Jump to content
Forum Odszkodowania

WYPADEK DROGOWY Z UDZIAŁEM NIELETNIEGO


ireko1975
 Share

Recommended Posts

dn. 23 sierpnia mój 9 letni syn jadąc rowerem w terenie zabudowanym został potrącony przez samochód w wyniku czgo doznał złamania otwartego wieloodłamowego kości piszczelowej nogi oraz licznych obrazeń ciała {miał zszywaną głowę i plecy}. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, gdzie przebywał 5 dni. Prawdopodobnie syn jest sprawcą wypadku, ale nie ma ukończone 13 lat więc nie można mu przypisać winy. Czy mogę się domaga odszkodowania od ubezpieczyciela OC?
Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z art. 426 kc „małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę”. Przepis ten wyłącza odpowiedzialność dzieci, których wiek nie przekroczył lat 13 i uniemożliwia przypisanie dziecku odpowiedzialności.

 

W związku z powyższym artykułem ważne jest, że dziecko, które było sprawcą wypadku, a nie przekroczyło 13-go roku życia może dochodzić odszkodowania, pomimo, że było jej sprawcą. Ubezpieczyciel czy sąd który rozpatruje sprawę o odszkodowanie może uwzględnić fakt, że to dziecko było sprawcą szkody. W takim przypadku odszkodowanie będzie odpowiednio pomniejszone. Zakres pomniejszenia odszkodowania jest zależny od rozmiaru w jakim dziecko przyczyniło się do powstania szkody.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...