas wszystko zaczyna się od początku. Wyrok sądu odwoławczego jest prawomocny z dniem jego ogłoszenia. Wobec tego najbardziej niekorzystana dla Pan opcja to taka, że sąd uchyli wyrok i skieruje sprawę do pobnownego rozpoznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...